Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dnes bych chtel do jednoho zapisku zaclenit v podstate 2. K oboum se vaze titulek, ale kazdy hovori o necem trosku jinem..
Takze cca pred 14 dny jsem presel uspesne na Arch.. Neco mi delalo problem trosku vetsi ( http://www.abclinuxu.cz/forum/show/164113 )- Prece jenom v Ubuntu se delalo vse automaticky, neco jsem si potreboval jenom ujasnit ( http://www.abclinuxu.cz/forum/show/164233 ). Ale ve finale jsem si Arch opravdu vyladil k obrazu svemu a "propagacni" reci typu jak je rychly, stabilni jsou opravdu pravdive.. Jeho cistota je naprosto uzasna.. Jestlize existuje balik, ktery mit v systemu nechci, mit ho tam (ve vetsine pripadu) nemusim. Zadne GUI konfiguracni nastroje-Jenom ja a Nano
Tiskni
Sdílej:
Konecne jsem se donutil vice kompilovat a hrat si se systemem..+
Ted by mozna mel prijit cas taky trochu na kritiku Archu.. Ale bohuzel.. Krome instalace me nenapada snad nic, co by se dalo ZATIM vytknout= málo balíčků? A mimochodem, z jakých důvodů si hraješ se systémem?
dvě naráz je dost o nervyono kolikrát i jedna je dost o nervy.
Hmmm...proc prechazi tolik lidi na Arch? Neco v tom asi bude... ;)Tolik? Há há. Na Ubuntu / SuSE / Mandrivu atd. přechází daleko více lidí, jen o tom nemají potřebu všichni psát. O Ubuntu napíšou třeba dva, o Archu tři, a hned je jasné, že na Arch přechází více lidí...?
nedela z uzivatelu blbceAha, takže proto, že se Ubuntu snadno instaluje a spravuje, dělá z uživatelů blbce? Pak jsem blbec a jsem jím rád.
v ubuntu snad neni porad ani jedit a glipperGlipper ano, jEdit má vlastní repozitáře (viz jeho WWW). A Gem tu je.
nebo se mu nezdari dalsi dist-upgrade (narazim na prechod DD --> EEByl jsem jeden z těch, komu se to nepovedlo, ale byl jsem výjimka potvrzující pravidlo: vím o spoustě uživatelů, co neměli problém (a o dvou, co ho měli -- včetně mě).
je stabilnejsi nez ubuntu (jak programy, tak system, alespon na mem HW jednoznacne)Možná je stabilnější než Ubuntu, každopádně moje Ubuntu (aplikace i systém) ještě nemělo problém...
+1 nebo spíš +100
Ubuntu se jeví jako dobré distro, dokud člověk nepotká Arch (nebo Gentoo). Jedu na Archu, a zpět k Ubuntu by mne nepřetáhlo ani stádo volů (používal jsem ho asi půl roku). A nechápu, co v Archu "musím" a v Ubuntu "mohu"
Ono je těžko Debian kritizovat z toho principu, že je to "klasika", kdežto Arch je komunitní distro.Seifert je taky klasika a mně se nelíbí, ale to jen tak na okraj. Snad hodnotíte věc podle toho, jaká je, a ne podle toho, jestli je klasika, ne? A obávám se, že Debian je též komunitní distro...
Nemám chuť se hádat, stačí mi to občasné v reálném životě. Každý má své oblíbené distro (a někdo miluje Windows, někdo BSD, někdo LSD...), takže uvedu to, co se mně na Archu líbí - samozřejmě se mnou nemusíš souhlasit.