Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Momentálně rojedu tyto hry bez zásadních problémů: Halflife 1, HalfLife 2, HalfLife 2EO, NFS 3, NFS4, NFS MW (bez zvuku), Flatout 2, Warcraft 3, Warcraft 3 FT, Tomb Raider Legend, Duke Nukem Manahattan Project, Diablo II, Diablo II LoD, Starcraft, Alpine Sky Racing 2007, Rayman 3 (jediná hra která chodí bez cracku, koupil sem jí v obchodě za 300 Kč a celá česky), 3DMark 2003, Prey, Aquamark 3, Carmageddon 2, Croc, Ignition, Pandemonium 2, Turok, Cars (od Pixar).
Pak jsou hry které buď chodily, a teď nechodí dobře, nebo mají různé problémy, ale aspoň screenshot udělat mohu: 3DMark 2005 (je nutné použít FBO a nějaký patch, třetí test je špatný), 3DMark 2006 (fbo a patch, první dva testy jsou skoro ok), Call of Dutty 2 (je nutné použít patch, ale hra od wine 0.9.30 padá při spuštění), GTA San Andreas (hra někdy padá, je nutné vypnout vertex shadery), TES IV: Oblivion (ve verzi 0.9.30 jsou blbě vykreslené postavy, ve verzi 0.9.31 je blbě pohyb myší ale postavy sem donutil někoho opravit), BF 2142 (multiplayer funguje, ale krajina je vykreslená špatně a myš není v menu vůbec vidět), Carmageddon 3 (funguje jen SW rendering), Polda 5 (blbě vykreslené postavy, ale hrát se dá), SSAM 2 (nejde nainstalovat a je nutný pořádný hack aby se vůbec spustil, ale pak jede rychleji než nativní verze).
No a nakonec jsou hry u kterých si prostě nešktrnu: NFS Carbon, Titan Quest, Rayman Raving Rabbids, tyto hry padají ještě před spuštěním a zatím ani neznám způsob jak je rozjet, předpokládám že první dvě potřebují velký zásah do Direct3D, třetí se snad podaří brzy rozjet.
Tiskni
Sdílej: