Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Od chvíle, kdy jsem z disku odinstaloval Windows a začal pro hry používat Wine, nezahrál jsem si kromě her co běží nativně a pár vyjímek vůbec nic..
Jediné co jsem přes Wine dokázal úspěšně rozchodit je CoD 1 a pár freewarovek ve Flashi. Zkoušel jsem rozchodit TES3: Morrowind a TES4:Oblivion, pak FlatOut2 (CZ verze) Chameleona, Brothers In Arms: Road To Hill 30 a pokračování Earned In Blood, potom Vampire:The Masquerade, u hry Bloodrayne blbnula grafika a nezobrazovalo se menu. Silent Hill 4, dema Prey a NFS:MW a NIC.. Všechny (plné) hry mám samozřejmě originál, čehož v případě FlatOut 2 lituji, jelikož ENG verze se údajně rozjet pod Wine dala.
Tiskni
Sdílej:
Momentálně rojedu tyto hry bez zásadních problémů: Halflife 1, HalfLife 2, HalfLife 2EO, NFS 3, NFS4, NFS MW (bez zvuku), Flatout 2, Warcraft 3, Warcraft 3 FT, Tomb Raider Legend, Duke Nukem Manahattan Project, Diablo II, Diablo II LoD, Starcraft, Alpine Sky Racing 2007, Rayman 3 (jediná hra která chodí bez cracku, koupil sem jí v obchodě za 300 Kč a celá česky), 3DMark 2003, Prey, Aquamark 3, Carmageddon 2, Croc, Ignition, Pandemonium 2, Turok, Cars (od Pixar).
Pak jsou hry které buď chodily, a teď nechodí dobře, nebo mají různé problémy, ale aspoň screenshot udělat mohu: 3DMark 2005 (je nutné použít FBO a nějaký patch, třetí test je špatný), 3DMark 2006 (fbo a patch, první dva testy jsou skoro ok), Call of Dutty 2 (je nutné použít patch, ale hra od wine 0.9.30 padá při spuštění), GTA San Andreas (hra někdy padá, je nutné vypnout vertex shadery), TES IV: Oblivion (ve verzi 0.9.30 jsou blbě vykreslené postavy, ve verzi 0.9.31 je blbě pohyb myší ale postavy sem donutil někoho opravit), BF 2142 (multiplayer funguje, ale krajina je vykreslená špatně a myš není v menu vůbec vidět), Carmageddon 3 (funguje jen SW rendering), Polda 5 (blbě vykreslené postavy, ale hrát se dá), SSAM 2 (nejde nainstalovat a je nutný pořádný hack aby se vůbec spustil, ale pak jede rychleji než nativní verze).
No a nakonec jsou hry u kterých si prostě nešktrnu: NFS Carbon, Titan Quest, Rayman Raving Rabbids, tyto hry padají ještě před spuštěním a zatím ani neznám způsob jak je rozjet, předpokládám že první dvě potřebují velký zásah do Direct3D, třetí se snad podaří brzy rozjet.