Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
tudíž bude jiný (snad) a bude se chovat jinak.nebude
ldd
. To je absolune smesny. Volkerding ma mozna jiny smer, ale LINUX jako platforma ma smer k pochopeni uzivatele, i kdyz je to proces, ktery zdaleka neskoncil. to je presne ono, vy porad zijete v predstavach...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
presne co uzivatel chceIronií osudu se jim to nikdy nepovede, protože takhle se chovají pouze ty "hardcore" distribuce
S tím bych nesouhlasil. Řekl bych, že se o systém do hloubky zajímám poměrně dost, ale přesto jsem od Slackware (asi tak po osmi letech) odešel právě k SuSE. Ano, vím, že populární je opačná migrace, jenže jsem k tomu měl své důvody. Hlavním bylo to, že sice chci rozumět systému do hloubky, ale zároveň chci pracovat pohodlně. Takže sice mám poměrně dobrou představu o tom, co se děje, když připojím foťák a mávnutím kouzelného proutku se mi objeví adresář /media/usbdisk
s obsahem karty (i co bych měl udělat, aby se ten adresář jmenoval třeba /media/c4000
), ale to neznamená, že to pohodlí zahodím a budu všechno dělat ručně jen proto, abych si (nebo druhým) dokázal, jaký jsem frajer. Samozřejmě, dokázal bych to automatizovat i v tom Slackware, ale nepovažuji za efektivní pro vlastní potřebu dodělávat distribuci (a že ve Slackware bych toho musel dodělat sakra hodně) a zařadit se do zástupu tvůrců extra distribucí pro pět lidí také nehodlám.
Pokud je tohle opravdu jediný důvod, proč přecházíte na Debian, pak vás moc nechápu. SuSE s BINDem používám čtyřech strojích (nepočítám-li čisté cache) a YaST modul pro jeho konfiguraci jsem spustil jednou ze zvědavosti, řekl si "hm, zajímavé" a zase ho ukončil. Ty komfortní nástroje vás přeci nikdo nenutí používat, to je jen možnost.
Nechces klikat, tak neklikej.
Jó, dříve byli lodě dřevěné, ale muži železní. Dnes jsou lodě železné, ale muži dřevění.
Ale vážně, už jsem kdysi na toto téma četl velmi zajímavou úvahu a čím dál tím se s obsahem článku ztotožňuji. Kam se vytrácí UNIX?
Tiskni
Sdílej: