Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Včera jsem pochopil proč všichni chcou linux, ale proč jen malé procento z těch kdo jej poprvé nabootují z LiveCD nabootují i po druhé.
Jeden můj kamarád se mě ptal jestli mu dokážu nainstalovat linux tak aby přehrál mp3, fungoval mu apache, a MSQL. Smál sem se že v tom není sebemenší problém, že to zvládne sám, a pro začátek jsem mu doporučil, ať si opatří nejakou "Živou distribuci". Vypadlo z něj že tak již učinil, ale že se setkal s mnoha problémy. Pod pojmem problémy jsem si představoval scénáře typu" chybí GUI, je tam jen příkazová řádka... končí v kernel panic, když to nabíhá tak to hlásí samou chybu, a podobně...
Chyba lávky, problém byl v uživateli, člověk který v životě neviděl jiný systém než ten z Redmontu nedokáže uvažovat jinak, nebo do jisté míry má velmi pokroucené vědomí o tom jak vlastně počítač funguje. Problém zněl: "Nemohl jsem najít cdromky, a vůbec chyběly i disky". Tomu jsem nerozuměl. Jak jako nebyly CD-ROMky, jak jako disky? Měl jsem za to že člověk se kterým se bavím, má jakous takous představu o tom jak funguje PC, mýlka, jeho znalosti končily na ůrovni pouhého uživatele, sekretářky která dokáže velmi dobře obsluhovat periférie, ale nikdy nezkoumala co se děje uvnitř. Umí PHP MSQL a trochu i programovat, ale něco se šeredně nevyvedlo, inu produkt školství které je sponzorováno nejbohatším člověkem světa. Po chvíli jsem se dovtípil, následovala přednáška o tom jak vlastně vypadá systém unixového typu, co je to kořenový oddíl, a zě něco jako "Tento(nebo Tamten) počítač" neexistuje. Zjevně zůstala přednáška nepochopena. Nebylo na čem stavět. A tak padlo pozvání na prohlídku "nefunkčního" linuxu u mě doma ;). Už se těším jak nebudou k nalezení cdromky.
Moje rada zní, kdo chce používat linux, musí nejdříve změnit svůj pohled na to jak funguje počítač. Unix má jinou filozofii, pro mě osobně když jsem jej viděl poprvé byla kouzelnou, strašně jednoduchou, účinnou, a naprosto elegantní, takovou zůstává i po těch letech. Spousta lidí se odmítá učit nové věci, chtějí svoje návyky, do jisté míry špatné návyky a zvyklosti, napasovat na všechno, ale to právě v tomhle případě nejde. Při změně systému musí změnit myšlení.
Další problém: stále nevymýtěná představa že po nainstalováni distribuce není v systému zhola nic, je naprosto otřesnou ukázkou dezinformovanosti. Tohle bylo naštěstí aspoň částečně pochopeno, a doufám, že po instalfestu u mě doma dokážu změnit uvažování několika uživatelů o tom co je to vlastně linuxová distribuce, co je to operační systém, a jak to funguje(nebo nefunguje?).
Tiskni
Sdílej: