Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Včera jsem pochopil proč všichni chcou linux, ale proč jen malé procento z těch kdo jej poprvé nabootují z LiveCD nabootují i po druhé.
Jeden můj kamarád se mě ptal jestli mu dokážu nainstalovat linux tak aby přehrál mp3, fungoval mu apache, a MSQL. Smál sem se že v tom není sebemenší problém, že to zvládne sám, a pro začátek jsem mu doporučil, ať si opatří nejakou "Živou distribuci". Vypadlo z něj že tak již učinil, ale že se setkal s mnoha problémy. Pod pojmem problémy jsem si představoval scénáře typu" chybí GUI, je tam jen příkazová řádka... končí v kernel panic, když to nabíhá tak to hlásí samou chybu, a podobně...
Chyba lávky, problém byl v uživateli, člověk který v životě neviděl jiný systém než ten z Redmontu nedokáže uvažovat jinak, nebo do jisté míry má velmi pokroucené vědomí o tom jak vlastně počítač funguje. Problém zněl: "Nemohl jsem najít cdromky, a vůbec chyběly i disky". Tomu jsem nerozuměl. Jak jako nebyly CD-ROMky, jak jako disky? Měl jsem za to že člověk se kterým se bavím, má jakous takous představu o tom jak funguje PC, mýlka, jeho znalosti končily na ůrovni pouhého uživatele, sekretářky která dokáže velmi dobře obsluhovat periférie, ale nikdy nezkoumala co se děje uvnitř. Umí PHP MSQL a trochu i programovat, ale něco se šeredně nevyvedlo, inu produkt školství které je sponzorováno nejbohatším člověkem světa. Po chvíli jsem se dovtípil, následovala přednáška o tom jak vlastně vypadá systém unixového typu, co je to kořenový oddíl, a zě něco jako "Tento(nebo Tamten) počítač" neexistuje. Zjevně zůstala přednáška nepochopena. Nebylo na čem stavět. A tak padlo pozvání na prohlídku "nefunkčního" linuxu u mě doma ;). Už se těším jak nebudou k nalezení cdromky.
Moje rada zní, kdo chce používat linux, musí nejdříve změnit svůj pohled na to jak funguje počítač. Unix má jinou filozofii, pro mě osobně když jsem jej viděl poprvé byla kouzelnou, strašně jednoduchou, účinnou, a naprosto elegantní, takovou zůstává i po těch letech. Spousta lidí se odmítá učit nové věci, chtějí svoje návyky, do jisté míry špatné návyky a zvyklosti, napasovat na všechno, ale to právě v tomhle případě nejde. Při změně systému musí změnit myšlení.
Další problém: stále nevymýtěná představa že po nainstalováni distribuce není v systému zhola nic, je naprosto otřesnou ukázkou dezinformovanosti. Tohle bylo naštěstí aspoň částečně pochopeno, a doufám, že po instalfestu u mě doma dokážu změnit uvažování několika uživatelů o tom co je to vlastně linuxová distribuce, co je to operační systém, a jak to funguje(nebo nefunguje?).
Tiskni
Sdílej: