V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Včera jsem pochopil proč všichni chcou linux, ale proč jen malé procento z těch kdo jej poprvé nabootují z LiveCD nabootují i po druhé.
Jeden můj kamarád se mě ptal jestli mu dokážu nainstalovat linux tak aby přehrál mp3, fungoval mu apache, a MSQL. Smál sem se že v tom není sebemenší problém, že to zvládne sám, a pro začátek jsem mu doporučil, ať si opatří nejakou "Živou distribuci". Vypadlo z něj že tak již učinil, ale že se setkal s mnoha problémy. Pod pojmem problémy jsem si představoval scénáře typu" chybí GUI, je tam jen příkazová řádka... končí v kernel panic, když to nabíhá tak to hlásí samou chybu, a podobně...
Chyba lávky, problém byl v uživateli, člověk který v životě neviděl jiný systém než ten z Redmontu nedokáže uvažovat jinak, nebo do jisté míry má velmi pokroucené vědomí o tom jak vlastně počítač funguje. Problém zněl: "Nemohl jsem najít cdromky, a vůbec chyběly i disky". Tomu jsem nerozuměl. Jak jako nebyly CD-ROMky, jak jako disky? Měl jsem za to že člověk se kterým se bavím, má jakous takous představu o tom jak funguje PC, mýlka, jeho znalosti končily na ůrovni pouhého uživatele, sekretářky která dokáže velmi dobře obsluhovat periférie, ale nikdy nezkoumala co se děje uvnitř. Umí PHP MSQL a trochu i programovat, ale něco se šeredně nevyvedlo, inu produkt školství které je sponzorováno nejbohatším člověkem světa. Po chvíli jsem se dovtípil, následovala přednáška o tom jak vlastně vypadá systém unixového typu, co je to kořenový oddíl, a zě něco jako "Tento(nebo Tamten) počítač" neexistuje. Zjevně zůstala přednáška nepochopena. Nebylo na čem stavět. A tak padlo pozvání na prohlídku "nefunkčního" linuxu u mě doma ;). Už se těším jak nebudou k nalezení cdromky.
Moje rada zní, kdo chce používat linux, musí nejdříve změnit svůj pohled na to jak funguje počítač. Unix má jinou filozofii, pro mě osobně když jsem jej viděl poprvé byla kouzelnou, strašně jednoduchou, účinnou, a naprosto elegantní, takovou zůstává i po těch letech. Spousta lidí se odmítá učit nové věci, chtějí svoje návyky, do jisté míry špatné návyky a zvyklosti, napasovat na všechno, ale to právě v tomhle případě nejde. Při změně systému musí změnit myšlení.
Další problém: stále nevymýtěná představa že po nainstalováni distribuce není v systému zhola nic, je naprosto otřesnou ukázkou dezinformovanosti. Tohle bylo naštěstí aspoň částečně pochopeno, a doufám, že po instalfestu u mě doma dokážu změnit uvažování několika uživatelů o tom co je to vlastně linuxová distribuce, co je to operační systém, a jak to funguje(nebo nefunguje?).
Tiskni
Sdílej: