Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dopředu říkám, že Q-toolkit firmy Trolltech mi nikdy moc sympatický nebyl. Ještě před rokem jsem na svém desktopu používal primárně Windows a pro ty bylo Qt jen omezeně. Teď už je licence lepší - GPL, ovšem Gtk je na tom pořád lépe - je LGPL.
Mám pocit, že pro Gtk bylo vždy víc a lepších bindingů než pro Qt, každopádně má oblíbená Ada měla binding jen na Gtk. To má za následek, že pro Qt se většinou programuje jenom v (pro Qt "nativním") C++ a ještě k tomu s použitím jakéhosi preprocesoru. Standardní C++ bych ještě přežil (i když z divočiny C++ jsem už vyrostl), ale ten preprocesor ne. C# s Gtk# mi sedí víc.
Mé nesympatie ke Qt celkem končí, kde začínají aplikace nad touto knihovnou postavené. Mám rád KDE, je to velmi výkonné, vysoce konfigurovatelné a celkem rychlé (obzvláště verze 3.4) prostředí. Bylo to právě toto moderní prostředí, které bylo u mého přechodu na Linux. Co natom, že momentálně používám GNOME, protože mi přijde esteticky mnohem lepší.
Celkem sleduji plány kolem KDE4, zajímá mě, co vyleze z Tenoru atd. Ale utrpěl jsem docela šok, když jsem se dočetl, že Qt4 (na kterém má být KDE4 postaveno) není zpětně kompatibilní s Qt3 a že stávající aplikace budou muset být portovány. To je hromada zbytečné práce. Co na tom, že budou k dispozici kompatibilní třídy Q3xxx a že by portování mělo být "bez problémů"? Zpětná kompatibilita je prostě svatá kráva. Kvůli zpětné kompatibilitě jsou Windows XP 2x tak velká a obsahují 4x tolik chyb, než kdyby se v Redmondu na zpětnou kompatibilitu vykašlali. Jako vývojář (a potažmo zákazník) si nepřeji nic než stabilní prostředí pro vývoj aplikací a takovéhle kotrmelce nesvědčí o ničem jiném než o nezralosti. Přináší Qt4 něco, co stojí za prolomení kompatibility? Já jsem na nic zásadního nenarazil.
Jistě, staré aplikace asi budou moci běžet nad svými knihovnamy, paralelně nainstalovanými
(za cenu zvýšených paměťových nároků). Jistě, open-source má výhodu v tom, že aplikace nakonec
vždycky někdo přenese na nové verze knihoven. Ale stejně
Tiskni
Sdílej:
P.S.: Doufám, že to nebyl pokus o třetí flame na tohle téma.Nebyl. Jenom mi prostě vadí cedule, které neobsahují to, co s daným médiem chci dělat, ale zároveň se ani nedají vypnout.
...obdobnou funkci ve Windows, tak věřte, že i ta se dá vypnoutV podstatě narážím přesně na tuhle funkci - nikdy jsem nepřišel na to, jak ty nabídky předělat a vypnout se mi to podařilo jen jednou - pak se to zase samo zapnulo a tentokrát už se mi to vypnout nepodařilo. Uznávám, že můj první příspěvek byl do značné míry ovlivněný vzpomínkou na "síťový kabel byl odpojen", "na ploše jsou nepoužívané ikony" a "málo místa na disku" - v žádném nastavení jsem nenašel, jak tohle všechno povypínat a teď už je mi to vlastně jedno. Jenom mám trochu obavy, aby nové KDE nemělo podobné rysy
Unlike previous Qt releases, Qt 4 is a collection of smaller libraries:Zlepšili hiearchii.
The style API, which is now decoupled from the widgetsNo, už jen tyhle dvě věci ti dokážou zlikvidovat zpětnou kompaitbilitu. Takže ty jsi pro zpomalení pokroku a zachování špatných návrhů API s tím, že se bude zachovávat kompatibilita?
A co se KDE pod GPL týče, tak třeba by tolik programátorů pro KDE nedělalo, kdyby to byl LGPL/BSD software. Osobně bych totiž zadarmo něco, co pak zchalmstne nějaká firma a těží z toho, nedělal.No jasně, to je ten důvod proč na GNOME skoro nikdo nedělá
Je mi líto vidět, že GTK převálvuje Qt, protože ačkoliv je to bastlNo nazývat GTK v porovnání s Qt bastlem mi přijde poněkud podivné. GTK aspoň nepotřebuje vlastní preprocesor
C# s Gtk# mi sedí víc.Zrovna před pár dny jsem to taky zkoušel a i když Gtk preferuji, tak jsem nebyl zrovna nadšený, když to na mne vyplivlo něco.exe s typickým MZ na začátku souboru. Z toho vážně lezou jen tyhle dos/windows binárky, nebo jsem se nechal jen moc brzo odradit a jde to i jinak než mono něco.exe? Tohle mi totiž zrovna moc neladí.