Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Měl jsem našetřené nějaké peníze, a tak jsem si k narozeninám koupil nové PC.
Už to bylo celkem potřeba, protože můj dosavadní, téměř sedm let starý notebook už opravdu neodpovídal požadavkům dnešní doby. Nová sestava má podobu:
/
a 3 TB HDD (WD Green) pro /home
HDD, optickou mechaniku a monitor jsem měl koupené již dříve, ostatní komponenty jsou koupené teď. Jediné co mi ještě chybí je grafická karta (momentálně jedu na integrované), kterou si pořídím až budou peníze. Jen pro porovnání parametry starého NTB (Acer Aspire 7730g):
Starý notebook jsem nevyhodil, jen jsem z něj demontoval WiFi modul (časem ho dám do podobně starého NTB u rodičů, kde je WLAN modul co umí jen 802.11g, tenhle umí i 802.11n) a sekundární disk (z něj si udělám externí), černou páskou zalepil zářící logo na víku, a pak prozatím postavil do kouta na krabici od vysavače, kde slouží jako server (na to v klidu stačí). Myslím že vydrží ještě dlouho, nic mu není, kromě toho že už je takový poněkud omšelý. Je fakt, že jsem ho nikdy nijak zvlášť nepřenášel, však kdo by se s tou těžkou 17" krávou chtěl pořád někam tahat, že.
A teď k dojmům z toho nového. No, je to tak rychlé, a přitom tiché, až mě to trochu děsí. Nikdy jsem nevěřil, že budu mít v rukách něco, co bootuje za 10 sekund. To mě upřímně docela šokovalo. Nainstaloval jsem systém (Xubuntu), a instalátor mě vyzval k restartu. Dal jsem OK, vyndal DVD a potvrdil. Objevila so normálně POST obrazovka BIOSu, pak zmizela a hned se objevil přihlašovací dialog. Moje reakce byla akorát: "Cože?!" Na té staré herce to trvalo minimálně půl minuty, spíš víc. Výkon je taky proti tomu starému jak z jiné dimenze. Dokonce i ten "pomalý" WD Green je raketa proti starému notebookovému disku. Jen tak pro porovnání: jedna z mých oblíbených her je Minecraft. Na starém byla situace asi takováto: vykreslovaná vzdálenost 12 chunků, FPS okolo 40, load CPU skoro 100 %, větrák řval jak proudová turbína, RAM skoro všechna obsazena (kolikrát jsem i preventivě zavíral FF, abych systému ušetřil zuřivé swapování). Na novém: vykreslovaná vzdálenost 24 chunků, FPS 60 (s limitterem na 60), load CPU okolo 25 %, větrák jen tak z lehka šumí, RAM plná asi z 1/3. Omlouvám se za ty sáhodlouhé popisy, ale jsem z toho prostě a jednoduše úplně unešen.
A jen tak mimochodem se zeptám, nemá někdo z vás tip na USB 3.0 rámeček na 2,5" HDD, vhodný i pro běh OS (tj. bez funkcí typu vypnutí disku po pár minutách nečinnosti) za rozumné peníze?
Tiskni
Sdílej:
hdparm
nebo i nějaké klikátko k němu).
Bojoval jsi nějak s (U)EFI, resp. Secure Boot? Jinak mně startuje postarší notebook s Core i3 (Sandy Bridge) do 15 sekund hlavně díky SSD disku (konkrétně je to SunDisk Standard 120 GB).
Díky
Popravde zatim na kazde desce za poslednich nekolik let jsem narazil na UEFI a SecureBoot, takze to neni jen vec nb a hotovek. Je to standard skoro vsude, a vetsinou snim neni problem.
kapitalisty vykořisťovaní spoluobčané.Z toho mi jde mraz po zadech. Tahni pryc komunisto.