Byl publikován detailní rozbor zranitelnosti CVE-2022-29582 v Linuxu v io_uring. Zranitelnost byla v upstreamu opravena již v dubnu.
Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního InstallFestu.
Byla vydána verze 9.3 open source unixového operačního systému NetBSD (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Po 9 měsících od vydání verze 3.4 byla vydána nová verze 3.5 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu a na YouTube. Major verze 4.0 se blíží k první betě.
Alexandre Prokoudine publikoval na serveru Libre Arts článek 8+1 audio editorů pro Linux, které nejsou Audacity. Věnuje se editorům: Sweep, mhWaveEdit / gWaveEdit, KWave, ReZound, EKO, Snd, Gtk Wave Cleaner, WaveSurfer a SoX.
Byla vydána verze 8.0.0 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Byla vydána nová verze 1.70 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.70 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Docusaurus byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o generátor statických webových stránek, především stránek s dokumentací. Za vývojem stojí společnost Meta (Facebook).
Údajně jako experiment nahrál italský školák do PyPI repositáře balíčky pojmenované podle nejčastějších překlepů. Jako cíl si vybral balíček "requests". Nahrál tedy do repositáře balíčky s názvy requesys, requesrs, requesr. Do těchto balíčků umístil ransomware. Např. balíček requesys byl stažen 258x. PyPI není jediným cílem podobných snah, ale dost často i npm repositář. Celé počtení na School Kid Uploads Ransomware Scripts to PyPI Repository as 'Fun' Project.
V červnu Google ve spolupráci se Skywater Technologies a Efabless představil iniciativu Open Source Silicon umožňující komukoli navrhnout open source integrovaný obvod a nechat si jej zdarma vyrobit. Při představení byla k dispozici pouze výrobní technologie 130 nm. Před týdnem bylo oznámeno, že společnost Skywater Technologies nabízí už také výrobní technologii 90 nm. Včera se k iniciativě Open Source Silicon připojila společnost GlobalFoundries a nabídla výrobní technologii 180 nm.
Měl jsem našetřené nějaké peníze, a tak jsem si k narozeninám koupil nové PC.
Už to bylo celkem potřeba, protože můj dosavadní, téměř sedm let starý notebook už opravdu neodpovídal požadavkům dnešní doby. Nová sestava má podobu:
/
a 3 TB HDD (WD Green) pro /home
HDD, optickou mechaniku a monitor jsem měl koupené již dříve, ostatní komponenty jsou koupené teď. Jediné co mi ještě chybí je grafická karta (momentálně jedu na integrované), kterou si pořídím až budou peníze. Jen pro porovnání parametry starého NTB (Acer Aspire 7730g):
Starý notebook jsem nevyhodil, jen jsem z něj demontoval WiFi modul (časem ho dám do podobně starého NTB u rodičů, kde je WLAN modul co umí jen 802.11g, tenhle umí i 802.11n) a sekundární disk (z něj si udělám externí), černou páskou zalepil zářící logo na víku, a pak prozatím postavil do kouta na krabici od vysavače, kde slouží jako server (na to v klidu stačí). Myslím že vydrží ještě dlouho, nic mu není, kromě toho že už je takový poněkud omšelý. Je fakt, že jsem ho nikdy nijak zvlášť nepřenášel, však kdo by se s tou těžkou 17" krávou chtěl pořád někam tahat, že.
A teď k dojmům z toho nového. No, je to tak rychlé, a přitom tiché, až mě to trochu děsí. Nikdy jsem nevěřil, že budu mít v rukách něco, co bootuje za 10 sekund. To mě upřímně docela šokovalo. Nainstaloval jsem systém (Xubuntu), a instalátor mě vyzval k restartu. Dal jsem OK, vyndal DVD a potvrdil. Objevila so normálně POST obrazovka BIOSu, pak zmizela a hned se objevil přihlašovací dialog. Moje reakce byla akorát: "Cože?!" Na té staré herce to trvalo minimálně půl minuty, spíš víc. Výkon je taky proti tomu starému jak z jiné dimenze. Dokonce i ten "pomalý" WD Green je raketa proti starému notebookovému disku. Jen tak pro porovnání: jedna z mých oblíbených her je Minecraft. Na starém byla situace asi takováto: vykreslovaná vzdálenost 12 chunků, FPS okolo 40, load CPU skoro 100 %, větrák řval jak proudová turbína, RAM skoro všechna obsazena (kolikrát jsem i preventivě zavíral FF, abych systému ušetřil zuřivé swapování). Na novém: vykreslovaná vzdálenost 24 chunků, FPS 60 (s limitterem na 60), load CPU okolo 25 %, větrák jen tak z lehka šumí, RAM plná asi z 1/3. Omlouvám se za ty sáhodlouhé popisy, ale jsem z toho prostě a jednoduše úplně unešen.
A jen tak mimochodem se zeptám, nemá někdo z vás tip na USB 3.0 rámeček na 2,5" HDD, vhodný i pro běh OS (tj. bez funkcí typu vypnutí disku po pár minutách nečinnosti) za rozumné peníze?
Tiskni
Sdílej:
hdparm
nebo i nějaké klikátko k němu).
Bojoval jsi nějak s (U)EFI, resp. Secure Boot? Jinak mně startuje postarší notebook s Core i3 (Sandy Bridge) do 15 sekund hlavně díky SSD disku (konkrétně je to SunDisk Standard 120 GB).
Díky
Popravde zatim na kazde desce za poslednich nekolik let jsem narazil na UEFI a SecureBoot, takze to neni jen vec nb a hotovek. Je to standard skoro vsude, a vetsinou snim neni problem.
kapitalisty vykořisťovaní spoluobčané.Z toho mi jde mraz po zadech. Tahni pryc komunisto.