Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Tentokrát to budou takové krátké výkřiky do tmy. Pokud čekáte něco seriózního, přejděte na jiný blog.
Občas mě lidi okolo označí za Unixáře, Linuxáře, Gentooistu, Ubuntistu a spoustu dalších istů... potom zase někdo prohlásí, jací jsou Gentooisti blázni, Ubuntisti fanatici, Linuxáři elitáři, Unixáři fanatici, Pythonisti pohodlní, Rubysti geniální, atd, atd, ...
Protože nejsem členem žádného spolku "Linuxářů", kteří by odmítali používat cokoliv jiného. Teď prosím vynechme hádky typu Linux vs. GNU/Linux vs. KDE/Beryl/Xorg/Apache/Postgresql/Jabberd/GNU/Linux. Pořád se objevuje spoustu výkřiků o tom, který software rulezz a který sucks. Hádky o nejlepší opensource licenci, nejlepší softwarovou distribuci.
Linux je docela pěkný nástroj, tak ho používám, zítra třeba budu používat BSD (prosím nekamenovat). A co. Z projektu GNU vyšla spousta pěkných nástrojů. Ze stovek jiných projektů taky. Tak proč se upínat k něčemu konkrétnímu. Tak jsem svobodný člověk, používám si, co chci, snažím se tím neomezovat ostatní, posílat jim data a zprávy ve slušných otevřených formátech přes slušné otevřené protokoly. Já osobně bych to dělal, ať bych seděl u jakéhokoli systému.
Nic, mě si nevšímejte, jenom přijít večer na blogy a číst zase o Ubunťácích, Mandrivácích a jim podobných je na mě dneska už nějak moc :).
P.S.: Autor je unavený a nevrlý, že si dneska nepřečetl nic nového a zajímavého, nechtěl tím nikoho urazit, a už vůbec ne odradit od psaní.
Tiskni
Sdílej:
... nejsem členem žádného spolku "Linuxářů", kteří by odmítali používat cokoliv jiného ... prosím vynechme hádky typu Linux vs...ted to spis vypada na hadku o definici linuxaka
jake slovo pouzivas pro uzivatele linuxu, ktery neni "fanatický opěvovač rodiny softwarových distribucí, které umí používat jako jádro Linux"?Tak ja osobne pouzivam oznaceni "rozumny clovek"