Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »A dneska to kupodivu klouzalo. A nemyslím tím náledí. Klíčová slova: Ubuntu, notebook HP nx6110, dial-up neboli vytáčené připojení pomocí interního modemu. UPDATE.
Je taková mlha, že nevidím na AP, a mé rozhodnutí pořídit si ADSL dosáhlo sta procent. Jsem v situaci (zejména dnes), kdy si internet vzduchem nemůžu dovolit, protože je příliš závislý na rozmarech počasí. Ocitl jsem se v situaci, která nastává jednou za čas a lze ji nejlépe vystihnout rčením "Na posraného i hajzl spadne". Prostě net už druhý den nejede. A sleva 50 korun mě neuklidní, jak si firma jistě myslí.
Protože mám čerstvý a polofunkční Debian, ovladač pro winmodem v něm zatím nejde, resp. se mi ho nepodařilo zkompilovat - nemám zdrojáky jádra. Tak jsem zadoufal v notebook, kde mám Ubuntu určené přímo pro HP nx61xx. Na druhou stranu mi bylo jasné, že se to nemůže povést - rozchodit co nejrychleji modem. Už jsem se o to pokoušel, a moc to nešlo. Samozřejmě jsem dosud nečetl návod, jak to tak bývá...
Tak jsem si ho přečetl teď a zjistil, jaké zařízení se používá jako modem. Mně se hlásí jako ttyS0, ale proč ho ppp nechce? Jak se vlastně vytáčí v tom programu, který neznám? Jak se vlastně vytáčí? Už jsem to nedělal strašně dlouho, jak poznám, že je kabel ok, když není nic slyšet? Achyo.
Tak jsem si přečetl, že v souboru /etc/default/sl-modem-daemon je mimojiné položka SLMODEMD_DEVICE
, která musí být nastavena na správné zařízení. Standardně je to slamr0
, já jsem ji však změnil na ttyS0
. UPDATE. Protože se komunikuje přes alsu, je nutné určit zařízení jako hw:1
. Démon pak pozná, jaké zařízení v /dev
k němu patří a sám vytvoří odkaz /dev/modem
.
Když nelze z tohoto důvodu načíst modul a vytvořit zařízení, hlásí démon tohle:
$ /etc/init.d/sl-modem-daemon start SmartLink modem driver not available for this Kernel. Please read README.Debian or try to install the package sl-modem-modules-2.6.10-5-386. Exiting...
Potom se ještě vyplatí stopnout síťové rozhraní, aby se po připojení vytvořila defaultní brána. A samozřejmě spustit /etc/init.d/sl-modem-daemon start
.
Kliknutím pravým tlačítkem na ikonu (mám ji na panelu) s telefonkem a zvolením Activate se začne (potichu) vytáčet.
V konzoli jsem si spustil watch tail /var/log/syslog
, abych viděl, co se děje. Ono se to spojilo! Hned na první pokus. Samozřejmě je taky nutné vědět, kam se člověk připojuje. Používám pro takové kritické případy už dlouho WOL, dnes tedy Tiscali.
Takže se povedlo - rozchodil jsem modem v notebooku, jakžtakž stihnu udělat, co musím a mám z toho radost. A venku je navíc tak krásně.
Tiskni
Sdílej:
watch tail /var/log/syslogme jeste nenapadlo, ja vetsinou pouzivam
tail -f /var/log/syslog
...ovladač pro winmodem v něm zatím nejde, resp. se mi ho nepodařilo zkompilovat - nemám zdrojáky jádra...Můžu se zeptat, proč to nejde, resp. co to potřebuje?
Na posraného i hajzl spadne