Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Jojo. Slackware u mě v podstatě dosloužil, až mě to dojímá. Současný stav mezi 10.1 a -current, který mám na disku,
se nedá používat, například nejsem schopen připojit klíčenku, ačkoli jsou všechny moduly načtené. Blbne mi vypalovačka a za ty dva roky už mi došla trpělivost. Nemůžu aktualizovat věci do GNOME, nebaví mě už kompilace a shánění různých "zvláštních" aplikací (= všechny, které nejsou na LinuxPackages a SlackIt).
Neznamená to, že bych na Slacka zanevřel. Jenom mi neroste pod rukama, ale naopak dost uhnívá. A já potřebuju to, co jsem dost dlouho u jiných nechápal. Fungující systém. Just plug and play. Teda to ne, co to kecám. Spíš systém, který just works. Nepíšu sem kvůli flamu, spíš si vylívám srdéčko.
Tímto děkuju Janu Outratovi, který mi minulý týden na LinuXchange dal dvě DVD Debianu - ještě mu za to dlužím těch pár korun, ale myslím na to... ;) Takže na notebooku je Ubuntu, začínám se sžívat, ale spíš se mi líbí ten Debian, který tam uvnitř tepe.
Jenomže na desktopu jaksi nemám DVD čtečku. Takže stahuju businesscard.iso, dám ho na klíčenku, nabootuji a instalaci poběží přes NFS z notebooku. Záloha provedena, času docela dost, na pití tu taky něco je, bude fotbal, přítelkyně venku... Ideální večer, ne?
Tiskni
Sdílej:
Já jsem zklouznul k FreeBSD - jednoduchost slackware, repositáře srovnatelné s debianem a co tam není (nebo mám exotické kompilační požadavky) to najdu v portech jako na gentoo. Pro mne se to jevilo jako geniální kombinace - je tam pár rozdílů proti Linuxu, ale dosud mi přijdou jako nepodstatné (např. primárně má BSD vlastní základní utility (cp, ls...) s odlišnými přepínači, ale ty GNU verze se tam najdou samozřejmě také...).
Abych jen nechválil - podpora HW je podstatně méně obsáhlá . Ale původní počítač se mi po mnoha letech rozbil a oprava se už nevyplatila. Ten nový jsem už kupoval s ohledem na kompatibilitu s FreeBSD a s Linuxem, takže jsem měl výhodu při rozhodování.
Každý přechod je bolestný - tak ať to bolí co nejméně...