Byla vydána nová stabilní verze 7.6 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 140. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 1.90.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.25.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byla vydána nová major verze 7.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově je postavena je na Debianu 13 (Trixie) a GNOME 48 (Bengaluru). Další novinky v příslušném seznamu.
Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
Byla vydána Java 25 / JDK 25. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 18. Jedná se o LTS verzi.
Věra Pohlová před 26 lety: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Jde o odpověď na anketní otázku deníku Metro vydaného 17. září 1999 na téma zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny.
Tak som si kúpil Asus Trasformer Prime tf201 aj s dockingom, moje dojmy:
Doteraz som používal môj Dell X1, ktorý už ale začína mať hardvérové problémy a neviem pajkovať. Na ňom som mal (vlastne ešte mám) normálny desktopový debian. Takže porovnávať budem s týmto notebookom. Telefón mám n900, čím bude tiež popis ovplyvnený.
Hardvér
Tablet vyzerá spacovaný solídne, nič neodpadáva. Návod na použitie je síce kratší ako záručný lisť, preto sa do toho návodu nezmestilo pár rád (vyberte gumičky zo spodu tabletu skôr ako sa tam budete snažiť narvať docking). Je strašne maličký, ale aj ťažký. Tablet samotný nie, ale s dockingom je vo váhe pod 1.5kg, čo je dosť. Vzhľadom na to, že nemá v sebe vzduch, pôsobý ťažko.
Table nemá USB host. Má ho iba docking. A tá klávesnica na dockingu je dosť núdzová. Viac menej je to iba extra batéria, USB hub a držiak zvyslej polohy.
Vzhľadom na alumíniové telo má žalostný signál wifi. Tam kde sa môj telefón chytá, table už nestíha. GPS som ešte netestoval.
Android
Po skúsenostiach s maemom je android dosť divný. To fakt musím robiť tieto kľučky aby som získal rúta? (teda roota, sorry)
Ako prepínam medzi bežiacimi aplikáciami? aka alt-tab.
To fakt musím získať roota aby som si nainštaloval základné aplikácie? (openvpn, unison, ...)
A ako stade odinštalujem ten googlovský vaporware? (maps, places, ...)
Záver
Momentálne ma dosť irituje môj desktop, ktorý začína mať ucapkaný monitor...
Tiskni
Sdílej: