Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Již nějaký ten pátek se věnuji typografickým a dokumentačním systémům a věcím s nimi spojeným. XML od XHTML po docbook, TeX od plainu a LaTeXu po ConTeXt, to jsou všechno fajné věci, ale něco tomu chybí. Vidíte to také? Co takhle přijít s něčím novým? Formát, který nebude opakovat chyby těch ostatních?
Již nějaký ten pátek se věnuji typografickým a dokumentačním systémům a věcím s nimi spojeným. XML od XHTML po docbook, TeX od plainu a LaTeXu po ConTeXt, to jsou všechno fajné věci, ale něco tomu chybí. Vidíte to také? Zvláště to XML, to je sprostý flák textu, bez možnosti slušných podmíněných výstupů. TeX alespoň programování umožňuje, ale pořád mu toho ze syntaktického pohledu dost chybí (nebo mnohde zase přebývá). Dle mého názoru se dokumenty nemají psát, ale jedině programovat. Ať již jde o jednoduchý příkaz \date či \ifodd test na lichost strany a podobně. Vzhledem k tomu, že jsem navíc programátor, napadlo mne navrhnout formát a posléze napsat vlastní program --- preprocesor, který bude vyhovovat těmto požadavkům:
Aby bylo konečně jasné, co vlastně chci --- program, který funguje jako preprocesor pro širší množství formátů --- od různých TeXových přes přímý výstup do PDF, OpenOffice, XHTML či docbooku. Ano, docbook tohleto umí, ale pořád je to jen trapné XML, s fůrou balastního kódu a bez možnosti programovatelnosti.
Mizerné či žádné logické dělení. XML je XML a basta! Ampersand prostě použít nemůžu ani v tělu dokumentu ani v hlavičce ani nikde jinde. Ano, z logiky samé to vyplývá, XML je univerzální formát, ale to je právě ten háček. V TeXu je to skoro totéž. Pomocí specializovaného formátu na psaní strukturovaného textu jsme schopni dosáhnout mnohem větší přehlednosti a čitelnosti.
Hrozně moc balastu. Podívejte se na XML. A zkuste to porovnat s YAML formátem --- neuvěřitelný rozdíl, že ano? Čtěte dál a uvidíte, že geniální myšlenku jednoduchosti a použitelnosti YAMLu jsem v žádném případě neopomněl --- narozdíl od ostatních!
U XHTML nenávidím naprosto chybně řešené odkazy. Čtete-li zdrojový kód, polovina věty jsou různé odkazy. Naprosto to přerušuje čtenářovu nit a vůbec je to naprosto strašné.
Nestabilita syntaxe. Možná to znáte z LaTeXu --- překládali jste to před půl rokem a bylo to v pohodě, ale teďka to prostě nejde. Protože já mimimálně zpočátku nemůžu neměnnost také zaručit, bude se dát nepovinně (ale doporučeně) deklarovat verze syntaxe s níž to funguje.
Jeden z nejhlavnějších prvků je naprostá oddělenost logických celků. Do sekce macros patří definice maker, tam a nikam jinam. To jednoznačně přináší přehlednost, ale zdaleka nejde jen o tohle... Když budou celky takto logicky odděleny, mohu jednoduše v sekci macros použít znak | jako logické or (pouze příklad, míním se držet klasického || nebo or), kdežto v části textové v tabulkovém režimu jako oddělovač buněk tabulky.
Znak značí skutečně dotyčný znak. Samozřejmě v těle dokumentu, jinde je tu šumák. Psal jsem v TeXu hodně TeXnického TeXtu --- to je skutečně porod! \e\s\c\a\p\o\v\a\t to jak debil, to mě vážně nebaví. Postupně jsem si vypracoval makra tak, že jsem měl hlavičku a po ní jsem důkladně proházel catcode jak mi to vyhovovalo, mj. jsem házel $ na 12, * na 13 a definoval to na item, # na 12 a podobně. Hned to bylo lepší, ale pořád to nebylo dokonalé.
Interní formát bude s největší pravděpodobností XML. (I když knihovnu rexml docela nesnáším, no uvidíme). Jednak kvůli tomu, že si tím velmi zjednoduším export do různých podformátů XML (XHTML, docbook ... ) a jednak na toto se hodí, má to obsáhnou knihovnu a tak dále a tak dále.
Sekce jsou základní logické jednotky mého formátu. V sekci head jsou informace o dokumentu, autorovi, no prostě normální hlavička. V sekci setups jsou nastavení, sekce macros obsahuje makra, body je vlastní dokument a links jsou odkazy. Povinná je pouze sekce body.
Logicky dělám systém maximálně pluginovatelný. Zatím existují pluginy pro jazyky, syntax a výstupní formáty. Všechny pluginy jsou extended regular expressions ve stylu Ruby v YAMLovských fajlech. V souvislosti s tím vyvstává otázka jak „přemluvit” \w, aby se nevztahoval pouze na a-zA-Z_, ale i na znaky s diakritikou. V nejhorším to „ožulím” přes proměnnou, ale redefinice \w by byla ideální.
Pluginy pro jazyky. Zde lze definovat národní typografická pravidla.
Pluginy pro syntax. Pro potření problémů s tím, že něco ve verzi xy fungovalo, ale teď již nikoliv.
Pluginy pro výstupní formáty. Překládá interní XML do výstupních formátů.
Berte to vyloženě jen pro ukázku, detaily se dají doladit, jde o ty myšlenky v tom:
=== HEAD === document: Zkouska version: 0.1 alpha author: Botanicus contact: kdosi@cosi.kdesi licence: M$ patented ;) ============ === SETUPS === font: Arial 10 color: indigo page: A4 lang: czech ============== === MACROS === def chapter(2) $1 atp., zatím nevím, jak to bude vypadat ============== === BODY === *** Linux u nas *** Servery venujici se Linuxu u nas jsou [Root], [Abicko] a [LinuxExpress]. Takto delane linky jsou idealni, v pripade hrozici kolize jmen lze pouzit i [1:zde], [2:zde] a [3:zde]. To uz se ale cte o neco hure a navic linky skrze "zde", "link" a podobne jsou naprosto prasacke a nemely by se pouzivat, cili s vyuzitim teto druhe alternativy ve slusnych dokumentech ani moc nepocitam (ale kdo chce ... ) --- table: vyvoj DPH v Kocourkove --- 2005 | 30% | 45% | 32% | 78% | 43% | 54% 2006 | 12% | 89% | 20% | 20% | 98% | 30% 2007 | -5% | 86% | 40% | 0% | 22% | 56% ---- *** Kapitola u Ruby *** --- verbatim: Ruby --- array = %{ x y z} array.each do |item| puts item end ---- ** Sekce o Smolickovi ** Seznam: --- list: numbered --- * item jedna * item dva * item tri * item nizsi urovne * dalsi nizsi itema * zas normalni item --- Smolicek sais ''' rm -rf /* ''' a bylo po ptakach. @!ruby: ruby kod k provedeni Vysazeno dne <@date. ============ === LINKS === Root: http://www.root.cz/ Abicko: http://www.abclinuxu.cz/ LinuxExpress: http://www.linuxexpres.cz/ 1: http://www.zde.nekde.cz/ 2: http://www.zde.com 3: http://www.zdezdezde.com =============
Velikost jádra systému (samozřejmě rozděláno):
botanicus@arch ~/projects/botadoc $ wc -l apps/* lib/* 70 apps/init.rb 49 apps/main.rb 35 lib/botaxml.rb 39 lib/format.rb 16 lib/help.rb 32 lib/proglangs.rb 14 lib/syntax.rb 255 celkem
Zatím to mám rozvrženo takto:
botanicus@arch ~/projects/botadoc $ ls -R apps/ btd@ doc/ etc/ lib/ logs/ plugins/ test/ ./apps: init.rb main.rb ./doc: TODO.otl help/ licence.btd wishlist ./doc/help: help help-cz ./etc: btd.yml ./lib: botaxml.rb format.rb help.rb proglangs.rb syntax.rb ./logs: main ./plugins: external/ formats/ languages/ syntax/ ./plugins/formats: ConTeXt.rb docbook.rb plain.rb texinfo.rb xhtml.rb LaTeX.rb odt.rb plainTeX.rb wiki.rb xml.rb ./plugins/languages: czech.yml english.yml french.yml slovak.yml ./plugins/syntax: 0.1/ ./plugins/syntax/0.1: abbr.yml envs.yml notes pairs_tags.yml parts.yml single_tags.yml
Byl bych rád, kdybyste nad tím třeba popřemýšleli, do diskuse pište návrhy, s čím nesouhlasíte a co si vlastně o celém nápadu myslíte. Právě proto tento zápisek píšu. Uznávám, je v tom stále hodně nedořešených věcí, ale skica je slibná ... Jo, těch páár provokací v úvodu a především v názvu zápisku si nevšímejte, tentokrát bych opravdu potřeboval vyvolat velkou a plodnou diskusi. Díky.
PS: přemýšlejte nad jménem, nevím, jak tý věci říkat.
PS: pokud mám v zápisku občas kraviny, odpusťte, psal jsem to ve škole a snažil se při tom tvářit, že vnímám ;)
Tiskni
Sdílej:
--- verbatim: Ruby ---
mám chápat tak, že by to umělo vygenerovat i barevně zvýrazněnou syntaxi ruby?
\TeX
neznam. Backslashu je tam sice jak maku, ale jak to vyresit prijemneji netusim...
--- math ---
by mi prislo docela uchylny. Co takhle nejaky
--- mathtext ---
? Mohl by fungovat stejne jak v TeXu. V dolarech by byl uveznen inline matematicky text...
Ano, docbook tohleto umí, ale pořád je to jen trapné XMLDocBook nie je XML, SGML je pociatkom vsetkeho...
DocBook is available in both SGML and XML forms, as a DTD. RELAX NG and W3C XML Schema forms of the XML version are availableTakže ano, Docbook je (také) XML.
wikipedia
Ad znaky jak jsem jiz psal, pravdepodobnost, ze nekdo bude psat ---table: xxx --- na samoztatnou radku je docela zanedbatelna,...Zanedbatelná možná, ale každopádně nenulová [*]. Takže buďto skončíte u systému, který některé věci prostě neumí vysázet, anebo časem zavedete speciální hack pro escapování takovýchhle konstrukcí. Welcome in hell. Upřímně řečeno: nevěřím tomu, že wiki-like syntaxe, jakou navrhujete, by se dala udělat rozumně rozšiřitelná, a přitom dopředně kompatibilní. Navíc v ní sotva půjdou vyjádřit různé typografické finesy (krásná sazba bez lidského přičinění je zatím spíš bytostí z pohádek – i TeX potřebuje občas trochu popostrčit). Většina sázecích systémů skončí buďto u toho, že z nich padá mizerná sazba, nebo že konvertují do TeXu a kamkoliv můžete manuálně propašovat libovolnou TeXovou konstrukci. Ani jedno není nikterak hezké. Jak na to chcete jít Vy?
Nepromyslenost ... muze to tak pusobit, ale nemyslim si.Pokud si v tomto stadiu návrhu nemyslíte, že je to ještě nepromyšlené, tak Tučnák s Vámi...
Nenulova ano, ale takto se neda uvazovat, protoze pak je okamzite jednoducha syntaxe v haji ...Právě že takhle se musí uvažovat, pokud nemá vzniknout dílko pochybné použitelnosti. Dobrá syntaxe by se měla vyznačovat tím, že často používané věci v ní půjdou zapsat jednoduše, ty ostatní složitěji. Nikoliv ostatní vůbec
„Dobrá syntaxe by se měla vyznačovat tím, že často používané věci v ní půjdou zapsat jednoduše, ty ostatní složitěji.“To je propagace Perlu?
To je propagace Perlu?
zni me to jako botuloxin a kdo si na tom nezauzli jazyk je tezkej king ...
sem si vzpomel na nakou starou reklamu na totalgym s Chuckem Norrisem, kterej je este vetsi buh nez RH ...
Use plain TeX, please. Thank you!
to me pripomina ze na me dneska z rss ctecky vypadnul nakej WYSIWYG editor na XML
YAML je na konfiguraky, ne na ukladani dat (od toho mame snad mysql a dalsi).XML
Hmm, a kde je ten rozdíl? Jak řecké τεχνη, tak i anglické (nebo spíš mezinárodní ) text pocházejí z téhož indoevropského slovního základu – *tekth: Spřádat, splétat, tkát. Text je spřádání písmen do vět, textil vzniká spřádáním vláken do látky, τεχνη/technika je umění, jak věci jednoduché spřádat ve složitější – postup nebo celé řemeslo, umění (mezi techniky patří v tomhle smyslu i stavitelé a architekti).
Durdit se, když někdo žoviálně říká [:teχt:] (po starořecku spíš [:tekʰt:] místo [:tekst:] mi přijde asi stejně hloupé jako rozčilovat se nad „ruksakem“ (převzatým od Němců). Dokonce si troufnu tvrdit, že tahle souvislost je moje oblíbená etymologická perlička, stejně jako souvislost mezi textem a textilem.
TeX
(psáno takto v ASCII) je konstrukce spíše typografická než jazyková a nemá s řeckou alfabetou nic moc společného, spíš s přepisem sníženého E
z páně Knuthova názvu. Takže na teχtu zajisté nic špatného není, kdežto TeXt může asi znamenat jenom text sázený TeXem a o ten tu sotva šlo.