Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Já v práci udělal to samé na dvou desktopech... .. A dle tvého zápisku ji hnedtak neseberu.Ahoj. No to je přeci úplně super - dva desktopy! Ale rozhodně jsem nechtěl podkopat ničí odvahu. Je to spíš popis mých zkušeností ze snahy o využití Linuxu v produkčním prostředí. I když to zní možná divně, chtěl bych, aby to bylo naopak povzbuzující. Je přece jasné, že se nedá čekat, že to bude snadné. Ale - kdo se o nic nepokusí nic nezkazí. ..Takže držím palce!
Vývoj pojede v EclipseTak na to bych jako zmslanej ideista nekývnul
na reporting bude Pentaho.orgOvšem tohle by mě zajímalo. Potřebuju taky semtam nějakej reportík, nějaký dashboard, nějakou analýzu, a jako jedinou "komplexní" open-source věc z tohohle oboru jsem našel Pentaho. Jenže mi přijde jako… obludná potvora
po bitve je kazdy general.Jojo, ja vim. Ale i tak. Ja jsem spis pesimista a opatrnej, takze bych skutecne testoval opatrne.
jste si jisty, ze Vami navrhovana strategie je spravna?No, myslis si, ze rozvaznym uvazovanim, testovanim a postupnym nasazovanim se nic nezkazi.
Nebylo by nahodou lepsi objednat si nejaky migracni projekt u McKinsey.Zalezi na firme. Pokud by chteli potvrdit moje navrhy od externi firmy, tak urcite jo. Pokud by firma mela ve me duveru, tak by asi nic neobjednavali. Ale jak Ludek napsal, neni to shrnuti nekolika poslednich dnu, ale roku s tim, ze az pri kazdodenni praci delsi dobu se zacaly objevovat problemy. Takze tim jsou moje vytky nepodstatne, protoze se jedna o uplne jinej problem.
...Ja jsem spis pesimista a opatrnej, takze bych skutecne testoval opatrne.Což je docela pozitivní. Člověk se tak vyhne spoustě problémů. Ale zase někdy hůř přichází pokrok
...protoze se jedna o uplne jinej problem.Moje chyba (omlouvám se). To je zase můj problém: Obvykle předpokládám, že jsou některé věci jasné a že je každý ví a tak je nezmiňuju. A pak zjistím, že byly jasné jen mně a nikdo jiný o nich neví.
A pak.. přijde uživatel linuxového desktopu s tím, že by potřeboval synchronizovat kontakty ze svého mobilního telefonu. Následuje snaha o vyřešení problému. Jenže... jeho model není v Linuxu podporovaný. A nebo jen částečně (ve Win to samozřejmě funguje...)Protoze vyrobce dodava ovladace jenom pro Windows (tuhle jsem nasel na CD k mymu PDA MS Outlook zdarma!! To jsem necekal). Chce to tlacit na prodejce/vyrobce "A funguje to v Linuxu? Ne? Hmmm, tak se spis podivame po necem jinym". A pripadne pri nakupu novych zarizeni zjistovat, jak jsou na tom s podporou Linuxu.
Pro portálové sledování aut přes CarNet je možné použít jen a pouze MSIE. Dohoda o jiné variantě není možná.Co zkusit jine reseni? Nemam paru, neexistuje neco od konkurence? Vubec netusim, jak to funguje - neslo by nechat udelat neco jinyho univerzalniho?
Aplikace pro ČSOB HomeBanking jsou napsané pro WindowsNo, tyhle bankovni aplikace jsou taky naprd. Ale chce to porad zkouset a tlacit "A funguje to pod Linuxem? Ne? Hmmm, skoda, ze to neumite. Spousta jinych veci pod Linux bezi." Vetsina manageru slysi na "vy to neumite?"
A k tomu se přidá několik obchodních zástupců s nabídkami svých "nejlepších" informačních systémů (samozřejmě pro Windows), které slibují "vyřešit Vaše problémy".Taky rikat "Mate to pro Linux? Nemate? No, ale my tady pouzivame Linux, protoze ...... Skoda, ze ten vas system neni taky pro Linux, to se holt budeme muset zajimat o nejaky jiny reseni, ktery bezi na Linuxu." Ale zalezi, jakou silu ma tvoje slovo. Pokud moc velkou rozhodovaci moc nemas, tak to bude asi tezky.
Všechny řeči o podporování standardů, svobodě volby jsou sice krásné, ale v praxi rozhodují jiné věci...Jo, to je jasny.
Výsledek ale je, že Linux na naše desktopy ve velkém nasadit zatím nemohu. Dokonce ho musím stáhnout z již fungujících stanic. A.. jsem odsouzen administrovat Windows :'-/Samozrejme, nelamej to pres koleno, jak jsem psal, pak by jeste uzivatele ziskali odpor k Linuxu a bylo by to jen horsi. Ty ses snazil, bohuzel tady monopol Windows vitezi na cele care, protoze si vsichni zvykli, ze Windows a nic jineho. Snad casem zacnou psat aplikace multiplatforme - at uz web aplikace, Java, nebo wx, sdl nebo jiny technologie, ktery se daji spoustet bez uprav (nebo s malyma upravama) na vice systemech. V tomhle ma linux trochu navrch, protoze je kompatibilni s unixovym svetem, takze pak nejaka aplikace muzeme bezet na komernim unixu, bsd nebo linuxu bez velkych uprav. Holt dej linux jenom na servery tam, kde nepotrebujes M$ software. A s tema windowsama to zkus vymyslet tak, abys je mohl co nejjednoduseji obnovovat
Tak odvolavam, ze jsi to spatne naplanoval, jak jsem psal prve.Dík! :)
..."A funguje to v Linuxu? Ne? Hmmm, tak se spis podivame po necem jinym". A pripadne pri nakupu novych zarizeni zjistovat, jak jsou na tom s podporou Linuxu.Jo jo, o to se přesně snažím. Jenže - někdy alternativa prostě není. A pak také.. (jeden z příkladů) - uživatel si donese svůj osobní "úžasný" telefon a diví se, že mu v práci s Linuxem nefunguje (vždyť přece doma s Windows s tím nemá problém...). A tak - i když se člověk nějaký čas snaží kupovat do firmy "podporovaný hardware", tohle jsou pasti, které na něj stejně čekají
Co zkusit jine reseni? Nemam paru, neexistuje neco od konkurence? Vubec netusim, jak to funguje - neslo by nechat udelat neco jinyho univerzalniho?Hmm. Právě, že není. Nebo o něm aspoň nevím. Většinou jsou to hodně specifické aplikace. A právě o tom to je. Buď se na to dá rezignovat s tím, že to prostě jinak nejde a nebo to prostě zkusit vyřešit (což taky nejde). Což - z hlediska pragmatického znamená, že je lepší se o to nepokoušet a z hlediska idealistického to znamená zkoušet to znovu a znovu, dokud se to nepovede
...Vetsina manageru slysi na "vy to neumite?"Já se na to pravidelně všude ptám. Ale tohle mne fakt nenapadlo. Myslím, že je to fakt dobrý nápad
Skoda, ze ten vas system neni taky pro Linux, to se holt budeme muset zajimat o nejaky jiny reseni, ktery bezi na Linuxu.Jo jo, přesně tak se to snažím dělat. Jenže - je to hrozně provázané s MS platformou. Pokud např. firma používá Okna od Technosoftu, jediný IS, který je udělaný tak, aby na to navazoval je údajně SAP. Myslím, že nemusím pokračovat..?
..nelamej to pres koleno, jak jsem psal, pak by jeste uzivatele ziskali odpor k Linuxu a bylo by to jen horsi.Jasně, to je naprostá pravda. Na serverech už Linux běží. Tam jsou jeho výhody nesporné. Kvůli problémům o kterých jsem psal budu muset dvě - (možná tři) stanice překlopit zpátky na Windows :-/. Co se týče uživatelů, myslím, že si na Linux poměrně dobře zvykli. Takže brzy budu vědět, jestli jsou rádi, že se Linuxu zbavili a nebo zda jim bude naopak chybět... (pro jistotu: = psáno s mírnou nadsázkou) :)
Firma používá strategické MS aplikace, pro které neexistuje v Linuxu náhrada. Počínaje AutoCadem, přes speciální programy pro výpočet cen plastových oken (Technosoft), programy pro konstrukci z hlníkových profilů (Chacal a další). A samozřejmě DOS/ Win účetnictví.No, AutoCAD je jasná věc, nicméně třeba tu aplikaci pro výpočet cen plastových oken by nemuselo být tak složité a časově náročné sesmolit. Minimálně to nezní jako nějaká nenahraditelná aplikace.
Make each program do one thing well.je porušované od startu X Window Systemu. KDE, GNOME... nakonec jim to dříve, nebo později vyčtu, a vrátím se k nějakému pořádnému WM plně v duchu UNIXu ... znáte Oroborus?
Já používám Linux všude, protože mi prostě vyhovuje. Ale to zdaleka nemusí platit pro každého a pro každé nasazení. O Linux projevilo zájem už několik lidí z mého okolí a někteří ho dokonce chtěli vyzkoušet. Jenže pak přišly různé otázky.
Třeba znám člověka, který je DTPák. Ten potřebuje (mimo jiné) kompletní sadu aplikací od Adobe, nejlépe v aktuální verzi. Takový software používá celá firma, ve které pracuje. Nemůže prostě přejít na něco jiného. Příliš ho nezajímá, že nějaká dva roky stará verze možná poběží pod Wine... Kromě toho, když tu aplikaci pod Wine uvidí a zjistí, že (mírně řečeno) nevypadá příliš vábně, jeho zájem je pryč.
Jen pro úplnost dodám, že ekvivalent aplikací od Adobe pro Linux prostě neexistuje. Srovnávat Gimp s Photoshopem je poněkud odvážné, ale ano, dejme tomu, při troše snahy ten Gimp udělá skoro všechno, co umí Photoshop. (Až na to příšerné rozdělení do několika oken, které je použitelné jen na počítači s více monitory, jinde vede jedině k záchvatům vzteku.) Ale co ostatní aplikace? Nahradí snad Scribus InDesign? Zatím ani omylem. Existuje ekvivalent Illustratoru? Ani náhodou. Pokud jde o Inkscape nebo Sodipodi, ve srovnání s Illustratorem je obojí spíš výsměch. I kdyby ekvivalenty všech aplikací existovaly, stále ještě nemusí jít o vzájemně provázaný grafický suite, který umožňuje drag'n'drop skoro odkudkoliv kamkoliv, týmovou práci a kdovíco ještě.
Takže v tomto případě je problém jednoduchý: Adobe nedodává svůj software pro Linux.
Pak existuje spousta lidí, kteří používají software typu 3DMax, Rhino nebo Maya a je to jejich denní chleba. Třeba konkrétně Rhino až do verze 2 fungovalo (obstojně) pod Wine. Jenže dnes se prodává verze 4 a chystá se verze 5. Wishlist je plný požadavků na verzi pro Linux, ale zatím se chystá pouze pro Mac OS X. Takže ani tady není žádná možnost nasazení Linuxu. Totéž platí pro techničtěji orientované 3D programy (ArchiCAD, AutoCAD atd.).
Linux není příliš rozšířený, protože pro něj neexistuje dostatek profesionálních aplikací a her. Pro Linux neexistuje dostatek profesionálních aplikací a her, protože není příliš rozšířený. Ano, je to začarovaný kruh.
Tiskni
Sdílej: