Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Člověk warezit nemusí, stačí si vytvořit bootovací cd.
Vytvoreni bootovaciho cd nic neresi. tim se toho bordelu covek nezbavi. Jedine reseni je krabicova edice.
Takze nejlepsi by bylo asi udelat si nlitem svoji instalackuKdyž to už zase neodpovídá tomu požadavku "nekrást při tom".
Je to kopie/rozmnozenina a smi se to nebo se to nesmi? Prece bych to tam jinak nenainstaloval (nepocitam moznost si koupit jen kvuli tomu drahou usb cd mechaniku nebo si ji nekde pucit).
Do práva autorského nezasahuje oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, jestliže * rozmnožuje, překládá, zpracovává, upravuje či jinak mění počítačový program, je-li to nezbytné k využití oprávněně nabyté rozmnoženiny počítačového programu, činí-li tak při zavedení a provozu počítačového programu nebo opravuje-li chyby počítačového programu;(http://www.businessinfo.cz/cz...) Teď je otázka pro dobře placené právníky, jestli je vymazání a úprava části Windows oprava chyb nebo nezbytné k zavedení. IMHO integrace např. SP je oprava chyb a integrace SATA ovladačů je nezbytné k zavedení, ale smazání IE už ne.
...ale smazání IE už ne.Jakto, vyhazov pro vrátnýho co ti do fabriky pouští zloděje je přece taky oprava chyb (personálního oddělení).
Vrcholem je zpráva o tom že budou dodávat "zmrzačenou" edici win 7 pro netbooky ve které bude možno spustit narás jen 3 slovy tři programy....tj úlet.
A, to vypadá jako kdyby někdo četl CHIP. Tentokráte je tam mnohem více zajímavostí.
Je to už delší dobu, ale v časopise CHIP jsem právě četl Balmerovi plány jak dostat Windowsy i do rozvojových zemí. Člověk si koupí licenci na používání systému za pár šupů, ale pokud z něj bude chtít použít jakoukoliv součást(Malování, Poznámkový blok, Hledání min) tak si za licenci na jejich další používání bude muset zaplatit(mam furt v hlavě částku $12 za nějaký program, ale už je to dlouho, takže bůh ví. Původně jsem si také myslel, že je to ten SaaS jak před ním nedávno varoval RMS). Asi z toho sešlo, ale očividně si to chrabrý Štefan nechá vynahradit jinak. V aktuálním čísle tohoto časopisu se také dá dočíst jaké verze Win7 budou k dispozici a co budou stát(bohužel článek bude volně k dispozici až po delší době):Windows Starter, právě ten s max. 3 možnými procesy - 50 USD, Home Basic - 200 USD, Home Premium - 260 USD, Professional - 300 USD, Ultimate - 320 USD. Z toho nech si každý udělá obrázek sám(kdo má přístup k inkriminovanému sloupečku, určitě doporučuji přečíst).
...do rozvojových zemí. Člověk si koupí licenci na používání systému za pár šupů, ale pokud z něj bude chtít použít jakoukoliv součást tak si za licenci na jejich další používání bude muset zaplatit...To jsem celkem zvědav, jak to v rozvojový zemi udělá.
Omlouvám se. Moje chyba.
Asi z toho sešlo, ale očividně si to chrabrý Štefan nechá vynahradit jinak.
Hups, oprava:
Co nabídne šest verzí
Starter
Verze Windows 7 Starter bude po celém světě prodávána jako OEM verze. Je určena především pro výkonově slabší notebooky. Důležité omezení: v tomto operačním systému spustíte paralelně jen tři programy.
Cena: přibližně 50 USDHome Basic
Verze Home Basic bude k dipozici jen pro rozvojové trhy. Nemá omezen počet spuštěných programů, silně omezené je však množství nabízených funkcí.
…
Cena: přibližně 200 USD
Snad se za citaci nebude nikdo zlobit. Jinak je to myslím docela jasné. Starter bude s největší pravděpodobností verze určená k dělání zářezů prodejnosti oken ve statistikách aneb reakce na železo bez OS
. Akorát jsem myslel, že když slibovali chod i na netbocích a slabším železe, že sníží HW nároky a ne počet uživatelských programů. No ale i toto je cesta. Akorát teda nechápu, kde se dostali k tomu, že 200 USD je pár šlupek určených pro rozvojové trhy.
Home Basic Verze Home Basic bude k dipozici jen pro rozvojové trhy. Nemá omezen počet spuštěných programů, silně omezené je však množství nabízených funkcí. Cena: přibližně 200 USD...výborně! Sami si udělají mezeru na trhu, ze které je východisko buď upirátěný plnohodnotný OS, nebo legální plnohodnotný OS. Pokud by vedle těch NB v obchodě stál stojan s CD třeba Ubuntu, nebo Mandrivy po 1$ (za nosič a booklet), nakupující by se po překvapení co by ho čekalo doma, do obchodu jistě rád vrátil s dolarem v kapse...