Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Richard Stallman hovořil o svobodném softwaru a GNU GPLv3. Když se ho zeptali na licenci Affero GPL, opřel se do modelu Software As a Service (software jako služba). Je to prý ještě horší než používání proprietárního softwaru, protože zde dáváte data do cizích rukou a nemáte šanci program opatchovat.
Tiskni
Sdílej:
A nevadia?
se mužete leda tak modlit k oblíbeným bohům a doufat
Zejména k bohu peněz a mamonu Dodavateli SaaS totiž platíš průběžně, takže má zájem na tom, abys mu neutekl, zatímco krabicový software si koupíš jednou a pak na tebe dodavatel může kašlat. To by byl ten optimistický scénář – v praxi funguje vyděračský potenciál, dodavatel na tebe má různé páky, abys u něj zůstal. Má tvoje data, náklady na přechod jinam mohou být vysoké – např. ti bude ztežovat export dat nebo ti je dodá v nějakém nemožném formátu… tohle jsou věci, na které je potřeba myslet dopředu a mít připravenou cestu odchodu někam jinam* – ne se spokojit s tím: „jé ono je to tak levné, tak si to koupíme a ani nebudeme číst smlouvu“
*) obecné doporučení je, že by se neměli outsourcovat věci, u kterých neexistuje trh – nejsou alternativní dodavatelé, není konkurence.
Ale když pak účetní za rok řekne že už daně počítat nebude, může je spočítat kterákoli jiná.
Ono je otazka, zda praxe kdy jednou za rok se najme ucetni a te se predaji vsechny faktury, aby z toho 'udelala ucetnictvi', je vubec legalni - myslim, ze zakon pozaduje, aby se ucetnictvi delalo prubezne.
Ono je spíš špatné brát účetnictví jako nějakou nepříjemnou povinnost, kterou člověk dělá jen kvůli daním – když se dělá pořádně, může výrazně pomoci řízení firmy a efektivitě.
Je to tak. Jasně, já mám taky svou elektronickou poštu nebo webhosting na serveru, o kterém de facto nic nevím, ale snažím se vyhýbat aspoň těm službám, které mají téměř všechny informace o daném člověku + informace o jeho vztazích (na druhou stranu, vyhnout se třeba Fakebooku není problém vzhledem k tomu, že je to úplná konina ).
Na druhou stranu, když někdo ta data chce dávat do cizích rukou, proč ne. Moje data to nejsou.
serveru mi běží Dovecot s POP a IMAPem a jako webmail mám Squirrela
ty mám taky, jen místo squirrela mám roundcube
Naposledy jsem to zákazníkovi alespoň nechal forwardovat na jeho seznamáckou schránku.
Mají se naučit nějakého e-mailového IMAP klienta (např. Thunderbird) a pak jim bude úplně jedno (z uživatelského hlediska), na jakém serveru jejich schránka leží.
Mají se naučit nějakého e-mailového IMAP klienta (např. Thunderbird) a pak jim bude úplně jedno (z uživatelského hlediska), na jakém serveru jejich schránka leží.Ne, mně stačí ten mail na seznamu a já od vás nic nechci. Já se nebudu učit nic nového. Krátce potom Seznam změnil design rozhraní
njn, někteří lidé mají hrozně chudý život – celý Internet je pro ně jen HTTP, cpou přes to i mail A přitom je tu tolik krásných protokolů.
A co používáš? (myslím webový mail, dostupný jako soft, ne jako služba)
Záleží na podmínkách pronájmu - jaké podmínky si najdete/usmlouváte, takové je budete mít.Jenze to je u SaaS take. Smlouva je jedna vec, realita druha. Je to furt to same dokola: pokud to nemas doma, nemas sanci zajistit, ze se k tvym datum nedostane nikdo jiny nez ty (a ani tak nemas 100% kontrolu) a proto je blahove na SaaS nadavat, protoze tohle je absolutne nerealne. SaaS je prirozenym vyvojem IT.
Jenze to je u SaaS take.
USaaS smlouvat nelze* – tenhle model je založen na prodeji jedné stejné služby velkému množství zákazníků – proto je tak levný. Smlouvat by se dalo u ASP…
SaaS je prirozenym vyvojem IT.
Jedna věc je, jak se IT vyvíjí a druhá věc je, jak bychom si přáli, aby se vyvíjelo. Na SaaS mi vadí tříštění datového modelu, závislost na někom jiným, typové řešení (→ bez konkurenční výhody)… – jenže to se na to dívám z pohledu počítačově gramotného člověka – z pohledu menší firmy z ne-IT oboru může být tenhle model výhodný: koupí si službu za levno, místo aby platil zaměstnance, ztrátu nebo zneužití dat riskne, protože vážená rizika jsou nižší než potenciální zisk z tohoto kroku, a ty ostatní věci neřeší, protože jim nerozumí ani rozumět nechce.
Osobně si myslím, že je tu prostor pro oba modely – každý zákazník si pak vybere ten, který je pro něj nejlepší – někdo chce mít data a IT pod kontrolou, nabídnout zákazníkům zboží a služby podpořené nějakým jedinečným IT řešením (na což typový SW a SaaS nestačí) a získat tak konkurenční výhodu. A jiný zase IT nepokládá za důležité, nechce v něm vynikat a radši se soustředí na svůj kór byznys (třeba výrobu rohlíků).
RMS dělá osvětu a chce, aby si zákazníci uvědomovali nejen výhody, ale i rizika různých modelů distribuce SW a nenaletěli nějakým marketingovým kecům dodavatelů – a to je určitě chválihodné. To se vždycky objeví nějaká zkratka jako ERP, CRM, SaaS, IDS, BI, CI… a je obrovský tlak na manažery, kteří tomu někdy ne zcela rozumí, aby rozhodli a kopili to.
USaaS smlouvat nelze* – tenhle model je založen na prodeji jedné stejné služby velkému množství zákazníků – proto je tak levný. Smlouvat by se dalo u ASP…Lze, SaaS je jen nový marketingový název pro ASP, které se marketingově moc nezdařilo. Faktický rozdíl, aby bylo možné říct, jaký je rozdíl mezi ASP a SaaS, není.
Na SaaS mi vadí tříštění datového modelu, závislost na někom jiným, typové řešeníJenže to všechno nejsou "fyzikální" vlastnosti SaaS, jde to i bez toho...
Lze, SaaS je jen nový marketingový název pro ASP, které se marketingově moc nezdařilo. Faktický rozdíl, aby bylo možné říct, jaký je rozdíl mezi ASP a SaaS, není.
Tohle jsou dva pohledy – někdo bere ASP a SaaS jako synonyma a jiní se na to dívají jako na dva různé modely: u ASP jde hlavně o outsourcing provozu, kde místo aby aplikace běžela na mém serveru, běží totožná aplikace na serveru poskytovatele a běží tam většinou jen pro mě (dedikovaný stroj nebo alespoň dedikovaná aplikace), zatímco u SaaS se provozuje jedna instance softwaru pro větši množství zákazníků – což snižuje náklady, ale i možnosti parametrizace. Když už tu tyhle dva názvy máme, jsem spíše pro to, abychom mezi ASP a SaaS rozlišovali (i když uznávám, že tu hraje svoji roli i marketing a potřeba nové neokoukané zkratky).
Jenže to všechno nejsou "fyzikální" vlastnosti SaaS, jde to i bez toho...
Když budu mít vlastní IS, můžu si udělat dokonalý datový model, kvalitní, konzistentní, jednotný… kdežto pokud stavím IS na SaaS, je to skládačka z různých kostek běžících na několika různých místech a dokonce od různých dodavatelů (např. o nějaké referenční integritě si mohu nechat lefa zdát), závislý jsem jen na svých schopnostech* a nepoužívám stejný SW jako miliony jiných zákazníků, ale mám jedinečný* systém, což může být konkurenční výhoda.
*) což může být výhoda i nevýhoda, podle situace.
USaaS smlouvat nelze* – tenhle model je založen na prodeji jedné stejné služby velkému množství zákazníkůVzdyt housing ci pronajem HW (aby se dosahlo te 100% kontroly nad stylem ulozeni dat a jejich citelnosti) je dneska to same. Kolik firem provozujicich pronajem HW nebo housing se s tebou bude bavit o detailech smlouvy? Tahle moznost je tu ve chvili, kdy se to resi "po kamaradsku", tam se da dohodnout cokoliv, ale kolik lidi ma kolem sebe spolehlive kamarady (≠ taky-linuxaci se starym pentiem pod posteli...) s takovymi moznostmi...?
z pohledu menší firmy z ne-IT oboru může být tenhle model výhodný: koupí si službu za levno, místo aby platil zaměstnance, ztrátu nebo zneužití dat riskne, protože vážená rizika jsou nižší než potenciální zisk z tohoto kroku, a ty ostatní věci neřeší, protože jim nerozumí ani rozumět nechce.To je presne cilovka pro Google Apps napriklad... a ja se priznam, ze kdybych mel firmu treba kolem 10 lidi, mozna bych o tom taky uvazoval, i kdyz byl schopen si to poresit sam (to je jeste otazka do jake miry. integrace Google Docs, Calendar a Gmailu napriklad je hodne slusna a dosahnout takove poslepovanim ruznych jinych produktu neni sranda...). Nebo bych zauvazoval nad SLS.
RMS dělá osvětu a chce, aby si zákazníci uvědomovali nejen výhody, ale i rizika různých modelů distribuce SW a nenaletěli nějakým marketingovým kecům dodavatelů – a to je určitě chválihodné.To by mluvil jinak. RMS nerika, tak jako ty, ze pro nektere subjekty a nejak zamerene lidi to muze mit smysl. On deli svet na peklo a raj a SaaS patri do pekla.
Server si nemusíte kupovat, můžete si jej pronajmout (přibližně 3kKč/měsíc). Pokud se vám to zdá hodně, můžete se o server podělit s dalšími lidmi se stejnou (nebo podobnou) potřebou, což vám náklady rozptýlí. Pokud chcete jet sólo, nabídka VPS je dnes už velmi slušná a VPS jsou velmi levné. Je to sice jistý kompromis, ale budiž.Vy jste dokonala ukazka ajtaka zijiciho ve svem svete. Bezny clovek absolutne nema zajem o takovehle saskarny a nelze mu to vycitat. Stroje slouzi lidem, ne naopak.
Kdybych odpovídal BFU, přizpůsobil bych svou odpověď jeho úrovni znalostí a schopností IT/ICT a odpověděl (teď se připravte na velký šok) _jinak_.Tak to zkus
Pokud ti závislost na Googlu vadí, a/nebo preferuješ svobodu, budeš to mít těžkéSvoboda tu je, tedy minimalne ve smyslu absence vendor lock-inu (nebo jeho minimalni pritomnosti). Mail se da tahat pres IMAP, takze muzes mit vsechny maily u sebe a pri odchodu od Google o ne neprijdes, data z kalendare taky dostanes, kontakty jakbysmet.
Nebo myslíš, že chodím všude možně a obracím každého na pravou víru?Prve jsem na tebe zbytecne vyjel, to se omlouvam.
Prve jsem na tebe zbytecne vyjel, to se omlouvam.Nic se nestalo.
SaaS ale nebude jenom mail.
Pod SaaS si v první řadě představím služby pro firmy, outsourcované CRM, ERP, zaměstnanecké benefity, e-školení… freemaily jsou celkem nepodstatné.
pojď k nám na VPS mail můžeš mít na veverka.ch a pro jabber můžeš používat svoji vlastní doménu. Nebo si všechno uděláš po svém uvnitř své VPSky (web, mail, jabber…).
Přece by jste nechtěl svobodně odmítnout svobodu, tato svoboda je přece povinná!
Ale vážně - jako u všeho je svoboda otázkou její hranice, kdy mi využívání vlastního software přijde ještě osvobozující a kdy naopak už omezující. Pan Stallman (jakkoliv si ho vážím) má tuhle hranici evidentně jinou než já.
Obcas mam pocit ze ked to clovek s tou slobodou prehana tak ho to obmedzuje v jeho slobode. Uvazujem ze teda nebudeme nic chcet ako sluzbu takze si kupime domov rack a verejnu ip adresu do racku si namontujeme svoj server nakonfigurujeme si tam web postu xmpp ftp ... a zrazu zistime ze uplne neslobodne minieme kopec casu na udrzbu a podobne. Casom zistime ze sme zavisli na elektrike od niekho a niesme slobodny lebo nam ju mozu vypnut. Tak si kupime agregat a postavime si zalozny zdroj. Potom to iste bude s konektvitou potom zistime ze neverime ziadnej dnske a ze vlasne nevieme s istotou ci sa pripajame tam kam chceme. A nakoniec nebudeme verit ani verejnej doprave lebo ved nemozme nijak ovplivnit co s nasim zivotom spravi ten blaznivi vodic autobusu. Lenze v aute je to o tom istom. Dalo by sa pvedat ze ak chceme byt slobodny musime sa casti slobody vzdat. Kazdy ma hranicu kde jeho sloboda obmedzuje jeho slobodu inde.
patri k hrdosti cloveka vedet co se za poslednich 100 let na svete delo, pac to ma velmi silne "presahy" do soucasnosti.Jeden by řekl nejen za posledních sto let. ;-P
Richard Stallman o softwaru jako službanemalo by byť: Richard Stallman o softwaru jako službě
Ono je tam toho zajímavého mnohem víc:
Linux was free software in the 90s, but no longer. Several years ago Torvalds began installing non-free firmware programs disguised as "source code" in the source files of Linux drivers. These programs take the form of long tables of numbers, which are actually a binary program; the source code for these programs is not released. Although these "blobs" follow the syntax of C, they are not the real source code of the program, and thus not free software. Many of them also carry explicit non-free licenses.
We now maintain a free version of Linux called Linux Libre, in which we have removed the firmware blobs. Free GNU/Linux distributions use this version instead of Torvalds' version.
Nechci zas do tak pěkně rozjetého flamu kecat, ale četl to vůbec někdo?:
"Software as a service" means that you think of a particular server as doing your computing for you. If that's what the server does, you must not use it! If you do your computing on someone else's server, you hand over control of your computing to whoever controls the server. It is like running binary-only software, only worse: it's even harder for you to patch the program that's running on someone else's server than it is to patch a binary copy of a program running on your own computer. Just like non-free software, "software as a service" is incompatible with your freedom.
We did not try to address this with the GNU Affero GPL because this cannot be solved by a software license. If all the software running on the server is released free software, that would enable you to set up a your own similar server if you wanted to; but you still have no control when you use the server that isn't yours.
The only solution to this problem is not to use someone else's server to do your own computing on your own data. Do it on your own computer, using your own copy of a free program.
Sice se ve dvou menších odstavcích o kontrole na cizím serveru zmínil, ale IHMO mu šlo hlavně o problém otevřenosti kódu takového softwaru.
Sice se ve dvou menších odstavcích o kontrole na cizím serveru zmínil, ale IHMO mu šlo hlavně o problém otevřenosti kódu takového softwaru.Což je u SaaS poněkud mimo, protože u SaaS jde právě o to (a od toho je odvozen ten název), že se nestaráte o nějaký software, ale dostáváte poskytnutou službu. Když si objednáte úklidovou službu, také vás nezajímá, jaká košťata ta služba použila, zajímá vás výsledek. A stejné by to mělo být i u SaaS. GPL se stále ještě týká jen programu samotného, ne jeho produktů (a SaaS je právě takový produkt). Ale možná se dočkáme nějaké GPLv4, která se bude vztahovat i na výstupy programů...
Od toho je snad AGPL, nebo ne?
Affero zaručuje uživateli přístup ke zdrojovým kódům, i když ta aplikace neběží u něj (typicky webová aplikace), ale to, co pomocí téhle aplikace vyrobíš už je tvojí dílo, není to zatížené licencí toho SW. Viz článek o licencích. Zatěžovat nějakou licencí výstupy softwaru je nesvobodné – svobodný software by měl být nástroj použitelný kýmkoli k čemukoli.
Affero zaručuje uživateli přístup ke zdrojovým kódům, i když ta aplikace neběží u něj (typicky webová aplikace), ale to, co pomocí téhle aplikace vyrobíš už je tvojí dílo, není to zatížené licencí toho SW.
Zvýraznit.
(Samozřejmě nevidím RMS do hlavy a on jediný může říct jak přesně to myslel, ale já osobně si myslím, že právě nějak takto)
gcc
pod GPLv4 automaticky taky je GPLv4. To by asi teprve byla ta pravá svoboda dle RMS...
Nějaké důkazy, že by tohle RMS chtěl?
Ale to přece není změna názoru – to je aplikace stále stejného názoru na aktuální podmínky. Podmínky se změnily v tom smyslu, že lidé (a především firmy*) se čím dál více spoléhají na služby třetích stran, místo aby si IT provozovali sami – to je ten trend** SaaS a obecně outsourcingu. Mnoho běžných uživatelů bere jako alternativy např.*** Thunderbird a webový e-mail hostovaný u nějaké firmy, ale zatímco Thunderbird je svobodný software, služba na webu už ne, resp. možná ho využívá, ale uživateli z toho neplynou žádné výhody… proto je potřeba o těchto věcech mluvit.
*) o ty tu jde hlavně, nějaké freemaily pro osobní použití jsou celkem nepodstatná záležitost.
**) svým způsobem se jedná o cyklyckou záležitost, outsourcing a insourcing se střídají.
***) ať zůstávám u těch banálních příkladů, které všichni znají.
Do hlavy mu nevidím a ani se s ním nějak blízce neznám, ale řekl bych že ne – jde to proti myšlenkám svobodného používání SW.
Ne že bych byl nějaký uctívač RMS, ale toto mi pomalu začíná vadit. Můžu se dotázat na nějaké konkrétní případy?
Ale důležité je, že má pravdu. Já nevidím jediný rozdíl mezi tímto a proprietárním softwarem. Teda vidím, ale jen horší.
Nepronesl jste nic, z čeho by jasně vyplývalo, že RMS někdy v budoucnu bude zastávat názor, který jste mu přiřknul.Já jsem taky nepronesl nic o tom, že RMS takový názor zastávat bude, já jsem napsal, že podle dosavadního vývoje jeho názorů je to pravděpodobné.
použít proti někomu hypotézu o tom, co možná podle vás udělá nebo řekne v budoucnu, to není argumentaceOna hypotéza taky nebyla argumentací, ale pouhou hypotézou. Argumentací jsou odkazy na rozhovory s ním, ze kterých plyne, že podle něj jediná správná licence je GPL nebo teď aktuálně to, že by každý měl mít možnost upravovat i software, který používají jeho dodavatelé.
Já jsem taky nepronesl nic o tom, že RMS takový názor zastávat bude, já jsem napsal, že podle dosavadního vývoje jeho názorů je to pravděpodobné.Podle vývoje od kterých názorů ke kterým názorům? V čem se dosud názory RMS změnily tak, aby to nasvědčovalo tomu, že se časem změní tak, jak považujete za pravděpodobné vy?
Já jsem svoje tvrzení podpořil nějakými argumentyehm.. kterými? stačí link na příslušný komentář.
A pokud jde o Affero GPL licenci – je přece správné, že vývojář má možnost omezit, aby někdo parazitoval* na jeho práci a přitom upřel koncovým uživatelům práva související se svobodným softwarem.
*) použil jeho SW k provozu služby, něco málo k němu přidal, což mu ušetřilo hodně nákladů, než kdyby si celý ten SW měl psát sám od začátku. Takový provozovatel služby si od open sourcu jen bere a nic nedává → takže je celkem logické proti tomuto chování zakročit.