Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
KSP je formulace celkem jednoduchych VS problemuPro složitější úlohy mohu doporučit mezinárodní olympiádu z programování
def qsort(a) return [] if a.empty? lo, hi = a[1..-1].partition{|x| x<a[0]} qsort(lo) + [a[0]] + qsort(hi) endTakže na tom se fakt nic nenaučí.
Jestli Ti jde o obecnou algoritmizaci, doporucuju projit prvni rocniky informatickych fakult. Materialy byvaji na netu. U nas na FITu to byly nejake zaklady programovani (obecne o sprave pameti, ukazatele, seznamy - vsechno demonstrovane na Pascalu, ale pry uz presli na C) a potom Abstraktni Datove Struktury (seznamy, stromy, razeni, etc.).
Co se ale tyka te matematiky - v nejakych pokrocilejsich konstrukcich se bez alespon zakladu teorie grafu moc neobejdes - hodne uloh se prevadi prave na tohle (pozn. strom je taky graf). Na druhou stranu zaklady teorie grafu jsou oblibenou hrackou pro deticky na ruznych matematickych olympiadach, takze dost z toho uz mozna znas, jenom to neumis pojmenovat.
Co se tyka OOP (a ted nemluvim o pratelich pana Arafata), to bych do toho nemichal. OOP je o navrhu a o stylu programovani. Pokud nebudes umet klasicky (linearni) styl, OOP Ti nepomuze - spis Ti naopak zamota hlavu.
Osobne bych doporucoval trochu neco zjistit o dynamicke alokaci pameti (nejlepe styl Ccka, at vis zhruba o cem to je), potom abstraktni struktury (seznam, zasobnik, fronta) a na nich si vyzkousej nejake razeni (dobre vedet, ze existuji i jine algoritmy, nez bubble sort). Na zaver si zkus par algoritmu se stromem (pruchody stromem, vkladani/mazani prvku) a pokud se dostanes i pres to, mel bys v prubehu mit dost zkusenosti, abys vedel cemu se venovat dal (treba to OOP, hrani s typy, etc.)
"Co se tyka OOP (a ted nemluvim o pratelich pana Arafata), to bych do toho nemichal. OOP je o navrhu a o stylu programovani. Pokud nebudes umet klasicky (linearni) styl, OOP Ti nepomuze - spis Ti naopak zamota hlavu."Jo, a navíc je to ještě jen podmnožina návrhu a stylu programování, která se v SICP odbyde jako jedna z několika možností.