Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Výjimka, výjimka, a ještě jednou výjimka. A klidně si mě zablokuj, šest let se češtinou živím a můžu prohlásit, že napsat "vyjímka" úmyslně a ještě si to racionalizovat může opravdu jen nevzdělanec. (Tvoříš snad ke slovům "vyšívat", "vyhýbat", "vykálet" a "vykázat" odvozené tvary "vyhýbka", "vyšívka", "vykál" a "vykáz"? Nebo to má být "výšivka", "výhybka", "výkal" a "výkaz"?)Tak až se zase jednou budete živit, tak si zkuste zapřemýšlet nad hláskovou skupinou "i-j" foneticky lehce splývající v jedno [í] tj. jestli jste schopen rozlišit v běžné řeči "vyjdu" od "[vídu]", "přijdu" od "[přídu]" apod. a třeba "přídete" i na to, že "výjimka" x "vyjímka" se skutečně dá pouze racionalizovat, protože v tomhle slově ty délky prostě neslyšíte. Na rozdíl od příkladů, které uvádíte vy jako pomůcku a kteréžto jsou proto pouze pomůckou racionální, nikoliv analogií fonetickou, abyste se mohl nad ignorováním spravedlivě rozhořčovat. "Svatba! ... co si řeknu: "svadební": slyšim D, píšu T!"
"Svatba! ... co si řeknu: "svadební": slyšim D, píšu T!"předpokládám že to byla ironie, já tam teda žádný D neslišim, možná jen v takový tý hodně "rýmový" (od slova rýma) "cikánský" češtině...
Tohle je z nějakého filmu, nebo z Cimrmana. Jen si teď nevzpomenu, odkud přesně"Svatba! ... co si řeknu: "svadební": slyšim D, píšu T!"předpokládám že to byla ironie
Pokud jde o interakce hlásek, netuším, co to na tom mění.Mění to na tom to, že v případě "výjimky/vyjímky" se nemůžete řídit sluchovou zkušeností, ale musíte psanou podobu buď bezpečně znát, anebo si ji analogicky odvodit (podobně jako "mě/mně" nebo dokonce "y/i" - jenomže na tohle nejsme u tohoto typu slov zvyklí, a proto žádný div, že panuje všeobecná nejistota při spontánním psaní. A ačkoliv není český pravopis důsledně fonetický, tak se za takový všeobecně vydává (trendy změn na "-izmus" nebo "kurz" tomu jen nahrávají). O to víc přibude nejistot tam, kde interakce hlásek náš sluch klamou. Tak se sice můžou někteří, kteří se "češtinou živí" rozčilovat nad nevzdělaností, ale tohle je pak nevzdělanost podobného druhu, jako se může odborník z jakéhokoliv odboru rozčilovat nad "nevzdělaností" laiků.
"Tak se sice můžou někteří, kteří se "češtinou živí" rozčilovat nad nevzdělaností, ale tohle je pak nevzdělanost podobného druhu, jako se může odborník z jakéhokoliv odboru rozčilovat nad "nevzdělaností" laiků."Jenže zatímco ne všichni jsme chirurgové a jaderní fyzici a s univerzitním diplomem, nepochybně jsme všichni gramotní, prošli jsme povinnou školní docházkou, a slovo "výjimečný" se určitě objevilo v alespoň jednom našem diktátu. Umět číst a psát se jaksi od lidí v jednadvacátém století očekává.
Balíková pošta ve Vysočanech má na starosti celý severovýchod Prahy a očividně to už delší dobu nějak nezvládá.Tohle je trend poslední doby. Udělat několik málo "logistických center", do nich svážet zásilky z širého okolí a pak je přímo distribuovat na dodací pošty nebo do jiných center. Mělo by to ušetřit náklady. Jenže je to mnohem zranitelnější, než když je uzlů hodně. Stačí drobný problém a následky jsou děsivé - asi jako u sítí typu ICQ
To je trochu ironické psát: "...jeden balík přišel včas..."
Tiskni
Sdílej: