Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Výjimka, výjimka, a ještě jednou výjimka. A klidně si mě zablokuj, šest let se češtinou živím a můžu prohlásit, že napsat "vyjímka" úmyslně a ještě si to racionalizovat může opravdu jen nevzdělanec. (Tvoříš snad ke slovům "vyšívat", "vyhýbat", "vykálet" a "vykázat" odvozené tvary "vyhýbka", "vyšívka", "vykál" a "vykáz"? Nebo to má být "výšivka", "výhybka", "výkal" a "výkaz"?)Tak až se zase jednou budete živit, tak si zkuste zapřemýšlet nad hláskovou skupinou "i-j" foneticky lehce splývající v jedno [í] tj. jestli jste schopen rozlišit v běžné řeči "vyjdu" od "[vídu]", "přijdu" od "[přídu]" apod. a třeba "přídete" i na to, že "výjimka" x "vyjímka" se skutečně dá pouze racionalizovat, protože v tomhle slově ty délky prostě neslyšíte. Na rozdíl od příkladů, které uvádíte vy jako pomůcku a kteréžto jsou proto pouze pomůckou racionální, nikoliv analogií fonetickou, abyste se mohl nad ignorováním spravedlivě rozhořčovat. "Svatba! ... co si řeknu: "svadební": slyšim D, píšu T!"
"Svatba! ... co si řeknu: "svadební": slyšim D, píšu T!"předpokládám že to byla ironie, já tam teda žádný D neslišim, možná jen v takový tý hodně "rýmový" (od slova rýma) "cikánský" češtině...
Tohle je z nějakého filmu, nebo z Cimrmana. Jen si teď nevzpomenu, odkud přesně"Svatba! ... co si řeknu: "svadební": slyšim D, píšu T!"předpokládám že to byla ironie
Pokud jde o interakce hlásek, netuším, co to na tom mění.Mění to na tom to, že v případě "výjimky/vyjímky" se nemůžete řídit sluchovou zkušeností, ale musíte psanou podobu buď bezpečně znát, anebo si ji analogicky odvodit (podobně jako "mě/mně" nebo dokonce "y/i" - jenomže na tohle nejsme u tohoto typu slov zvyklí, a proto žádný div, že panuje všeobecná nejistota při spontánním psaní. A ačkoliv není český pravopis důsledně fonetický, tak se za takový všeobecně vydává (trendy změn na "-izmus" nebo "kurz" tomu jen nahrávají). O to víc přibude nejistot tam, kde interakce hlásek náš sluch klamou. Tak se sice můžou někteří, kteří se "češtinou živí" rozčilovat nad nevzdělaností, ale tohle je pak nevzdělanost podobného druhu, jako se může odborník z jakéhokoliv odboru rozčilovat nad "nevzdělaností" laiků.
"Tak se sice můžou někteří, kteří se "češtinou živí" rozčilovat nad nevzdělaností, ale tohle je pak nevzdělanost podobného druhu, jako se může odborník z jakéhokoliv odboru rozčilovat nad "nevzdělaností" laiků."Jenže zatímco ne všichni jsme chirurgové a jaderní fyzici a s univerzitním diplomem, nepochybně jsme všichni gramotní, prošli jsme povinnou školní docházkou, a slovo "výjimečný" se určitě objevilo v alespoň jednom našem diktátu. Umět číst a psát se jaksi od lidí v jednadvacátém století očekává.
Balíková pošta ve Vysočanech má na starosti celý severovýchod Prahy a očividně to už delší dobu nějak nezvládá.Tohle je trend poslední doby. Udělat několik málo "logistických center", do nich svážet zásilky z širého okolí a pak je přímo distribuovat na dodací pošty nebo do jiných center. Mělo by to ušetřit náklady. Jenže je to mnohem zranitelnější, než když je uzlů hodně. Stačí drobný problém a následky jsou děsivé - asi jako u sítí typu ICQ
To je trochu ironické psát: "...jeden balík přišel včas..."