Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
V kádince se sodou byla voda téměř průzračná, zatímco v kádince s Calgonitem byla voda nažloutlá, neprůhledná.mno, a teď bychom ještě prosili ten důkaz, že barva vody v okamžik rozmíchání nějak souvisí s množstvím usazenin, které se z ní vytvoří dělal jsem totiž nedávno také pokus: byli jsme na vandru a nabral jsem do lahve vodu z pramene; byla krásně čirá, průzračná kamarád si s sebou nesl Kofolu; byla nahnědlá, neprůhledná druhý den jsme svoje lahve dopili; jeho byla čistá, bez zjevných usazenin, zatímco moje byla zbarvena dooranžova s patrnými železitými usazeninami
moje byla zbarvena dooranžova s patrnými železitými usazeninamiTo je normální. Voda obsahuje různé sloučeniny železa, které přecházejí v nerozpustný hydroxid železitý. Voda pro limonády se odželezňuje.
tam se dá pít voda přímo z potokaZejména, když je 200 m proti proudu u potoka kravín
Jinak pravdou je, že Calgon většinou smysl nemá (kromě míst s hodně tvrdou vodou), což různé pokusy prokázaly už dávno.Jen bych doplnil, že bráška pracuje jako servisní technik a prošlo mu rukama mnoho praček, v nichž se používal Calgon – výsledek toho je, že je jeho skalním odpůrcem. V případě, že je s vodním kamenem problém, dá se koupit prášek, který se jednou za dlouhé období nasype do pračky a pustí se to bez prádla na 60 stupňů (pračka je jak nová a vyjde to mnohem levněji – nemám na mysli žádnou domácí chemii, ale přímo značkový prostředek k tomuto určený).
Nevím, zda jsou za tím změkčovadla v pracím prášku (jak psal v prvním komentáři Out-sider), nebo skutečnost, že v pračce vodu nevaříme, ale při dosažení 40 stupňů vody topné těleso vypne (asi to bude jedno s druhým).Ano, je to obojí. Přeměna rozpustných solí na nerozpustné (např. Ca(HCO3)2 na CaCO3) je větší při vyšší teplotě. A v pracích prostředcích jsou změkčovadla, která pro běžnou vodu postačují. Při hodně tvrdé vodě (co jsem četl, tak asi u 3-5 % vodovodů v ČR) se musí dát víc prostředku nebo přidat další změkčovadlo.
Přesně to mi řekli už dva opraváři praček. A dokonce na to pročištění doporučili obyčejný ocet.
Připomíná mi to Adamsovo
Know-Nothing-Bozo the Non-Wonder Dog, an animal so stupid that it had been sacked from one of Will's own commercials for being incapable of knowing which dog food it was supposed to prefer, despite the fact that the meat in all the other bowls had had engine oil poured over it.
rm -rf
Uvolni to ten usazeny vodni kamen a ucpe, pripadne znici cerpadlo.
Take znam par servisnich techniku a nadavaji na Kalgon jako ja na Windows přibližně vždy po roce a půl až dvou je nutné vyměnit topnou spirálu, protože usazený vodní kámen spirálu roztrhneTak to tedy musí být pořádně tvrdá voda. Takhle tvrdá u nás není ani náhodou (máme z přehrady Vrchlice).
Tiskni
Sdílej: