Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Jakou distribuci tam vrazíš je jedno, protože instalovat a spravovat to budeš asi ty.
Já dal mamince na domácí počítač Ubuntu. Jediné s čím přijde do styku jsou automatické aktualizace a zrovna tento dialog je v Ubu jednoduchý a přehledný. Moderní Mandrivu neznám, znal jsem Mdk 10
My ve firmě máme asi deset Asus X51L a takový krám to není. Používají to stavbyvedoucí a mistři na stavbách, což samo o sobě znamená že jako v rukavičkách se s ním rozhodně nezachází, a jediný problém na který jsem narazil je, že při nárazu se u dvou povolil Wi-Fi modul. Jinak zatím dobrý. Takže bych úplně flintu do žita neházel Jinak zaručené je koupit ThinkPad z repasu, od té doby co jsem si koupil první T43p, koupil jsme dalších asi patnáct a jediný problém byla baterka u jednoho kusu.
Takže bych úplně flintu do žita neházel
O těch aušusech jsem si to vygooglil. Plus ještě je prý problém s GNU/Linuxem a tuším wifinou.
Jinak zaručené je koupit ThinkPad z repasu, od té doby co jsem si koupil první T43p, koupil jsme dalších asi patnáct a jediný problém byla baterka u jednoho kusu.
Já jsem po zkušenosti se studenými spoji u grafických karet ATi u thinkpadů dost obezřetný.
Rodičom som dal kombináciu HP 550 (FS325) + Ubuntu 8.10 a žiadny problém. Na internet, skype, nejakú tú tabuľku alebo dokument je to kombinácia viac než dostatočná. Všetko fungovalo hneď po inštalácii.
Nedavno jsem hledal neco podobneho pro rodice, pravda, ztroskotalo to na tom, ze pry by to jen lezelo doma a nic se nekupovalo, nicmene vybral jsem HP550 (jen pozor, ma jen mono audio, ale to by asi nemel byt u tebe problem). HP jsem vybral protoze byl v dusledku nejlevnejsi - mel cipset intel a ne via jako vetsina FS.
Přimlouval bych se za to HP 550. Nové se pohybuje kolem 10.000 s DPH
http://www.alza.cz/hp-550-d104217.htm
vysvětlete někomu, kdo prakticky neviděl LCD mimo obchod, že ty barvy jsou na tom obvykle mizernétyhle vyroky jsme nikdy nechapal a povazoval je za nesmyslny fud, protoze (a jsem v tomto smeru pomerne narocny) jsem si na barvy na LCD, ani na levnem acerim notebooku, nikdy nestezoval... ovsem uz dva tydny mam Lenovo ThinkPad T400 a pripadam si jako barvoslepy :(
ja je nechapu kdyz se mluvy o starem dedovi
já zase nechápu že někdo "mluvý"
Když srovnám fotky zobrazené na téměř libovolném LCD široko daleko a na mýych CRT...
Ale na filmy a foto je CRT pri rovnakej cene daleko lepsie.neni. ja se carovanim s fotkami zivil. v jedne firme jsem byl zodpovedny za barevnost, nic jineho. kvalitni lcd je mnohem leposi nez crt. a tuplem pokud mluvis o crt za 5000. ale pouzivej co chces, tohle je diskuse naprosto zbytecna, to je jako vysvetlovat fanatiku pres gramofony vyhody digitalni hudby nebo analogovemu fotografovi vyhody digitalniho fotoaparatu. a to argumenty pro analogovou fotku jsou stokrat silnejsi nez pro crt
rád bych k tomu přikoupil nějakou blbuvzdornou knížku o GNU/Linuxu (ideálně s distribucí) --- je v tomto lepší Ubuntu, nebo Mandriva?O knížce s blbuntu nevim, ale na tu o Mandrivě se podívej tady v PDF, jestli je dost blbuvzdorná.
Hm, potvrzuju, na HP 6730B jsem měl Mandrivu nainstalovanou za 20 minut asi, u Gentoo jsem musel odmaskovat Xka - tedy vzít poslední verzi.
Asus EEE. Mám skúsenosti, odporučil som to známemu, ktorý sa v počítačoch vyzná tiež asi tak, a je tiež staršia generácia. Je veľmi spokojný, len ja občas pením keď mu musím inštalovať tlačiareň apod. a jeho dcéra do toho kecá že tlačiareň predsa musí ísť tak že sa tam vrazí CD, pripojí a ide....
(xerox ft6110, bolo treba upgradnúť cups a skompilovať splix....)
A musel som mu to prepnúť do Advanced módu, bol trocha zvyknutý z windows na plochu....
Myslite, ze je rozumne davat cloveku, kteremu je 60+ netbook s displejem max 10"? Ja bych se to neodvazil ani pro sve rodice, kterym bude 50...
No ja som Ubuntu skusal na roznych FS a doteraz som nemal nejake vacsie problemi. Aktualne pouzivam V5545 a bez problemov.
nebo je tu taky
Tohle není otázka nějakého laptopu. Co potřebujete? 300 000 Kč. Na co? Na úplatek, aby ho vzali do domu s pečovatelskou službou. Jinak klid mít nebudete.
Vždyť si na chatu stějně žádnou milenku nenajde . To jsou dneska důchodci...