Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Před chvílí jsem spustil "emerge openoffice-bin", ale stahovalo se to nějak pomalu. S nadějí na rychlejší mirror jsem emerge přerušil a spustil znova. Co však nevidím:
Jelikož glibc-2.3.5 byla včera v Gentoo portage označena jako stabilní, předpokládám, že mnozí z Vás budou glibc updatovat. Zajímalo by mne, jak to provedete. Pouze povýšíte glibc a tím to pro Vás končí? Nebo následně reemergente další "systémové programy" či k tomuto účelu použijete nějaký wraper? Sám jsem zaznamenal různé přístupy, ale blíže jsem se tím nezabýval, vlastně tomu ani moc nerozumím, ale ptám se jen ze zvědavosti, jak se k tomu postavíte Vy.
Vzhledem k tomu, že již delší dobu nebyl český překlad aktualizován, rozhodl jsem se vyzkoušet, co taková lokalizace obnáší.
Jelikož je to můj první pokus, anglicky moc neumím, v češtině jsem byl rovněž slabší + další problémy ... nepřichází v úvahu, abych výsledek mého snažení poslal do cvs. Je patrné, že na to nemám. Má-li někdo chuť si můj překlad vyzkoušet, zkritizovat, upozornit na chyby či dodat cokoliv jiného, je vítán.
Jak překlad vyzkoušet? Zkušenějším se radit neodvažuji, méně zkušeným si ale dovolím. Stáhněte výsledný cs.po a vytvořte z něj potřebný mo soubor pomocí "msgfmt cs.po -o krusader.mo". Komu to přijde složité, snad může stáhnout přímo krusader.mo soubor. Ať to uděláte jakkoliv, soubor mo je třeba nakopírovat do vašeho adresáře s českýmí LC_MESSAGES (zjistíte např. pomocí "locate krusader.mo"). Doporučuji ten původní mo soubor zálohovat. Ještě dodám: překlad je dělán na verzi 1.60.
Před chvílí jsem se zamyslel, jak já se to vlastně poprvé ptal. Vzpomínky mám jen matné, ale strýček Google napoví:
Dotaz, první odpověď, druhá odpověd, mé upřenění problému a poslední odpověď.
Hmmm. Memtestem jsem ještě tehdy prošel, tím ale má zkušenost s RH 7.3 skončila - pády pokračovaly, bugzilla byla tabu, prostě byl jsem z toho jelen a dal si od linuxu pauzu. Jen však na chvíli.
Mimochodem, při instalací RH 7.3 jsem si omylem zformátoval oddíl s dokumenty, ale to mne neodradilo. Byla to přeci má chyba, ne chyba systému. A hardware? Ten mám stejný až do dnes (pouze jsem dokoupil trošku paměti). :-)
Včera jsem si všiml, že se status v mém profilu na forums.gentoo změnil na Guru a začervenal jsem se.
Ačkoliv nevím, co přesně tento pojem znamená, představil bych si pod ním člověka s hlubokými znalostmi daného oboru.
Jenže já o Gentoo či Linuxu téměř nic nevím. Dobrá, se skromností by se to nemělo přehánět a připouštím, že to nejzákladnější snad i chápu. Ale uznejte sami: dosáhnout takového statutu třemisty hloupými přípěvky, navíc napsány tou nejprimitivnější angličtinou, se zdá příliš. Neslušelo by více šetřit tímto pojmem/označením?
V diskuzich na téma Rychlost spouštěni aplikací často vídám poznámky typu
...naučil jsem se program spustit a pak pokud možno ho jiz nezaviram....
Pokládam si pak otazku PROČ? Neni to nahodou právě proto, aby lidé, kteří si osvojili tento přístup, nemuseli znovu tak dlouho čekat než se jim ta aplikace zase spustí, budou-li ji příště potřebovat? Existuje nějaký jiný a rozumný důvod?Je mi jasné, že důvody takového přístupu mohou být různé a hodně záleží o jakou aplikaci se jedná a jak často je používaná.