Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Stúpajúce HW nároky KDE4 ma nútia premýšľať o upgradnutí grafickej karty. Mám systém s AGP, skúsenosti s nVidiou a chcem kartu s pasívnym chladením.
Moja súčasná konfigurácia je AGP nVidia GeForce 6200 128MB, jadro 2.6.29, closed source ovládač 180.51. Prechod na PCIe by znamenalo vymeniť motherboard, tým pádom vymeniť CPU, RAM, ... to by bol moc drahý špás. Predbežný prieskum trhu hovorí, že najlepšia nVidia karta s AGP rozhraním a pasívnym chladením je GeForce 7600GT (512MB), ktorá sa dá kúpiť za nejakých 93€ (2500 Kc). Čo mi tiež pripadá celkom dosť - napr. v porovnaní s PCIe kartami.
Nie som hráč, len mi ide o to, aby práca s oknami pod KDE4 bola plynulá, aj keď dám systému zabrať naraz pusteným Eclipse, FF, OOo a tvtime.
Ponúka sa niekoľko riešení:
Tiskni
Sdílej:
Nie som hráč, len mi ide o to, aby práca s oknami pod KDE4 bola plynulá, aj keď dám systému zabrať naraz pusteným Eclipse, FF, OOo a tvtime.
Tak na to postaci aj integrovany Intel.
Kto umí, ten umí, kto neumí, ten čumí . Mne to islo pod Debianom uplne v pohode, ano, s X3100. Treba mat spravnu kombinaciu. 2.6.29, GEM, UXA, a posledny intel driver.
Imho ne. Vzal bych kartu z bazaru.
To uz bylo ale pozde.
Ja mam GeForce 6600 GT a nemam dojem, ze by KDE 4 bolo pomale. Takze ta 7600 pomoze.
tuto kartu (teda 256 MB verzi) jsem loni koupil na Aukru za 700 Kc
Section "Extensions" Option "Composite" "false" EndSection Section "ServerFlags" Option "DontZap" "off" Option "AIGLX" "off" Option "AllowEmptyInput" EndSectionTo mi s výkonom celkom pomohlo.
ja mam teraz dosku s integrovanou IntelX4500 tusim doska sa vola NoBleTown a normalne po nainstalovani mi ide Compiz a efekty v gnome bez nejakej dodatocnej konfiguracie no proste parada... Intel je super. este dodam ze som mal atinu hd 2400 pciexpress a to bola hroza.
Ale to asi neprojde, dokud nase cuba dejcha tak je kocka mission impossible. Leda ze by nesmela z baraku na krok.