Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vše začalo nevině - koupil jsem redukci CF->IDE, doma jsem našel nějaký starší PC, připojil mojí CF kartu a nainstaloval na ní (320MB) základní debian. Vše chodilo, systém nabíhal, přikompiloval jsem kernel, přidal hostap+madwifi, vše super. A pak to začalo!
Systém byl readonly - aby se nezničila CF karta, nicméně ani nenabootoval, nemožnost zápisu do /var a pod. Nějak jsem to poté vyřešil (viz můj předchozí zápis). Vše fungvalo, dokud se něco nestalo (nevím doteď co) lilo najednou začalo psát stále dokola LI LI LI... kontroloval jsem lilo.conf, znovu zapisoval lilo, zkoušel jsem snad všechno.
Pak jsem zistil, že problém s lilo se váže k jednomu konkrétnímu PC, v jiných to bylo OK (podotýkám že /dev/hda1 byl rootfs na všech pc). Tento problém jsem prostě nedokázal vyřešit.
V pondělí jsem se pustil do další instalace, vše znovu, dát si pozor na předchozí chyby. Vše se ale už kazilo, ať jsem dělal, co jsem dělal, vždy nakonec vypadl debian co se na CF nevešel (nechápu, balíčky jsem měl stejné... proč safra?). Nicméně tento problém jsem byl odhodlán řešit dále.
... a nejednou, kernel, co 2x nabootuje potřetí píše "LOST INTERUPT: /dev/hda".. proč? Na jiném pc také, tedy chybu hw nepřipouštím. Reboot... a vše ok? pak 5x lost interupt. Ach jo. Přeložim znovu ten samej kernel - bez zásahu do .config, vše funguje, co to je za podivnosti?...
Když jsem kontroloval, jak moc se hřeje procesor (jede to na novém pc, ve středu koupeném), chtěl jsem si sahnout na chladič - prostředníček jsem strčil do větráčku. Nikdo asi neuvěří, že to může něco udělat, mám seříznutej celej polštářek na prstu, krve jako z [censored]. Co to je za den?
Jsem zkompiloval a nainstaloval celej systém 25x, ani jednou jsem nebyl z výsledkem spokojen. Teď jsem ve stavu, že i když nenaběhne monitor projdu instalační proces z paměti.... asi mi z toho trochu haraší.
Jenom závěrem jsem chtěl napsat, že nadpis jsem skutečně nemyslel vážně, jsem rád s tím co mám - toto písi proto, abych ventiloval můj současný stav a současně abych nalezl pochopení u lidí, kteří si zajisté podobná trápení taky někdy prožili (prožijí...)
ahoj, Johny utrápený
Tiskni
Sdílej:
prostředníček jsem strčil do větráčku. Nikdo asi neuvěří, že to může něco udělatUdělá. Také jsem si kdysi vyzkoušel na vlastním preparátu (jestli to byl zrovna prostředníček, to už si nepamatuji), krve bylo dostatek...