Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Vše začalo nevině - koupil jsem redukci CF->IDE, doma jsem našel nějaký starší PC, připojil mojí CF kartu a nainstaloval na ní (320MB) základní debian. Vše chodilo, systém nabíhal, přikompiloval jsem kernel, přidal hostap+madwifi, vše super. A pak to začalo!
Systém byl readonly - aby se nezničila CF karta, nicméně ani nenabootoval, nemožnost zápisu do /var a pod. Nějak jsem to poté vyřešil (viz můj předchozí zápis). Vše fungvalo, dokud se něco nestalo (nevím doteď co) lilo najednou začalo psát stále dokola LI LI LI... kontroloval jsem lilo.conf, znovu zapisoval lilo, zkoušel jsem snad všechno.
Pak jsem zistil, že problém s lilo se váže k jednomu konkrétnímu PC, v jiných to bylo OK (podotýkám že /dev/hda1 byl rootfs na všech pc). Tento problém jsem prostě nedokázal vyřešit.
V pondělí jsem se pustil do další instalace, vše znovu, dát si pozor na předchozí chyby. Vše se ale už kazilo, ať jsem dělal, co jsem dělal, vždy nakonec vypadl debian co se na CF nevešel (nechápu, balíčky jsem měl stejné... proč safra?). Nicméně tento problém jsem byl odhodlán řešit dále.
... a nejednou, kernel, co 2x nabootuje potřetí píše "LOST INTERUPT: /dev/hda".. proč? Na jiném pc také, tedy chybu hw nepřipouštím. Reboot... a vše ok? pak 5x lost interupt. Ach jo. Přeložim znovu ten samej kernel - bez zásahu do .config, vše funguje, co to je za podivnosti?...
Když jsem kontroloval, jak moc se hřeje procesor (jede to na novém pc, ve středu koupeném), chtěl jsem si sahnout na chladič - prostředníček jsem strčil do větráčku. Nikdo asi neuvěří, že to může něco udělat, mám seříznutej celej polštářek na prstu, krve jako z [censored]. Co to je za den?
Jsem zkompiloval a nainstaloval celej systém 25x, ani jednou jsem nebyl z výsledkem spokojen. Teď jsem ve stavu, že i když nenaběhne monitor projdu instalační proces z paměti.... asi mi z toho trochu haraší.
Jenom závěrem jsem chtěl napsat, že nadpis jsem skutečně nemyslel vážně, jsem rád s tím co mám - toto písi proto, abych ventiloval můj současný stav a současně abych nalezl pochopení u lidí, kteří si zajisté podobná trápení taky někdy prožili (prožijí...)
ahoj, Johny utrápený
Tiskni
Sdílej:
prostředníček jsem strčil do větráčku. Nikdo asi neuvěří, že to může něco udělatUdělá. Také jsem si kdysi vyzkoušel na vlastním preparátu (jestli to byl zrovna prostředníček, to už si nepamatuji), krve bylo dostatek...