Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Tak už mi totálně došla trpělivost. Rozhodl jsem se dát šanci Gnome. Nikdy jsem jej nepoužil ale prostě situace kdy mi starší distra s KDE 3.5 jednoduše nechodila na novém ntb (respektive kernel v daném distru) a nová distra (nový kernel) v drtivé většině případů znamenala automaticky KDE4. Prostě trpělivost došla, potřebuju fungující systém, ručně kompilovaný kernel je opruz - všechny věci které má distro krásně vychtané (proprietální drivery a pod) najednou nechodí. Nicméně co takový přechod znamená? Jsem adaptabilní ale přecijen - zvyk na jisté KDEčkoviny které tu nejsou je na prd :) Například...
Zdá se mi to a nebo se posledních pár měsíců dějí nenápadně pod pokličkou spousty legislativních změn které přímo směřují k omezení práv nás - úživatelú na internetu? Zatím jsem měl pocit že se o tom stále jen mluví ale postupem času zišťuji že to není jen o diskuzích. Dnes jsem na mém firewallu zachytil opravdu zajímavý ICMP paket - typu 3 s vysvětlujícím kódem 10 neboli "Host administratively prohibited"! Pokud by se jednalo o IP adresu někde v číně tak bych to možná ještě akceptoval. Věc mě o to více nabudila když jsem zistil že se jedná o český reklamní server. Chápu to tak že si někdo hraje s nastavením firewallů? Nebo cenzura tak, jak ji pár dní známe z anglie pomalu klepe na česká vrátka?
Nechci rozpoutat další flame rád bych se podělil o mé zážitky s přechodem z kde 3.5 na 4.1. Celé to začalo asi před měsícem výpadkem jednoho sloupce na mém LDC u starého notebooku. Celé se to tváří jako hotpix v lajně přes celý monitor. Ačkoliv starý notebook je relativně "dělo" tak tento handicap mi docela vadí. Koupil jsem si tedy notebook nový a hned se vrhnul na instalace. Když opomenu problém s rozchozením grafické karty tak defakto super kousek - všechen HW s Ubuntu 8.10 šlape jako hodinky. Tím to ale teorve vše začalo...
Mám 64bit kubutnu 8.10, zkoušel jsem i 8.4, i ubutnu, nikdy mi nejela akcelerovaná grafika. Zkoušel sem reinstall driverů přímo od nvidie, i ty restricted co jsou k dispozici v kubuntu. Otázka na vás... chodí někomu tato kombinace?