Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Hudba je (kromě ticha, kterého se dostává stále méně) neoddělitelnou součástí mého života. Bohužel ne vždy je možné poslouchat z reproduktorů.
Přiznám se, že sluchátka nemám přiliš v oblibě a pokud je jejich použití nevyhnutelné (např. v noci, kdy by poslech z reproduktorů obtěžoval pokojně spící), dávám přednost velkým náušníkům, které pojmou i vnější zvukovod.
Před několika týdny se mi odporoučela sluchátka KOSS UR/40, která mi svým charakterem již příliš nevyhovovala. Inu vydal jsem se do svého oblíbeného Safíru a vznesl svůj požadavek.
Tamní odborník příliš neváhal (jednak proto, že tomu opravdu rozumí a zejména z důvodu toho, že jsme již důkladně probrali mé požadavky na zvuk během předchozího nákupu) a podal mi dvoje sluchátka na první pohled zcela jiná, na první poslech zcela stejná. Sluchátka Beyerdynamic DT990 mají hlavový most z matného stříbrného kovu jehož koženkové polstrování nelze vyměnit a na mušlích mřížku s podobně nevzhledného kovu. Na proti tomu Beyerdynamic DT 990 PRO mají všechno (tedy až na šedé polstrování mušlí) černé a jsou odborně řečeno: daleko hnusnější (proto jsou také levnější). Zde je polstrování mostu snadno vyměnitelné. Stejně jako polstrování mušlí což však platí i pro hezčí model.
Oba modely používají stejný měnič, zájemce o koupě má tedy na starosti pouze vzhled. V Safíru jsem oba modely sluchátek otestoval na CD přehrávači Marantz SA 6002, který (jak mě promptně informoval prodejce) ještě nemám.
Mohu potvrdit, že oba modely hrají naprosto stejně. Vybral jsem si model PRO. Přednes je velmi ... sluchátkový. Jak jsem psal, dávám přednost reproduktorům. Právě poslouchám Mozartův Requiem a při vokálech v Tuba Mirum mám pocit, že "slyším" zpěvákům až do plic. Zvuk je velice přesný a pokud bych si měl vypůjčit terminologii z obrazu, tak je na můj vkus až příliš kontrastní. Takový má být. Jen na to nejsem zvyklý. Pokud kvalitní reproduktory nenechají nitku suchou na mptrojce, lze z trochou nadsázky napsat, že kvalitní sluchátka nenechají nitku suchou na DAC. Pokud byla KOSS přebasovaná, Beyerdynamic jsou vyrovnaná. Nevadí jim rock v podání Led Zeppelinu, folk od Čechomoru, ani mluvené slovo od Cimrmanů, natož metal od Therion. V tomto směru jsou dalekové více tolerantní než repro Bowers&Wilkins, které vyloženě nesnášejí Nightwish.
S klidným srdcem mohu Beyerdynamic DT 990 PRO doporučit každému milovníkovi hudby. Jsou velmi pohodlná, měkké polstrování s chloupkem se dokonale a přitom lehce (síla přítlaku jsou necelé 3N) přitiskne k hlavě, hlavový most po pečlivém nastavení nikde neplačí a není cítit. Přívodní kabel (2.5m dlouhý a ztočený do spirály) je zapojen do levé mušle a na druhém konci opratřen pozlaceným 3.5mm stereo jackem. Ke sluchátkům je dodávaná rozvněž pozlacená redukce (nebo expanze?) na 6,35mm. Jak redukce tak konektor na kabelu je opatřen závitem, spojení konektoru a redukce je po zašroubování přesné a pevné.
Tiskni
Sdílej:
+1 u nás v oupnspejsu je má dost lidí. Druhý v počtu jsou asi KOSS SportaPro. Já se svýma Portama chodím i po venku a oproti předešlým peckám SONY je to opravdu rozdíl.
já myslel, že to je krásně jasné z mých zápisků v blogu
Je, jenže tyto přišly až po filmových.
naopak si myslím, že čím dále seš od prahu dokonalé AV aparatury (samozřejmě do jisté nenulové minimální meze), tím více si můžeš věc vychutnat, pokud byla tvoje představivost v dětství trénována čtením knih, rozhlasovými hrami atd. vizuální jatka jsou skvělé odreagování tu a tam, řekněme jednou za uherský rok, ale pokud by byla příliš častá, otupí to smysly a člověk si zvykne.
S tou představivostí a knihami (nejen v dětství) 100% souhlasím.
S tím odstupem od techniky již nesouhlasím. Smysly je potřeba trénovat a pokud věčně posloucháš krystalku pak nedokážeš ocenit třeba ty Orpheus, protože to prostě neslyšíš.
Já jsem takto postižen díky svému otci, který v mém dětství běhal po obýváku a na milimetry měřil polohu repro a křesla a následně hodiny poslouchal jazz. Když nebyl doma tak jsem ho napodoboval a tvářil jsem se hrozně dospěle.
Tři hodiny bych tedy nevydržel s žádnými sluchátky. Nejdéle jsem je měl asi tak 1.5h (při hraní Episode Two). Kromě zpocených boltců (přece jen to nevětrá) všechno v pohodě. Je potřeba věnovat nějaký čas nastavení délky mostu, i polstrování lze upravit (je snímatelné). Jen tě musím upozornit, že příliš netlumí okolní zvuk (jsou to konstrukčně otevřená sluchátka), takže hukot PC nevyřeší. V zápisku jsem se o tom nezmínil, ale jsou pochopitelně těžší než klasická "walkmanovská". Mají cca 250g což sice není mnoho, ale je to znát.
Pokud máš takové nároky na tvar a odzkoušení na prodejně je nedostačující, zkus se domluvit na zapůjčení několika sluchátek (na kauci) domů. Slušnější prodejce ti vyjde vstříc.
Tak to je veeeeelka chyba, kvuli izolaci sumu z pocitace (nemaj nahodou externi AD prevodniky?)Mýtus. Do kvalitně navržené interní zvukovky žádný šum z počítače neproniká. Naopak běžné USB nebo FW zvukovky jsou díky měkkému napájení na tyhle věci mnohem víc náchylné.
Poslouchatelne je 160 kbps MP3, 320 je ok.
Je šíleně velký rozdíl mezi kodéry. Špatnému nestačí ani 320kbps, je to neposlouchatelné. Takový lame si dobře vystačí i s 128kbp. I když lamě jsem nikdy nepoužíval jinak než s preset-extreme.
lame si dobře vystačí i s 128kbpjsem si prostě vykládal tak, že je MP3 je při tomhle bitrate poslouchatelná. Máš ale pravdu, že ostatní MP3 kodeky jsou naprosto nepoužitelné.