Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
+1 u nás v oupnspejsu je má dost lidí. Druhý v počtu jsou asi KOSS SportaPro. Já se svýma Portama chodím i po venku a oproti předešlým peckám SONY je to opravdu rozdíl.
já myslel, že to je krásně jasné z mých zápisků v blogu
Je, jenže tyto přišly až po filmových.
naopak si myslím, že čím dále seš od prahu dokonalé AV aparatury (samozřejmě do jisté nenulové minimální meze), tím více si můžeš věc vychutnat, pokud byla tvoje představivost v dětství trénována čtením knih, rozhlasovými hrami atd. vizuální jatka jsou skvělé odreagování tu a tam, řekněme jednou za uherský rok, ale pokud by byla příliš častá, otupí to smysly a člověk si zvykne.
S tou představivostí a knihami (nejen v dětství) 100% souhlasím.
S tím odstupem od techniky již nesouhlasím. Smysly je potřeba trénovat a pokud věčně posloucháš krystalku pak nedokážeš ocenit třeba ty Orpheus, protože to prostě neslyšíš.
Já jsem takto postižen díky svému otci, který v mém dětství běhal po obýváku a na milimetry měřil polohu repro a křesla a následně hodiny poslouchal jazz. Když nebyl doma tak jsem ho napodoboval a tvářil jsem se hrozně dospěle.
Tři hodiny bych tedy nevydržel s žádnými sluchátky. Nejdéle jsem je měl asi tak 1.5h (při hraní Episode Two). Kromě zpocených boltců (přece jen to nevětrá) všechno v pohodě. Je potřeba věnovat nějaký čas nastavení délky mostu, i polstrování lze upravit (je snímatelné). Jen tě musím upozornit, že příliš netlumí okolní zvuk (jsou to konstrukčně otevřená sluchátka), takže hukot PC nevyřeší. V zápisku jsem se o tom nezmínil, ale jsou pochopitelně těžší než klasická "walkmanovská". Mají cca 250g což sice není mnoho, ale je to znát.
Pokud máš takové nároky na tvar a odzkoušení na prodejně je nedostačující, zkus se domluvit na zapůjčení několika sluchátek (na kauci) domů. Slušnější prodejce ti vyjde vstříc.
Tak to je veeeeelka chyba, kvuli izolaci sumu z pocitace (nemaj nahodou externi AD prevodniky?)Mýtus. Do kvalitně navržené interní zvukovky žádný šum z počítače neproniká. Naopak běžné USB nebo FW zvukovky jsou díky měkkému napájení na tyhle věci mnohem víc náchylné.
Poslouchatelne je 160 kbps MP3, 320 je ok.
Je šíleně velký rozdíl mezi kodéry. Špatnému nestačí ani 320kbps, je to neposlouchatelné. Takový lame si dobře vystačí i s 128kbp. I když lamě jsem nikdy nepoužíval jinak než s preset-extreme.
lame si dobře vystačí i s 128kbpjsem si prostě vykládal tak, že je MP3 je při tomhle bitrate poslouchatelná. Máš ale pravdu, že ostatní MP3 kodeky jsou naprosto nepoužitelné.
Tiskni
Sdílej: