Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Aneb Tajná zpráva z grafického světa. Dnes jen minimálně oplzlých nadávek. O to více kvalitních věšteb až o 17% světlejší budoucnosti. Ale ne, vlastně i urážky budou.
Světlá budoucnost – zde myšleno včetně lidí černých jako
bota. A teď myslím botu z katalogu koncernu Baťa třicátých let, ne
korporace Nike s velkým jazykem, kterou rád a s chutí nosí například
pan Gipsy, který je černý jako bota… "Tento klub
příspěvek slouží pro podporu české Hip-Hopové scény!Jakékoliv hloupé reagování,
bude nepodmínečně smazáno!" Peace…
Kdysi se zde pan Izák rozčiloval, že je tento program na hovno. Prozřetelnost, či snad Alláh, zařídil, aby byl vyslyšen. Pan Boudewijn Rempt sepsal svěží, nehořlavý a aktuální návod, jak psát kriťácké zásuvné moduly – Developing Krita Plugins.
Co teď? Inu, stáhněte si zdrojáky Krity a GIMPu a začněte převádět jednotlivé pluginy. Zase až takový problém by to neměl být. Jeden nejhodnější člověk na světě už něco podobného (GIMP — Qt) stihnul za pár minut.
Několik měsíců proti toku času jsme zjistili, že jeden ze dvou programátorů firmy Quark do jejich Xpressu 7 plácnul navlas stejnou paletu vlastností objektů, jakou ve Scribusu máme roky. Hozenou rukavici jsem zvedl. A nyní se testuje ultimátní paletka znaků. Což je zase zřejmě nápad uloupený z Quarku. Jak vidno, není si radno s námi zahrávat. Jsme přísní, ale spravedliví.
Mimochodem, horkým kandidátem na nejdementnější Qt widget je QTable. Abychom mohli dragovat a dropovat, musíme přepsat myší event handlery. Supr nízkoúrovňová onanie.
Mějme nedokumentovaný binární soubor. A chtějme jej načíst do svého programu. Běžný člověk by se na to přinejmenším vykašlal. Ne tak šílený germán Franz Schmid. Ten, aniž by vlastnil jedinou instanci Photoshopu, nechal si pár týdnů od pana Petera Linnella posílat jeden PSD soubor za druhým a pomocí bystrého rozumu a dostupných informací ze článků od národa Adobe, dokázal PSD načíst.
Ha, řeknete si jistě, GIMP to přece umí roky. Jenže je rozdíl od GIMPího čtení, kdy tento zahodí to, čemu nerozumí, od čtení všech dat (ok, ok, Pantone a Truematch prostě umět nesmíme) s převodem na nativní objekty. Tož tak.
Naštěstí je již opravena chybka s přihlašováním Kopete na ICQ. Takže se mohu s klidem Angličana vrátit k mně tak libémi IM programu. Síru a meteoritický roj na Gaim. Rozklížená mrdka je to. Ani kopírovat text to nezvládá.
Logická hádanka: co má společného album "Horkýže Slíže: Best Uff" a "Puff Daddy: Best Friend"? Co "V.T. Marvin: DSPSN" a soundtrack "A Chorus Line"? Nebo "XIII. století: Amulet" a "Classic Labour Songs", či "Dvořák: The Symphonies" s "Vanessa: Flashback"? Nic? Kdeže. Správce obalů v Amaroku se přece nemohl zbláznit. Je to určitě chyba američanů nebo světového židovstva.
V aktuálním LinuxExpressu, což je takový časopis tištěný na pěkném papíře, vyšel zvláštní článek: "Pozvánka na oslavu". Hezké. Škoda jen, že je výsledkem této demonstrační procedury něco natolik odporného, že cítím přímo občanskou povinnost zvolat: "takhle ne! I MS Office klipárt je ve srovnání s tím umělecký meisterstück." Inu, posuďte sami:
Hit týdne: písničkář Libor Frajdl a Horkýže Slíže.
Průser týdne: rádia Česká.
Tiskni
Sdílej: