Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Hledal jse náhradu za Firefox na můj nový EEE a volba padla na Epiphany. Je rychlý, přehledný a relativně nastavitelný. Předně zde chybí vyhledávací políčko, jaké je k mání např. ve firefoxu. Existuje ale fíhl, jak jej nahradit. Epiphany má tzv."smart bookmarks", pokud do záložek přidáte např. tuto adresu "http://www.google.com/search?q=%s" a odkazpřetáhnete na panel, vytvoří se vám automaticky vyhledávací políčko pro google. Lze to použít na jakýkolijiný vyhledávač, stačí jen místo hledané fráze do adresy doplnit %s.
Epiphany je rozšiřitelné, existují jednak rozšíření oficiální (lze je nainstalovat např. balíčkem epiphany-extensions z vašich repozitářů), druhak neoficiální. Ty můžete najít třeba zde, zde nebo zde. Já osobně jsem nainstaloval Single Menu - ušetří defacto jeden řádek prohlížeče, dále Tabs restore a News feed subscription. Poslední zminovaný jsem nahradil následujícím bookmarkletem pro Google reader:
javascript:var%20f=false;var%20ls=document.getElementsByTagName('link');for(var%20i=0,l;l=ls[i];i++){var%20t=l.getAttribute('type');var%20r=l.getAttribute('rel');if(t&&(t=='application/rss+xml'||t=='application/atom+xml')&&r&&r=='alternate'){var%20h=%20l.getAttribute('href');if(h.indexOf('http')!=0){var%20p=(h.indexOf('/')!=0)?'/':location.pathname;h='http://'+location.hostname+p+h;}location='%20http://google.com/reader/preview/*/feed/'+h;f=true;break;}}if(!f)alert('Na%20stránce%20není%20RSS%20kanál.
Dále existuje pro Epiphany např. rozšíření Gmail notifier, já používám ještě šikovný bookmarklet add to del.icio.us... Snad Vás článek alespoň malinkoo obohatil, pokud se na Epiphany chystáte. Máte-li nějaké další tipy, em s nimi!
Tiskni
Sdílej:
Mozilla sice má i tlačítko, ale hlavně má poslední položku té doplňující nabídky. Takže k vyhledávání stačí ped enter stisknout šipku nahoru.Tak to má i Epiphany. Napíšu do adresního řádku výraz "prdel", dám šipku nahoru, tím se dostanu na vyhledávače a už si jen vyberu. V praxi to je velmi rychlé a automatické.
tak tohleje geniální... řekl bych, že tahle užitečnost je mnohem lepší, než klasické vyhledávací políčko firefoxu...
Objevuju Epiphanyobjav aj kuzlo pekne upraveneho blogu - zrus to dlhocizne <pre> ...
1) epiphany-webkit mi pada pri kazde strance. Nepouzitelne, ale snad se to brzo zlepsi.Než používat ten bazmek z repositáře, doporučuju si překompilovat si vlastní Nightly-build. Mně jede docela dobře. Akorát teda nevím proč zrovna u Epiphany nahrazovat perfektně fungující Gecko WebKitem.
Akorát teda nevím proč zrovna u Epiphany nahrazovat perfektně fungující Gecko WebKitem.čistě zvědavost
ad dve - je to celkem jednoduché -na lištu se dá přetáhnout celý tag - udělá to přesně co potřebuješ - takže si udělej třeba tag lišta, tam nastrkej co potřebuješ, pak v záložkách klikni pravým na záložku a označ zobrazovat na liště. voala...
ad tři - mám podobný problém, zvětšil jsem minimální velikost písma, funguje to celkem dobře až na pár stránek... (třeba seznam...)