plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Stává se mi denně, že můj slavný systém zamrzne, má hloubavé chvilky a tu a tam nechce poslouchat. Zjistil jsem, že to má na svědomí intenzivní zátěž procesoru, takže jsem chvíli pozoroval, které že to aplikace způsobují ony enormní nárusty zátěže CPU. Příliš mne nepřekvapilo, že hlavní kámen úrazu dlí právě na dvou mnou nejpoužívanějších aplikacích - OpenOffice Writer a Firefox
Namísto Firefoxu jsem po delším přemýšlení nainstaloval Swiftfox - firefox zkompilovaný přímo na můj typ procesoru a světe div se - změna byla parná hned po prvním spuštění. Stránky se generují znatelně rychleji, prohlížeč neužírá kvanta paměti (i když své si samozřejmě vezme). Samotný Swiftfox převezme veškerá nastavení z původního firefoxu, vše je velice jednoduché a funkční.
S OpenOffice je problém horší. Neexistuje alternativa, která by soubory odt pouze (korektně, tj. stejně jako Writer) zobrazovala a umožňovala je tisknout (takováto aplikace by můj problém vyřešila). Jediné, co lze v tomto směru udělat je zvýšit cash programu, popř. vypnout JAVU, které zpomaluje načítání (návody lze vygooglit). Není to žádná sláva, ale trochu to pomůže...
Tiskni
Sdílej:
Jediné, co lze v tomto směru udělat je zvýšit cash programu ...ano, když vývojářům pošleš nějaký cash, tak s tím třeba něco udělají