Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
/usr/bin/ntpdate time.fi.muni.cz &
pacman -S tetex
a je vymalováno. Funguje mi to skvěle.
narodni nastaveni a prepinani klavesnice (toho se bojim)Imho je lepší nechat si locale na POSIX C, nebo EN-US a ještě chvíli se vyhýbat unicode (pravda, to už sem nezkoušel dlouho
LOCALE="en_US" HARDWARECLOCK="UTC" TIMEZONE="Europe/Prague" KEYMAP="cz-lat2-prog" CONSOLEFONT="lat2-16" CONSOLEMAP= USECOLOR="yes"Totéž pro Xka: (kousek z xorg.conf)
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard[0]" Driver "kbd" Option "Protocol" "Standard" Option "XkbLayout" "us,cz" Option "XkbModel" "pc104" Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp:switch,grp_led:scroll" Option "XkbRules" "xorg" EndSectionTim XkbOptions sem si udělal globální přepínání pomocí alt+shift, včetně indikace pomocí diody scroll lock
pripojeni externiho disku a mp3 prehravace pres USB (snad pohoda, disk uz jsem pripojil ale ntfs na nem je nejake "dirty", takze zatim jen pro cteni:()Esli to podporuje mass storage, není problém.
rochodit wifiCo máš za kartu? Esli nějaký Pro/Wireless od Intelu, tak stačí pohledat v repozitářích drivery, nainstalit je a fungovat
Tiskni
Sdílej: