plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Včera mě kolega upozornil na prográmek CamSpace, který snímá s pomocí libovolné webové kamery výrazné předměty v zorném poli a určuje jejich pozici a orientaci. Díky těmto datům může emulovat téměř libovolné vstupní zařízení, jako je myš, klávesnice, joystick, volant, multitouch display apod.
Jak tato hříčka funguje v praxi, se můžete podívat na videu an youtube, kde je k dispozici i celá řada podobných ukázkových videí k tomuto softwaru. Jedná se do jisté míry o levnou alternativu k Wii remote.
V první řadě je nutno říct, že tento program je momentálně ve fázi uzavřené bety a funguje pouze pro Windows, ovšem na portech pro Linux a MacOS se údajně pracuje.
Protože jsem měl možnost si ho vyzkoušet, mohu potvrdit, že funguje nad očekávání dobře a to především v závislosti na rychlosti webebové kamery. Disponuje celou řadou možností nastavení včetně skriptování v jazyce Lua a není pro něj problém emulovat několik různých zařízení zaráz.
Řízení autobusu žíňkou na nádobí nebo používání lahvičky nostních kapek místo myši má svoje osobité kouzlo, ale nejujetější využití, které jsem zatím našel, bylo postavit se do středu místnosti s červeným plastovým kbelíkem a zahrát si na vlka chytajícího vajíčka ve flashovém remaku staré ruské digitální hry Nu pogodi! Jistě není nutno dodávat, že tím tato klasická hra dostane úplně jiný rozměr...
Už aby tu byl linuxový port.
Tiskni
Sdílej: