Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Stává se vám často, že slyšíte o nějakém českém městě a nedokážete si vybavit, kde vlastně leží. Proč se trochu neprocvičit?
Jako malý jinoch jsem s bratry na Atari hrával hru se slepou mapou. Dodnes si pamatuji na radost, kterou jsem měl, když se mi podařilo na pixel přesně určit pozici Žiliny.
Protože staré rčení o tom, co se v mládí naučíš, bohužel neplatí doslovně, zlehka jsem se podíval po nějaké podobné on-line verzi slepé mapy České republiky. A protože jsem na nic nenarazil, použil jsem data z chmi.cz a udělal verzi vlastní.
Takže pokud si chcete prověřit svoje znalosti zeměpisu České republiky, máte příležitost ZDE.
Tiskni
Sdílej:
Lepšího výsledku většinou člověk dosáhne pouhým klikáním na střed republiky
Na druhou stranu, jeden známý měl cca 1900 km pro města nad 50 tis. obyvatel a to se prý fakt snažil
Výborná vyučovací pomůcka pro školy do hodin vlastivědy. Pokud by šlo editovat seznam generovaných měst, bylo by to pěkné. Jinak ohledně volné slepé mapy, nestačilo by toto? Je to celkem slušně udělané a dá se to editovat. A je to freeware.