Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Zajímavý příběh
PS. Borci maj Arch nebo Gentoo
Na serveroch akurat potesi pevny plan podpory - hlavne LTS verzii, to vidim ako malu vyhodu.... a teraz tu o cervenej karkulke ...
Na mojich serveroch python-qt4 nemam napriklad. Skor http server, ssh a podobne.. A odhalene bezpecnostne chyby v nich zatial riesia. Na desktope LTS IMHO zmysel nema. Ak potrebujes python-qt4 na serveri, tak asi LTS nebude pre teba to prave orechove. Kazdemu vyhovuje nieco ine.Na serveroch akurat potesi pevny plan podpory - hlavne LTS verzii, to vidim ako malu vyhodu.... a teraz tu o cervenej karkulke ...
ROFLNa desktop IMHO nie, tam by som chcel mat skor co najnovsi SW. Na server mi vyhovuje.takže Ubuntu LTS je super, ale vlastně to není to pravé ořechové
Ale taky zabbix na servroch mozno pouzivas ( teda mohol by si, keby to uz ku*va niekto fixol [ mozno sa tak uz stalo, ubuntu server uz nejaky ten rok nesledujem ] ).Nepouzivam. Myslim, ze uz je to fixed.
výhoda debianu spočívá v tom, že člověk pak může kritizovat ubuntuNe, to je výhoda idiocie nadávat na Ubuntu kvůli všemu včetně tlačítkům na okně, který se daj během pár vteřin změnit. Linuxáci se můžou z Ubuntu kdoví proč po*rat, místo aby ho podporovali v nadějnym boji proti M$.
No, spíš nikdo hračky od Ubuntu nechtěl, protože to byly hračky od Ubuntu. Viz. nedávné poměry přispívání do upstreamu GNOME.
Borci maj Gentoo/Arch, dokud nemusi makat.hmmm ... tak teda asi nejsem borec, když mám Gentoo přestože makám, ach jo, zas nic ...
Divím se, že se mi podařilo tě potěšit vůbec nějakým komentářem :).ale já nejsem takovej negativista jak si všichni myslí
Teďka mám na několika strojích Fedoru+RPMFusion a musím říct, že to docela vyhovuje. Ale kdyby po mně chtěl někdo na desktop „něco podobného, jako mám já“, nejspíš bych byl konzervativnější a volil bych CentOS+EPEL+RPMFusion a tvrdil o tom, že je to stabilnější varianta téhož. Akorát bych docela rád volil verzi 6, která zatím není, takže přemýšlím, že někde otestuju to samé se Scientific ve verzi 6.no, verzi 6 ... to je to, na desktop nám to poněkud zastarává, to už se ani nedá nazvat "konzervativní" používat CentOS 5, to je čistá archeologie
pamatuju si zlom, kdy ubuntu přišlo s klikátkem na doinstalaci kodeků, žeby nějaké 7-8? sorry ty čísla si pamatuji jen přibližně...Jestli me pamet neklame, tak to bylo 7.04. Nekdy v te dobe jsem totiz uz koukal po Debianu Jinak pekny zapisek, taky obcas premyslim ze bych po par letech letech s Debianem okusil take neco typu arch, nebo na dlouhe noci gentoo
Debian Lenny KDE se mi hodně líbil. Ale když vidím, že v Debianu Squeeze KDE jaksi zapomněli dát grafický správce balíčků, že VLC mi neblokoval uspání (stihli opravit?). A když vidím, kolik práce je třeba hned na začátku. Není nainstalováno fuse, takže nefunguje připojování disků při používání samby. A to jsou jen postřehy za hodinu používání, ne po měsíčním používání.
Když jsem srovnával Ubuntu 8.04 s Debian 5, tak se mi zdál, že vítěz je určitě Debian. Ale když srovnávám Ubuntu 10.04 s Debian 6, tak nevidím důvod používat Debian.
zapomněli dát grafický správce balíčků
Ten hnůj někdo používá?
To jsem nečekal, má to nějaké výhody proti aptitude?
Není nainstalováno fuse, takže nefunguje připojování disků při používání samby.Huh, na mountování SMB/CIFS není FUSE třeba, na to stačí obyčejný
mount
, pokud je nainstalovaná podpora výš jmenovanách systémů a příslušný modul v jádře. Na druhou stranu, takový smbnetfs
se v prostředí windowsovských stanic docela hodí ...
odporucam vyskusat Slackware (www.slackware.org) alebo jeho zubuntenu verziu Salix (www.salixos.org), takze potom budes borec
ještě jsem pak někdy později zkoušel suse (líbila se mi ta zelená i jejich logoPočkejte si pár dní a vyzkoušejte si poslední verzi OpenSuse 11.4.![]()