V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Freenet je decentralizované anonymné úložisko dát, vďaka čomu je možné anonymne a bez cenzúry zverejňovať svoje názory alebo dáta. A nepotrebujete k tomu mať vlastný server ako v prípade hidden service v sieti Tor.
Každý z počítačov pripojených do siete (nod/uzol) zdieľa časť svojho diskového priestoru pre celú sieť, vďaka čomu sieť nie je závislá na žiadnom centrálnom node, ktorý by mohol niekto vypnúť.
V momente, keď nahráte súbor, môžete svoj počítač vypnúť. Súbor bol pred nahratím do siete zašifrovaný, (v prípade väčších súborov) rozdelený na menšie časti a nahrané na jednotlivé nody v sieti. Vďaka tomu konkrétny nod len ťažko zistí, čo má vlastne u seba v počítači a nemôže tak niečo cenzurovať. Zároveň je samotný súbor zreplikovaný a jeho existenciu neohrozí vypnutie nejakého nodu. S čistým svedomím môžete navečer svoj počítač vypnúť.
Výhodou Freenetu je možnosť použitia tzv. darknet mode, kedy sa do siete pripojíte len prostredníctvom ľudí, ktorým dôverujete. Žiaden iný nod v sieti nebude vedieť o Vašom pripojení, iba ten, ktorý patrí Vášmu dôveryhodnému človeku. Podľa autorov Freenetu však väčšina nodov je v opennet mode.
Freenet potrebuje na svoje fungovanie Javu. Môže byť aj OpenJDK (tá je napríklad predinštalovaná v novších verziách Ubuntu), avšak momentálne najpopulárnejší program v sieti -> Frost vyžaduje Javu od Oracle alebo Sun takže odporúčam zvážiť nainštalovanie Javy od Oraclu.
Hlavné rozhranie Freenetu - FProxy je dostupné prostredníctvom internetového prehliadača na adrese 127.0.0.1:8888. Odtiaľ môžete zmeniť nastavenia, nahrať nové pluginy, zobraziť si zoznam stránok v sieti - freesite.
Freenet je prakticky neobmedzený priestor pre slobodné vyjadrovanie sa v akejkoľvek forme. Aj takej, ktorá bude určite šokovať (toto upozornenie prosím neberte na ľahkú váhu!). Samozrejme veľkosť dátového priestoru je obmedzená, takže nepopulárne dáta sa postupne v sieti prepíšu novšími. Ale populárne dáta môžu v sieti ostať prakticky navždy.
Pokiaľ si chcete bližšie naštudovať, ako Freenet funguje, môžete si prečítať heslo na wikipédii (en) alebo sekciu help na stránkach Freenetu.
V najbližších dňoch zverejním podrobný návod na inštaláciu Freenetu a na spojazdnenie niektorých programov v sieti Freenet. Nepochybujem však, že veľkej časti čitateľov postačí upozorniť na tieto programy a v prípade záujmu zvládnu inštaláciu sami:
Frost je najpopulárnejší program v sieti Freenet. Slúži ako diskusné fórum, kde môžete diskutovať o čomkoľvek. Jeho inštalácia spočíva v stiahnutí balíka z domovskej stránky na internete alebo z Freenetu (na zobrazenie je potrebný spustený Freenet), rozbalení a spustení. Potom už len trocha trpezlivosť, popridávať si zaujímavé skupiny (odporúčam čerstvo založenú cs.freenet) a ostatné je len na vás. Prípadných trollov alebo šokujúci obsah odporúčam ignorovať.
Tomuto zatiaľ neoficiálnemu pluginu (aj keď je zalinkovaný z hlavnej stránky FProxy) predpovedám veľkú budúcnosť. Ide o určitú alternatívu k Facebooku alebo Twitteri s možnosťou zdieľania obrázkov. Zároveň vďaka prepojeniu na plugin Web of Trust môžete veľmi ľahko ignorovať trollov. Domovská stránka je prístupná prostredníctvo siete Freenet. Pokiaľ chcete autorovi tohto článku niečo pekné anonymné napísať, môžete tak spraviť na mojom testovacom Sone profile. Najprv je však potrebné nainštalovať plugin Web of Trus, dostupný v správe Pluginov v nastaveniach cez FProxy a vytvoriť identitu.
Táto jednoduchá javovská aplikácia slúži na nahrávanie internetových stránok do siete Freenet. Aj keď je možné vytvárať obsah bez php či MySQL, minimálne tie komentáre k článkom môžete vyriešiť cez iframe na vlastný profil Sone. Domovská stránka je prístupná prostredníctvom siete Freenet. Stačí znalosť HTML a môžete písať. Odporúčam však prečítať si freesite Publish! a Freesite HOWTO.
Freemail je oficiálny plugin, ktorý umožňuje posielanie a prijímanie správ prostredníctvom obyčajného emalového klienta ako napríklad Thunderbird. Stačí ako server nastaviť localhost, porty pre IMAP a SMTP. Keďže obsah správ je šifrovaný, prípadný útočník si neprečíta ich obsah a na rozdiel od bežného emailu sa dá len ťažko zistiť, že ste vôbec niečo poslali. Plugin nainštalujete v nastaveniach cez Fproxy a detaily si môžete prečítať na domovskej stránke v sieti Freenet.
Malo by ísť o "Freenet Lightweight IRC Program", ale keďže IRC nepoužívam, veľa neporadím. Program môžete stiahnuť na domovskej stránke v sieti Freenet.
jfniki je program, ktorý slúži na vytvorenie vlastných Wiki stránok. Keďže nepoužívam, môžem vás len odporučiť na domovskú stránku v sieti Freenet.
Je ďalší diskusný program. Podobne ako vyššie uvedené Sone implementuje Web of Trust a tak je na rozdiel od Frostu odolný voči občasným spamovaniu, trollow a identity zdieľajúce šokujúci obsah môžete jednoducho vypnúť. Žiaľ používa ho násobne menej ľudí než Frost, takže v ňom nájdete aj menej obsahu. A je možné, že časť používateľov prejde na Sone. Doplním, že program je napísaný v C++. Viac informácií nájdete na domovskej stránke v sieti Freenet.
Samozrejme nájde sa ešte zopár ďalších programov ako Thaw či Mercurial, ale toto je to hlavné a najzaujímavejšie, čo sieť Frost ponúka.
Pred použítím v extra citlivých prípadoch odporúčam prečítať si Security summary. A pre pevný disk platí, šifrovať, šifrovať, šifrovať.
Tiskni
Sdílej:
"Každý z počítačov pripojených do siete (nod/uzol) zdieľa časť svojho diskového priestoru pre celú sieť, vďaka čomu sieť nie je závislá na žiadnom centrálnom node, ktorý by mohol niekto vypnúť."
To může být dost záhul ne? Já tedy mám diskovou kapacitu na dnešní poměry minimální a přesto víc jak z poloviny nevyužitou, ale všichni víme, co většina sdílečů sdílí.
Jinak jestli všechno jede přes proxy a všechna data se šifrují, jak je na tom freenet s rychlostí?
"slobodné vyjadrovanie sa v akejkoľvek forme. Aj takej, ktorá bude určite šokovať (toto upozornenie prosím neberte na ľahkú váhu!)"
Touto větou jsi mě přesvědčil abych to vyzkoušel Veĺkosť zdieľaného priestoru a rýchlosť pripojenia si nastavíš sám. Samozrejme časť z toho pripojenia sa využíva v prospech celej siete. Toto si nastavuješ sám podľa seba hneď po dokončení inštalácie, keď sa ti otvorí sprievodca nastaveniami. Ale toto mám v pláne prejsť v druhom pokračovaní (asi cez víkend).
Ako článok by to mohol byť, ale takto som to zverejnil kedy som chcel a vo forme v akej som chcel.
jenom ti, co o problému vědí a vědomě ho přehlížejí Protože "oni to přece nedelají"A to si na TORu představuješ jak? Uvědom si prosím to, že se tu oháníš zákony, ale lidé kteří provozují Hidden Wiki se českými zákony neřídí a ani řídit nemusí. V zemi kde žijí to může být navíc zcela oficiálně legální. Potom přijde nějaký moralfag jako ty a sundá celou Hidden Wiki DDoSem, takže v podstatě sebere počítače všem v celém domě. To už se týká i mě, protože jsem jí čas od času používal jako rozcestník (ala žil jsem v domě, kde se vědělo že jeden ze sousedů je pedofil, ale nikdo nevěděl kdo).
Rozmýšlel jsem nad kastrací trollů | Ne | Tvojí kastrací? | Ano, samozřejmě!
Podle chuti si vyber vtipnou odpověď.
BTW: Měl bych na to nějak inteligentně reagovat, nebo se spokojíš s tím že tě nakrmím posláním do prdele?
Pro všechny případy:
Inteligentní reakce
Možná jsi unavený, možná jsi jen nedostatečně inteligentní (dement se tomu u nás v Čechách běžně říká), či nezkušený co se týče čtení psaného textu. V tomto případě tě budu muset odkázat na to co jsem napsal. Přečti si to ještě jednou. Nakresli si grafy závislosti slov, nastuduj slovní obraty, kterým jsi nerozuměl a tak jsi je přešel. Zapoj své kamarády v diskuzi nad významem jednotlivých vět. Poptej se lidí v knihovně, zajdi na univerzitu a oslov přední kapacity zabývající se jazykem a psaným textem.
Až budeš dostatečně osvícen, pravděpodobně přijdeš na to, že mi vadí, že se s vaničkou vylévá i dítě (lol, to zní zajímavě v tomhle případě). To znamená, že kvůli takové píčovině která mě dokonale nezajímá, jako že Hidden Wiki poskytovala rozcestník i na CP se nyní nedostaneš k žádnému z tisíce linků, které mě zajímají. Samotné pedofilní stránky jsou tím samozřejmě nedotknuté a jedou si spokojeně dál, protože na ně nikdo DDoS nedělá. Činnosti pedofilů se to dotýká ještě méně, protože hořkou příchuť z toho, že někdo DDoSí jakýsi rozcestník na TORu spláchnou vylízáním prdele nějakému fakanovi.
Jediné co se tedy změnilo je to, že nefunguje rozcestník, podobně jako kdyby někdo sestřelil katalog seznam.cz v roce 1998, kdy vyhledávače stále ještě moc nefungovaly, jen proto, že někde odkazoval na CP.
Pro případ že jsi to stále nepochopil - pedofilů samotných se to nedotklo. Jejich stránky si stále běží, pedofilové si honí péra a vesele chrochtají při uploadu fotek z hromadné pedo-znásilňovačky na jejich pedobook.
Ostatní lidé, kteří používali Hidden Wiki jako rozcestník na své či cizí stránky jsou teď v prdeli, protože nějaký moralfag, který se probudil ze zhnusení nad sebou samým utřel péro, pozavíral své oblíbené CP stránky a zacílil L/HOIC.
Papáníčko
Jdi prostě a jednoduše do prdele.
Pokud někdo sundá celou hidden wiki, protože její administrátor je neschopný a toleruje zneužívání dětí, pak je to oprávněný krok, stejně jako vyklizení baráku s neschopným domovníkem.Je to krok oprávněný pro tebe, ne pro mě. Co když Hidden wiki žádného administrátora nemá? :O
A pokud ty jsi ochoten používat službu, o které se všeobecně ví, že v nekterém jejím koutku se nachází CP, tak jsi po morální stránce klesl hluboko. Ale ještě hlouběji klesáš obhajobou tohoto stavu.Lol. Jak to, že jsi vůbec schopný používat internet? Ve spoustě koutů se tu nachází CP, pokud vím, dokonce někdo z abíčka o sobě tvrdil, že je pedofil. Where is your god now?
tady jde o čest a morálku jednotlivceA-ha. Takže je to vlastně poselství. Lidi jako ty už mě začínají unavovat svou hloupostí a naivitou. Nejhorší na tom všem je, že tomu snad fakt věříš.
Měli jste Hidden wiki bojkotovat a ne zavírat oči, a ohánět se tím, že kdesi v tramtárii (osobně by mě zajímalo kde přesně) je legální zneužívání nezletilých.To jako proč? Mě osobně je nějaké dětské porno totálně ukradené. Pokud mě to dělá morálně špatným, tak budiž, jsem morálně špatný a vůbec mě to nesere.
A ta tvá inteligentní odpoved na příspěvek pracovnika je jen monstrozni dukaz toho, jak hluboko tvá morálka klesla. Očividně máš ve jménu svých zájmů úžasnou schopnost zavírat oči nad neuvěřitelným zvěrstvem a hájit se zákony z banánových republik (o jejichž existenci dost pochubuju).Tvé odpovědi tady jsou zase úžasný důkaz, že lidé kteří se snaží páchat dobro vždy nadělají nejvíce zla.
Pokud se do vody dostane jen kapička jedu, je potřeba ji okamžitě vylít a začít od znova. Ne dál přilévat a pak stěžovat že nějací anonymní nám vylili třeba celej bazén.Černobílej fag? Mám pro tebe překvapení - na světě nic není černobílé. Pokud si někdo myslí že ano, je to buď hlupák, nebo manipulant.
A pokud ty jsi ochoten používat službu, o které se všeobecně ví, že v nekterém jejím koutku se nachází CP, tak jsi po morální stránce klesl hluboko.
Zkus se zamyslet nad tím, jakou síť jsi právě použil k odeslání tohoto tvého komentáře a následně si od ní odpoj, abys náhodou morálně neklesl hodně hluboko.
Hint: tou sítí myslím Internet a ano, pomocí Internetu běží také síť tor, kde je, dle tvého názoru, morálně pokleslý obsah. Nakonec, on je ten obsah dostupný i přes internet bez anonymních pomůcek.
Očividně máš ve jménu svých zájmů úžasnou schopnost zavírat oči nad neuvěřitelným zvěrstvem a hájit se zákony z banánových republik (o jejichž existenci dost pochubuju).
Jakýmže zvěrstvem? Ty s tím máš nějaké zkušenosti?
Mimochodem, jak si představuješ, že by s tím měl lišák, nebo kdokoliv jiný, bojovat? Nikdo nemá tu moc, aby tu hidden servisu z toru vypátral a odstranil (to je taky princip toru).
Mimochodem, jak si představuješ, že by s tím měl lišák, nebo kdokoliv jiný, bojovat?DDoSem a mletím o morálce v diskuzích, samozřejmě! Je to něco podobného jako motlitba.
v tomto smere mi omnoho horšia ako hidden wiki príde bitcoin alebo pošta, ktorou sa dajú posielať v obálke peniaze do prijímateľom kontrolovanej (ale s ním neprepojenej) schránky.
Všimol som si tu zopár takých, ktorým sa podarilo na niečo kliknúť... spýtaj sa ich, či tam videli niečo ako click here to donate bitcoin. Obávam sa, že väčšinou ide o warez, kde to minimálne tvorca robí pre potešenie a nie pre peniaze.
Mě se právě na těchto anonymizačních sítí líbí to, že se lidé nemusejí přetvařovat a že tam je obsah, který jednak někdo chce vytvořit a někdo jiný chce vidět. Zkrátka a dobře, lidé bez masky.Asi tak jako tihle, že?
Čo je na tej fotke? Rasovo motivovaná vražda spáchaná obzvlášť závažným spôsobom alebo genocída? Na to bude sadzba do 25 rokov alebo doživotie.
Takže ako šíriteľa takých ohavností ťa posadíme na jednu chodbu s tými vrahmi a odpykáš si svoj hanebný skutom trestom odňatia slobody na 25 rokov alebo doživotie.
Pozerám teraz na wiki heslo perfect dark: The overall structure of the Perfect Dark network broadly resembles recent versions of Freenet, only with a heavier use of distributed hash tables.
Možno nebude náhoda, že skupina _jp_anime patrí k najpopulárnejším skupinám na Froste...
Jenomže na TOR se dá dost snadno útočitNo, tak tak jednoduché to zas není. Už jen proto, že uzly různě vznikají a zanikají, každý den se síť dost živelně mění. Neříkám že to teoreticky nejde, ale prakticky je to o něčem jiném.
môžem cez víkend skúsiť nastaviť rýchlosť na 2MiB a otestovať to na niečom...
Redundance je ve Freenetu řešena poměrně chytře (každý node si drží přehled o svojí lokaci (což je číslo) a cachuje pouze data, jejichž klíče se nachází poblíž tohoto čísla), takže geometrickou řadou neroste. Navíc – je to nutná podmínka bezpečnosti, nevím, proč tomu říkat humus. Jinak to bohužel nejde.
K rychlosti: Freenet zatím používají pouze ti, co tomu rozumí a tedy vědí, že je potřeba taky něco obětovat. Kromě toho se podle uploadu routuje – node v Opennetu dává přednost spojením s těmi, kdo rychle odpovídají na požadavky. Primárně je to nástroj k rozkládání zátěže, ale proti sosačům asi taky funguje.
Navíc v současném klientu nejde nastavovat download a upload zvlášť.
Bolo tým myslené práve to. Neduh každej anonymnejšej siete.
K držaniu niečoho takého na disku... také veci neodporúčam sťahovať a také stránky neodporúčam navštevovať (ak sa nemýlim, ten Linkageddon ti ukáže varovanie).
a cim se teda lisi od normalniho internetu?Freenet je decentralizované anonymné úložisko dát
Nemýliš. Ale anonymný systém tomu brániť nedokáže a v tomto prípade aj preto, lebo neskladuješ dáta, ale iba pár dielikov z jednej zašifrovanej skladačky. A na tom je to postavené, že nevieš, čo skladuješ a nemôžeš to cenzúrovať nech už máš akokoľvek dobré úmysly.
V tomto smere má Tor výhodu, že vždy môžeš skúsiť zdosovať nejakú nevhodnú hidden service. Na druhej strane to zároveň znamená, že niekto môže zdosovať dobrú hidden service.
Čiastočným riešením môže byť Web of Trust (implementovaný v Sone alebo FMS), ktorý tomu síce nezabráni, ale aspoň to skryje.
Po aférke okolo megauploadu/acta/pipa/sopa by som si nebol taký istý...
Pokud vycházím z flamů na toto téma, tak se většina lidí celkem jednoznačně shodne na tom, že výroba DP je nemorální (tedy pokud se toho účastní skutečné děti). Ale pokud jde o šíření, nebo dokonce jen přechovávání, tak zdaleka taková shoda nepanuje.Což je jenom naprosto naprosto pitomý rádoby filozofický problém. Bez výroby na počátku by nebylo co šířit a přechovávat, stejně jako bez zástupů šiřitelů a přechovávačů by nebylo co vyrábět. Těžko argumentovat tím, že konkrétně já nikomu neublížil, když svojí poptávkou přímo vytvářím tlak na nemorální chování někoho jiného.
... výroba DP je nemorální (tedy pokud se toho účastní skutečné děti) ...
jedine zbavenim ludi osobnych slobod ala 1984Lid si to žádá, lid to tak chce! (pro budoucí generace, Novinky nejsou příliš stabilní: odkaz vede na diskuzi pod článkem o tom, že v USA nechce nějaká paní vydat heslo k šifrovanému disku, a lidé tam masivně tvrdí, že by heslo vydat měla)
Open Source program TrueScript
To nejde,pokud disk zašifrujete svým vlastním kodem,tak se do něj nikdy nikdo nedostane.Všechna data na tom disku jsou zašifrovaná pod určitým šifrovacím kodem,který si každý vymyslí vlastní.nejde o uživatelské heslo,ale o šifrovací heslo,které šifruje celý obsah disku.
divné, připojím disk jako "slave" a už se v něm hrabu...
Zkopírovat HDD do rychlé RAMky a dešifrování nemůže trvat desetiletí. Asi detektivové mají slabé hackery.A každý druhý se dívá na americké filmy
SE DIVÍM ,ŽE TI EXPERTI V USA NEDOKÁŽOU ROZLUŠTIT HESLO NĚJAKÝ LAMMY!!
tak ať zavolají experty na počítače, já myslím že by to pro ně nebylo tak složité?!
Takže Američani jsou schopni se za 5 vteřin dostat do softwaru FBI ale prolomit heslo k ,,windowsům" neuměj?!
A co je to za noťas, disk, nebo soft, že to fakt nejde???? pořídil bych si takovou mašinku... Nicméně si myslím, že tzv."profesionálové" si s tím sice rady neví, ale kdejakej student hacker by to zvládnul za hodinku...
Kdyby spolupracovali s Anonymous…….
Dejte to jen trochu schopnýmu hackerovi ....
Tak ať si na to pozvou 16 ti letého kluka od nás který se zabývá počítačem a mají to.
Tak jsem to proletěl a kromě toho, že je z toho do brekuA teď si představ, že máme tu, no, demokracii (nebo bychom alespoň měli mít) a tihle lidé o tom mají rozhodovat.
A každý druhý se dívá na americké filmyTak ono to není zas tak složité, dokonce i o jedné takové mašince bych věděl.
Řekneš? Ne? Tak jedeme znova…
A teď si představ, že máme tu, no, demokracii (nebo bychom alespoň měli mít) a tihle lidé o tom mají rozhodovat.Bohužel, demokracie je svinstvo... Ale ty tvoje citace jsou taky dobré...
Mašince na filmy, nebo cracking? :DA každý druhý se dívá na americké filmyTak ono to není zas tak složité, dokonce i o jedné takové mašince bych věděl.