Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Reseni je jednoduche, staci nainstalovat tri balicky s patchem pro cleartype. Na http://aur.archlinux.org/packages.php hledejte "cleartype". Vyjedou tri balicky (cairo, freetype a libxft) s timto patchem. Z nejakeho duvodu neni tento patch zaclenen v defaultni instalaci. Asi muzeme podekovat patentum.
Pak staci stahnout tarball, prikazem makepkg vytvorit balicek a ten nainstalovat. Protoze se mi ale nepodarilo pacmana primet aby napred odinstaloval drivejsi verzi, proste jsem balicky rozbalil do systemu.
Po instalaci opatchovane libxft spadly Xka, takze je to dobre delat v konzoli.
Subjektivni rozdil je obrovsky, nevidim zadne barevne artefakty a pisma jsou perfektne ostra. Mam obycejne 17" lcd. Pokud vas pod Archem trapi fonty doporucuju zkusit.
A nakonec screenshot
Tiskni
Sdílej:
Předpokládám, že jste ve své reakci použil hodně nadsázky, tak vás nebudu chytat za slovíčka. Já jsem přešel od ATi k nvidii, a rozhodně si nestěžuji. Ani když narazím oči na displej, nenajdu nějaké chyby. Vím, že před lety bylo známou skutečností, že karty ATi mají lepší obraz než nvidie. Sám jsem měl (pod Win) kdysi nesrovnatelně lepší obraz s ATi 3D Expression+ TV (moje první grafika) než kamarád s jakousi tehdejší GeForce. Ale doba se mění, a nedávno jsem četl test, kde borec dělal srovnání podle kvality obrazu a kupodivu na celé čáře zvítězila nvidia. (Samozřejmě těžko posuzovat objektivitu někde nějakých testů, ale byl to docela rozsáhlý test s fotografiemi detailů, a aspoň to, co nafotil, bylo dost jednoznačné)
Ještě dotaz na konec: použil jste s tou nvidií nativní rozlišení vašeho displeje??? (možná si teď pomyslíte, že nejste takový debil, abyste používal jiné rozlišení, ale stát se může každému)
Hezký test a krutá pravda, že se tam nvidia moc nevytáhla. Pokud bych se ale vrátil k původnímu tématu (DVI vs. D-SUB), tak i tam mají podobný názor, který jsem výše prezentoval:
Pokud tedy máte nějaký takový obdobný CRT monitor ... zvažte, zda se obou zmiňovaných GeForce raději vyvarovat. Pokud však doma sedíte u nějakého LCD, ideálně pak připojeného přes DVI, pak vás tato otázka nemusí nijak trápit. - tato věta se týkala klasického 2D zobrazení