abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:22 | Zajímavý software

    Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    4.7. 19:33 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    4.7. 15:22 | IT novinky

    Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 48
    4.7. 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    4.7. 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 357 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Scala - 02 prvni kroky

    7.8.2009 21:36 | Přečteno: 1855× | poslední úprava: 7.8.2009 23:00

    Rozhodl jsem se prelozit par clanku o jazyku Scala do Cestiny. V teto kapitole probereme zakladni definice promnenych a metod.

    Tento clanek je prekladem volne pristupne ukazky z knihy Programming in Scala od Martina Oderskeho. Autorovo svoleni jsem zatim neresil. Prosim omluvte hacky, carky a gramatiku, jsem liny. Pokud se najde nekdo ochotny text 'ohackovat a ocarkovat' budu rad. Autor je az moc polopaticky, takze nektere veci zkratim.

    Uvod

    Scala je staticky typovany, objektove orientovany programovaci jazyk, ktery slucuje imperativni a funkcionalni styly. Scala je navrzena aby snadno pracovala na modernich virtualnich strojich (virtual machine), hlavne nad Javou (JVM). Hlavni prekladac scaly (scalac) generuje Java class soubory spustitelne na JVM. Existuje i dalsi prekladac ktery generuje binarky pro .NET CLR. Scala je navrzena aby fungovala v obou svetech (pozn. prek: puvodni zamer autora, dnes .NET port pokulhava)

    Vyvoj Scaly zacal v roce 2003 skupina kolem Martina Oderskeho v EPFL v Lausanne, Svycarsko. Pred tim Martin pracoval na Jave: spolunavrhoval prvni verzi Java generik a je puvodni autor soucasneho javac. Prace na Scale byla motivovana touhou prekonat omezeni dana zpetnou kompabilitou Javy. Scala neni rozsirenim Javy (superset), ale zachovava si schopnost spoluprace (interoperability)

    Jeden z duvodu pro pouziti Scaly je vyssi produktivita v porovnani s Javou (pozn. prek: neni tak ukecana) pri zachovani rychlosti, pouzitelnosti Java knihoven a dalsich vyhod JVM. Scala ma strucnost dynamickych jazyku jako Ruby nebo Python, ale je staticky typovana jako Java. Dalsi vyhodou je lepsi podpora vice vlaknoveho programovani.

    V italstine Scala znamena schody. V tomto clanku je dvanact kroku (schodu) ktere vam pomohou zacit se Scalou.

    Krok 1: stazeni a instalace Scaly

    Pro spusteni prikladu by jste meli stahnout a nainstalovat Scalu. Z download stranky stahnete archiv a rozbalte. V bin adresari najdete prekladac, interpret shell apod. Aby vse fungovalo je treba pridat tento adresar do promnene prostredi (env. variable) PATH. Take je treba mit nainstalovanou JRE 1.4 nebo novejsi.

    Krok 2: pouziti Scala interpretu

    Nejsnadnejsi start se Scalou je interpret. Je to interaktivni shell (konzole) pro psani vyrazu a programu. Jednoduse napiste vyraz, interpret ho vyhodnoti a vypise vysledek. Interaktivn interpret je nazyvan jednoduse scala, najdete ho v adresari 'bin'. Po spusteni vypise toto:
    $ scala
    This is an interpreter for Scala.
    Type in expressions to have them evaluated.
    Type :help for more information.
    
    scala> 
    
    Je mozne vkladat vyrazi jako 1+2, interpret pak odpovy vysledkem.
    scala> 1 + 2
    
    unnamed0: Int = 3
    
    Vysledek obsahuje: Objektovy typ Int odpovida tride scala.Int. Tato trida odpovida int nebo Integer z Javy. Vlastne vsechny primitivni typy z Javy maji protejsek ve Scale. Scala sama o sobe nezna primitivni datove typy, vse se tvari jako objekt. Ale prekladac provadi optimalizace a pouziva primitivni datove typy pro lepsi vykon.

    unnamedX muze byt odkazovan z dalsich radku. Napriklad:

    scala> unnamed0 * 3
    unnamed1: Int = 9
    
    Pro vytisteni nezbytneho 'Hello world' muzeme pouzit toto:
    scala> println("Hello, world!")
    Hello, world!
    unnamed2: Unit = ()
    
    Datovy typ vysledku je 'Unit' to odpovida 'void' v Jave. Scala nezna 'void' ve smyslu 'zadna navratova hodnota'. Pro pripady jako println je proto zaveden typ 'Unit' ktery ma jedinou moznou hodnotu (). Pro nas ale bude ted stacit ze Unit a void jsou totozne (pozn. prek: na urovni bytecode je Unit prelozen na void)

    Krok 3: definujeme promnene

    Scala rozlisuje mez val (konstantami) ktere mohou byt prirazeny pouze jednou a var, ktere mohou byt prirazeny vicekrat. (pozn. prek: val je var s javovskym 'final'). Zde je ukazka definice konstanty:
    scala> val msg = "Hello, world!"
    msg: java.lang.String = Hello, world!
    
    Toto zavadi novou konstantu s datovym typem String a hodnotou 'Hello...'.

    Tento priklad take ukazuje dulezitou a velmi uzitecnou vlastnost Scaly: type inference (pozn. prek: odvozovani typu?). Typ 'String' neni treba uvadet u definice, protoze je uz znam pri inicializaci. Interpet/prekladac pozna hodnotu jakou je konstanta initializovana a podle toho prida k definici jeji datovy typ.

    Prekladac zvladne doplnit datovy typ u vetsiny definic. Vetsinou je lepsi ponechat tuto praci na nem, ale obcas muze byt nezbytne definovat datovy typ manualne. Definice typu neni pred promnenu jako v Jave, ale za, oddelene dvojteckou:

    scala> val msg2: String = "Hello again, world!"
    msg2: java.lang.String = Hello, world!
    
    Konstanty neni mozne modifikovat, proto v nekterych pripadech je treba pouzit var promnenou:
    scala> msg = "Goodbye cruel world!"
    console:5 error: assignment to non-variable 
      val unnamed4 = {msg = "Goodbye cruel world!";msg}
    
    scala> var greeting = "Hello, world!"
    greeting: java.lang.String = Hello, world!
    
    scala> greeting = "Leave me alone, world!"
    greeting: java.lang.String = Leave me alone, world!
    

    Krok 4: Definice metod

    Po praci s promnenymi asi budete chtit znat pouziti metod. Takhle se to dela ve Scale:
    scala> def max(x: Int, y: Int): Int = if (x < y) y else x
    max: (Int,Int)Int
    
    Definice metody zacina 'def'. Nazev metody 'max' je nasledovan vyctem parametru v zavorkach oddelenymi carkami. Kazdy parametr musi mit definovan typ (type inference zde nefunguje). V tomto pripade ma metoda 'max' dva parametry 'x' a 'y' s typem 'Int'.

    Dale nasleduje navratova hodnota ':Int'. U metod funguje odvozovani typu, takze ve vetsine pripadu to vynechat. Zde lze jednoduse odvodit ze navratovy typ bude vzdy 'Int'. Pokud napiseme metodu bez navratoveho typu, bude to fungovat:

    scala> def max2(x: Int, y: Int) = if (x < y) y else x
    max2: (Int,Int)Int
    
    Nazev metodu, parametry a navratovy typ tvori 'signature' metody (pozn.prek: tohle bych asi neprekladal). Zbytek je telo metody. V tomto pripade telo obsahuje jen jeden vyraz, takze neni nutno pouzit zavorky. Tuto metodu lze ale napsat take se zavorkami:
    scala> def max3(x: Int, y: Int) = { if (x < y) y else x }
    max3: (Int,Int)Int
    
    scala> max(3, 5)
    unnamed6: Int = 5
    
    Lze take definovat metodu bez parametru:
    scala> def greet() = println("Hello, world!")
    greet: ()Unit
    
    //zavolani:
    scala> greet()
    Hello, world!
    unnamed7: Unit = ()
    
    //nebo bez zavorek:
    scala> greet
    Hello, world!
    unnamed8: Unit = ()
    
    Vsimnete si ze greet nema zadnou navratovou hodnotu, ale interpret stejne pise 'Unit = ()'.

    Metody bez parametru je mozne volat s nebo bez zavorek. Konvence je pouzivat zavorky, pouze u get metod ktere pouze vraci promnenou, zavorky nepouzivat.        

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    =^..^= AmigaPower® avatar 7.8.2009 21:59 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    Prosim nepiste do diskuze veci, ktere se primo netykaji Scaly (minule bylo na 250 irelevantnich prispevku).
    ...dal bych si pivo...
    7.8.2009 22:27 marallo | skóre: 4 | blog: marallo | Dubnica nad Vahom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky

    to bol dneska zase hic, čo?

    diakritiku neuznavam, a na chyby kaslem...
    =^..^= AmigaPower® avatar 7.8.2009 22:39 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    35 venku a 30 v bytě, strašný...
    kotyz avatar 7.8.2009 22:43 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    U nas o 5 stupnu min, ale stejne des. Pivo uz neni. Ale zejtra se nakupuje, tak zase chvili bude. Aspon sem dopil tu sangrii ... ;-)
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    Darth Phantom avatar 7.8.2009 23:03 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    Jojo, pivíčko bodne. Jinak promněná se píše proměnná. Dam si asi jedno na dobrou noc.
    Tahle patička nemá hlavu ani patu
    Grunt avatar 7.8.2009 22:49 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    Pche. Co v Dubnici. Si to někdy zkuste tady vy chytrolíni.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    7.8.2009 23:04 Trained.Monkey | skóre: 12 | blog: monkey
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    Super, clovek se tady dela s prekladem a pak najde komentare od nejakyho frajirka. Jako specialni podekovani utopim par toulavych kocek co me porad otravujou na zahrade. Dobrou noc.
    kotyz avatar 7.8.2009 23:09 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    Snaz se nas pochopit, vubec nevime vo co de, ale chcem si pokydat v diskuzi. A tech blogu tu zas tolik neni. A jak to jednou zacne neda se to zastavit. Chceme bulvar, chceme flejmovat ... ;-)
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    7.8.2009 23:46 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    Oproti diskuzi, jestli je java oop nebo není (či co to bylo, vůbec neumím programovat, jen jsem se koukl), to je pořád zlaté :-).
    Baník pyčo!
    =^..^= AmigaPower® avatar 7.8.2009 23:52 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    Tak drsnej nejseš, jen frustrovanej hajzlík, kterýmu někdo zbořil bábovičku. :-D
    7.8.2009 23:42 Deleted [8409] | skóre: 14 | blog: darkblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    Nikdy bych si nezvykl na tu divnou syntax bez složených závorek :-) Ale tento jazyk asi stejně nikoho neohromil, já o tom slyším poprvé.
    xkucf03 avatar 7.8.2009 23:44 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    1. Trochu mi to připomíná BeanShell
    2. Dělám pokroky, už jsem si tu Scalu nainstaloval :-)
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    8.8.2009 00:04 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    Typová inference je skutečně odvozování typů a signatura je skutečně signatura, pokud vím, normálně se tyhle výrazy používají.
    Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.
    lukve avatar 8.8.2009 01:05 lukve | skóre: 29 | blog: Lukove | Prešov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    čo dodať podľa toho čo je v članku sa mi scala začína páčiť. vyzera to dosť jednoducho zatial (myslim oproti jave).. mne to pripada ako jazyk bežiaci nad javou a ju vyuzivajuci urceny pre tych co nemaju radi javu alebo jej neprisli na chut..

    tesim sa na pokracovanie :) lukas
    linux user more than 20y
    9.8.2009 20:35 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    Má signatura nějaký další tajemný význam, než že je to deklarace?
    9.8.2009 20:54 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    U jazyků, které deklaraci a definici nerozlišují…
    Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.
    8.8.2009 01:36 Tomáš Heger (geckon) | skóre: 62 | Praha/Valašsko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    Autorovo svoleni jsem zatim neresil.
    A kdy tak hodláš učinit, když jsi to "nestihl" před vydáním překladu? :)
    8.8.2009 04:42 ____ | skóre: 15 | blog: _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    Chybějící diakritika v článku... Vždyť se to pomalu nedá číst. Alespoň kdyby to autor prohnal skrz nějaký přitroublý automat...
    8.8.2009 13:15 pozortucnak | skóre: 21 | blog: vecny_windowsar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky
    xsubway avatar 11.8.2009 13:16 xsubway | skóre: 13 | blog: litera_scripta_manet
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scala - 02 prvni kroky

    Ze začátku jsem byl nedůvěřivý, ale musím přiznat, že scala mi přijde (subjektivní názor) sympatyčtější než například groovy. Pro psani krátkých scriptů je celkem vhodná ...

    V nějakém dalším díle čekám, že bude příklad zdrojáku, jeho překlad a spuštění i s argumenty.

    ps: pro emacsomily: Scala, Emacs and Yasnippet ;-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.