Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V návaznosti na můj nedávný blábol a diskuzi bych rád viděl (a určitě nejsem sám) vytuněné desktopy linuxových fajnšmekrů... Doufám, že tu vznikne ABCgalerie :-)
Teď se pochlubte vy!
Jelikož jsem šťoural, neřídím se pravidlem dokud to funguje, nevrtej do toho. Tak jsem se rozhodl pro kompilaci nového kernelu. Chtěl jsem si rozjet IPSec. Idea jasná.
Na serveru běžel kernel vanilla-2.6.12.1 a modul hostap_pci pro připojení wifinou "ven". Zkompiloval jsem ten sám kernel s tím rozdílem, že jsem zatrhl všechny důležité volby pro IPSec. Vše přes ssh. Make->make modules_install->make install. Dodělávky v grubu a reboot. Všechno jsem dělal naprosto intuitivně, protože nějaké zkušenosti mám. A nic :-( Ping mlčí...
Takže jsem sestru navigoval po telefonu, ať zjistí, co se děje. "make modules_install" smazal ten původní modul hostap. Takže cd /usr/src/hostap->make->make install->modprobe hostap_pci->invalid module format. To vše provedla sestra, která viděla terminál poprvé. Ale net nejede a dokud nepřijedu domů, tak nepojede. Ach jo :-(
Doma mi už nějaký ten pátek funguje malinká síť a uvažuju pořízení jednoduchého WiFi AP pro notebook, protože neustálé tahání kabelu po domácnosti je otravné. Zatím nemám žádné zkušenosti se zařízením tohoto typu.
Proto bych měl nějaké otázečky, které se do zdejšího fóra nehodí. Tyto zařízení v sobě integrují routery, firewally, maškarády, DHCP apod... Byl bych nejraději, kdyby to zařízení bylo co nejvíce transparentní. Nic z předchozí věty nepotřebuju. Jednoduše řečeno, chci, aby to co vleze do antény, aby vylezlo ven drátem a naopak. Je možné ty fičurky nějak vypnout? Také mi bohatě stačí jeden RJ-45 port. Naopak by se mi hodil konektor pro externí anténu, ale není podmínkou.
Cenu nejraději do 1500,-. Nějaké tipy?
Bydlím na jedné nejmenované koleji v Práglu a začínám se bát o svoje zdraví a majetek. Během ledna se stala další krádež, tentokrát loupežné přepadení. První bylo vykradení pokoje (2 notebooky) pomocí klíčů ukradených ve sprše. Dnes v noci někdo vtrhl do pokoje, kde sama spala studentka. Nastříkal jí slzák do očí a ukradl notebook.Loni tu byly krádeže aut studentů na koleji.
Jak je to možné? Nikdy po mě vrátní nechtějí kolejenku, ani ve dne, ani v noci. To pak potom pouští každého, i potenciální pachatele. Kamerový systém nainstalovaný na vrátnici Správou kolejí nefunguje. Ani z jejich strany není příliš ochota to napravit. Dveře na školní čipové karty se zatím nepodařilo prosadit.