Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
V návaznosti na můj nedávný blábol a diskuzi bych rád viděl (a určitě nejsem sám) vytuněné desktopy linuxových fajnšmekrů... Doufám, že tu vznikne ABCgalerie :-)
Teď se pochlubte vy!
Jelikož jsem šťoural, neřídím se pravidlem dokud to funguje, nevrtej do toho. Tak jsem se rozhodl pro kompilaci nového kernelu. Chtěl jsem si rozjet IPSec. Idea jasná.
Na serveru běžel kernel vanilla-2.6.12.1 a modul hostap_pci pro připojení wifinou "ven". Zkompiloval jsem ten sám kernel s tím rozdílem, že jsem zatrhl všechny důležité volby pro IPSec. Vše přes ssh. Make->make modules_install->make install. Dodělávky v grubu a reboot. Všechno jsem dělal naprosto intuitivně, protože nějaké zkušenosti mám. A nic :-( Ping mlčí...
Takže jsem sestru navigoval po telefonu, ať zjistí, co se děje. "make modules_install" smazal ten původní modul hostap. Takže cd /usr/src/hostap->make->make install->modprobe hostap_pci->invalid module format. To vše provedla sestra, která viděla terminál poprvé. Ale net nejede a dokud nepřijedu domů, tak nepojede. Ach jo :-(
Doma mi už nějaký ten pátek funguje malinká síť a uvažuju pořízení jednoduchého WiFi AP pro notebook, protože neustálé tahání kabelu po domácnosti je otravné. Zatím nemám žádné zkušenosti se zařízením tohoto typu.
Proto bych měl nějaké otázečky, které se do zdejšího fóra nehodí. Tyto zařízení v sobě integrují routery, firewally, maškarády, DHCP apod... Byl bych nejraději, kdyby to zařízení bylo co nejvíce transparentní. Nic z předchozí věty nepotřebuju. Jednoduše řečeno, chci, aby to co vleze do antény, aby vylezlo ven drátem a naopak. Je možné ty fičurky nějak vypnout? Také mi bohatě stačí jeden RJ-45 port. Naopak by se mi hodil konektor pro externí anténu, ale není podmínkou.
Cenu nejraději do 1500,-. Nějaké tipy?
Bydlím na jedné nejmenované koleji v Práglu a začínám se bát o svoje zdraví a majetek. Během ledna se stala další krádež, tentokrát loupežné přepadení. První bylo vykradení pokoje (2 notebooky) pomocí klíčů ukradených ve sprše. Dnes v noci někdo vtrhl do pokoje, kde sama spala studentka. Nastříkal jí slzák do očí a ukradl notebook.Loni tu byly krádeže aut studentů na koleji.
Jak je to možné? Nikdy po mě vrátní nechtějí kolejenku, ani ve dne, ani v noci. To pak potom pouští každého, i potenciální pachatele. Kamerový systém nainstalovaný na vrátnici Správou kolejí nefunguje. Ani z jejich strany není příliš ochota to napravit. Dveře na školní čipové karty se zatím nepodařilo prosadit.