Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Na všechno nastavení mají dialogy a když chceš, můžeš si to nastavovat ručně v konfiguráku, máš narozdíl od Linuxu možnost volby.
Ehm, a v čem že je ten rozdíl?
sed
, na druhou stranu prohlašujete za nevýhodu Linuxu, že součástí X.Org není grafický font manager. Snažte se být aspoň trochu konzistentní, chcete-li, aby vás lidé brali vážně…
Linuxáci říkají že sed, awk, wget a další prográmky jsou super a proto používají Linux, ..., protože tyhle prográmky jsou i pro Windows.Docela rád bych donutil mplayer/mencoder pod windows pracovat se velkými soubory. Ten z binární instalačky to neumí, a když jsem ho zkusil zkompilovat, stejně se mi to tam nepodařilo dostat. Takže mplayer pod Windows = zatím bída.
Linux mi na desktopu (tj. při zachování komfortu desktopu) žere víc paměti a zatěžuje víc procesor než WindowsHm, tak to je zajimave. Windows mi na desktopu (bez ohledu na to, ze k dosazeni aspon minimalniho mnou pozadovaneho komfortu maji jeste hodne daleko) zerou mnohem vic nez Linux. Tedy zraly - protoze jsem potreboval v praci pracovat a potreboval misto na rozumna data, byl jsem je nucen smazat.
co jde snadno rozšířit a to co není omezeno ideovým názorem autora.Trefa! To je presne to, co mi vadi na Windows.
Xserver který používám na Windows je komerční. Asi právě proto že je komerčníBTW, ted pisu z komercniho X Serveru na jednom komercnim systemu (ktery me stal docela dost penez), takze proto bez cestiny. Asi ji neumi proto, ze je komercni, co ja vim?
Cenu neřeším, protože pokud firma bude chtít používat nějaký produkt a nechce řešit problémy, produkt si jednoduše koupí.Amen. Samozrejme, a ono pak vsechno skvele funguje, na rozdil od toho nemozneho Linuxu, kde se musi vsechno editovat v textovych konfiguracich a kompilovat. Akorat, ze treba licencni server funguje jen pokud se odpoji novellska sit (protoze v tak slozitem prostredi prece nemuzeme chtit, aby to jelo...), nebo pro jeden SW se musi do skveleho komercniho OS nainstalovat Service Pack XY, zatimco jiny jede jen pokud je pouzit SP maximalne o dve cisla nizsi atd. Jo jo, ten komercni SW je spasa lidstva...
P.S.: ta lišta dole je samozřejmě samoskrývací
pro screenshot je JPEG absolutně nevhodná forma kompresevubec ne, pri 80% kompresi (muj screenshot) je sice kvalita po dukladnejsim zkoumani oproti PNG znat, ale to je absolutne irelevantni. Musite si uvedomit, k cemu screenshot je a jakym zpusobem se na nej clovek diva. Zkuste si takovy screenshot prohlednout z 45cm beznym zpusobem, zkouknout wallpaper, ikony, etc. Co delate se screenshotem? Jak dlouho se na nej divate? Mate ho jako pozadi na plose?
nemáte pravdu ani s tou velikostí. Např. tento screenshot je oproti jeho větší asi o 17 procent, přestože má o 87 procent více pixelů. Takže vaše poznámka o obrovských PNG je spíše plodem neznalostiNo, vybral jste si pripad, ktery se vam hodi
Vim samozrejme moc dobre, ze PNG je dobra komprese pro barevne i kompozicne minimalisticke obrazky. Ale to screenshoty ve vetsine nejsou.
Já zase pro změnu vím, že JPEG je vhodný na obrázky, kde jsou plynulé barevné přechody a nevyskytují se tam (nebo jen velmi zřídka) ostré hrany. Typicky je pak naprosto nevhodný pro jakékoli písmo. A to je přesně případ toho, co na screenshotech najdete téměř vždy. Takže veškeré ikony, menu apod. na JPEG screenshotu (i při vašich 80 procentech) vypadají otřesně, zatímco na PNG srovnatelné velikosti jsou vidět mnohem lépe.
Takže veškeré ikony, menu apod. na JPEG screenshotu (i při vašich 80 procentech) vypadají otřesně, zatímco na PNG srovnatelné velikosti jsou vidět mnohem lépe.veskery text na mem screenshotu je i z 1 metru citelny. Screenshoty delam proto, aby si clovek udelal predstavu o pracovnim prostredi, ve kterem se pohybuju. Kdyz delam obrazek, ktery si nekdo da na plochu, nebo ktery je potreba pro dalsi zpracovani, pouziju jiny format. Nekdo stravi 10 sekund divanim se na muj screenshot a chce wallpaper, ikony, neco...tak se zepta, sezene a ma. Kvalitne. Porad odmitate videt cil a souvisloti. PNG i JPG jsou oba dva vhodne na screenshot, nejlepsi je pouzit ten, co je mensi a zachovat kvalitu odpovidajici ucelu. Hnat se za max. kvalitou u screenshotu je nesmysl.
Porad odmitate videt cil a souvisloti. PNG i JPG jsou oba dva vhodne na screenshot, nejlepsi je pouzit ten, co je mensi a zachovat kvalitu odpovidajici ucelu.
Cíl vidím zcela jasně. Pro mne je kvalita JPEG screenshotu naprosto nepřijatelná, protože z rozvlněného písma si neudělám představu o tom, jak ta obrazovka na uživatele působí, jak je písmo čitelné nebo do jaké míry by bylo takové pracovní prostředí pro mne použitelné. Je mi líto, ale na screenshot pracovní plochy se nedívám ze vzdálenosti jednoho metru, posuzuji ho ze vzdálenosti, ze které jsem zvyklý se na pracovní plochu při práci dívat.
Byl to convert
z balíčku ImageMagick. Export do PNG bohužel nepatří mezi silné stránky GIMPu. Když potřebuji optimalizovat nějaké logo na web, většinou to uložím jako TIFF a pak si hraju s convert
-em.
rozpocet.ods
pzn: dole je nenápadné tlačítko Next
Já mám rád funkčnost a jednotný vzhled, proto pekwm a téma QtCurve, který umí být podobojí (Qt i GTK) a ikony nuoveXT (taktéž podobojí)
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Pridávam svoj súčasný SuSE desktop bez väčšieho upravovania, predošlý a v minulosti som sa pohral s Mandrake.
Tiskni
Sdílej: