Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Linux je můj koníček. Linux je velká část mého volného času. Linux je i velká část příjmů mého studentského života. Umožnil mi lehčí nadstandard po finanční stránce. Za to vděčím nejen kamarádovi, který mi linux kdysi ukázal, ale hlavně své motivaci se neustále něco učit. Přesto existují oblasti, ve kterých se téměř vůbec neorientuju. Aktuálně jsou to programy sed & awk a regulární výrazy.
Z výstupu MRTG jsem chtěl vyparsovat časové údaje mezi tagy strong na řádce
Poslední aktualizace statistiky: _ <strong>Neděle 19. Únor 2006 , 18:51 hod </strong>, abych to mohl dále zpracovávat pomocí PHP. Narazil jsem na spoustu problémů. Buď jsem se nezbavil tagů strong, nebo jsem se zbavil všeho nebo všelijaké paskvily. Trápil jsem se s takovou hloupostí několik hodin. Ale určitě to nebylo zbytečné. Pochopil jsem, jak funguje awk.
Jak to dopadlo? Dávám to sem, třeba se to někomu bude hodit.
Soubor aktualizace.awk:
{ sStart = index($0, "<strong>") + 8; sEnd = index($0, "</strong>"); sLength = sEnd - sStart + 8; print(substr($0, sStart, sLength)); }
Soubor aktualizace.php:
<?php echo "Poslední aktualizace statistiky: <b>", _ `cat mrtg.html | grep aktualizace | awk -f aktualizace.awk`, _ "</b>"; php?>
Příští zastávka: sed
Tiskni
Sdílej:
cat mrtg.html | grep aktualizace | awk -f aktualizace.awklepší je
grep aktualizace mrtg.html | awk -f aktualizace.awk
zgrep
, nebo bzgrep
. To se netýká awk
, nebo sed
u. Je pravda, že psát wrapper na každou z textutils by bylo docela drsné cat
?
cat
nic nemám Myslim ze trochu jednodussi, citelnejsi a funkcnejsi zapis toho sed
u by byl
sed -e 's%^.*<strong>\(.*\)</strong>.*$%\1%'
Ubylo tak zbytecneho escapovani. Je to i funkcnejsi, protoze vase ukazka pouze defakto "umaze" tagy <strong> a jeho zaviraci obdobu.
sed -n '{/<STRONG>.*<\/STRONG>/s/^.*<STRONG>\(.*\)<\/STRONG>.*$/\1/};T;p' mrtg.html
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free