Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jen tak, třeba to bude někoho zajímat...
V prvním semestru se učí základy programování. Dřív se to učilo myslím v Pascalu, v současné době v Javě v JBuilderu na terminálech Sun Solaris.
Dále se učí technická dokumentace a základy AutoCADu, OS myslím Windows NT.
V letním semestru si vybíráte buď Javu, C++ nebo aplikace výpočetní techniky, kde se stejně dělá Java. C++ se učí taky na Solarisech v prostředí CBuildera, můžete ale klidně použít textový editor a překladač gcc. To je konec prváku.
Třetí semestr (zimní) na výpočetce se učí assembler v AVR Studiu (XP), logické obvody v ModelSim (XP) a SQL v Oracle (XP).
V létě se studenti učí systémová volání UNIXu v předmětu operační systémy. Asi nejzajímavější předmět. Odevzdáváte 2 semestrálky, kde řešíte nějaký problém, nejdříve pomocí vláken (pthread, mutexy a semafory) a potom pomocí procesů (fork(), roury, semafory a sdílená paměť). Toto v řešíte v C/C++, Solaris. Ještě se seznámíte s OS VMS.
Dále v tomto semestru řešíte úlohu z teorie grafů, většinou Java nebo C/C++.
Diagramy UML se berou v softwarovém inženýrství a kreslí se např. v Enterprise architectu (XP, Linux), Umbrello (Linux), vyberte si co je libo. Tyto programy umí export do zdrojových kódů. Někteří experti to kreslí třeba v Corelu a pak zaplačí, když musí kód generovat ručně.
Pokud si vyberete předmět UNIX, tak se naučíte programovat v Bashi a zároveň i nějakou tu teorii.
Většinou odevzdáváte i nějakou dokumentaci, akceptují se formáty PDF a PostScript.
Studijní materiály a slajdy jsou většinou v PPT nebo PDF, občas PS.
Poměr Windows / UNIX odhaduju na 50/50.
UPDATE: screenshot ze Sun Solaris/CDE
Tiskni
Sdílej:
1. Ty strašné SUNy a celý jejich systém, je to dost zastaralé a hnusné (CDE), zároveň jakmile se pracuje v jedné učebně tak nechutně pomalé, nenašel jsem jedinou věc co by se mi na nich líbila :(
2. To že v počítačové učebně je sice po síti bootovatelný Linux, ale je to dost otřesně vyřešené, i doma jsem si to udělal líp, takže se ve výsledku Linux moc používat nedá. Zatímco Wokna tam chodí parádně :)
V některých učebnách je napevno RedHat (možná i jiné OS tam kde jsem ještě nebyl), to je fakt super funkční, poprvé sem se tam seznámil s placenou verzí, pracuje se na tom velmi dobře.deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Já nevim co tam všichni kouzlíte :) Prostě vypneš quick login a vybereš kódování ;)To je sice pekny, ale vubec se mi stav nezapamatuje do dalsiho prihlaseni, takz(e s(pate(nka nebo jak to tam dycky je...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free