Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Jen tak, třeba to bude někoho zajímat...
V prvním semestru se učí základy programování. Dřív se to učilo myslím v Pascalu, v současné době v Javě v JBuilderu na terminálech Sun Solaris.
Dále se učí technická dokumentace a základy AutoCADu, OS myslím Windows NT.
V letním semestru si vybíráte buď Javu, C++ nebo aplikace výpočetní techniky, kde se stejně dělá Java. C++ se učí taky na Solarisech v prostředí CBuildera, můžete ale klidně použít textový editor a překladač gcc. To je konec prváku.
Třetí semestr (zimní) na výpočetce se učí assembler v AVR Studiu (XP), logické obvody v ModelSim (XP) a SQL v Oracle (XP).
V létě se studenti učí systémová volání UNIXu v předmětu operační systémy. Asi nejzajímavější předmět. Odevzdáváte 2 semestrálky, kde řešíte nějaký problém, nejdříve pomocí vláken (pthread, mutexy a semafory) a potom pomocí procesů (fork(), roury, semafory a sdílená paměť). Toto v řešíte v C/C++, Solaris. Ještě se seznámíte s OS VMS.
Dále v tomto semestru řešíte úlohu z teorie grafů, většinou Java nebo C/C++.
Diagramy UML se berou v softwarovém inženýrství a kreslí se např. v Enterprise architectu (XP, Linux), Umbrello (Linux), vyberte si co je libo. Tyto programy umí export do zdrojových kódů. Někteří experti to kreslí třeba v Corelu a pak zaplačí, když musí kód generovat ručně.
Pokud si vyberete předmět UNIX, tak se naučíte programovat v Bashi a zároveň i nějakou tu teorii.
Většinou odevzdáváte i nějakou dokumentaci, akceptují se formáty PDF a PostScript.
Studijní materiály a slajdy jsou většinou v PPT nebo PDF, občas PS.
Poměr Windows / UNIX odhaduju na 50/50.
UPDATE: screenshot ze Sun Solaris/CDE
Tiskni
Sdílej:
1. Ty strašné SUNy a celý jejich systém, je to dost zastaralé a hnusné (CDE), zároveň jakmile se pracuje v jedné učebně tak nechutně pomalé, nenašel jsem jedinou věc co by se mi na nich líbila :(
2. To že v počítačové učebně je sice po síti bootovatelný Linux, ale je to dost otřesně vyřešené, i doma jsem si to udělal líp, takže se ve výsledku Linux moc používat nedá. Zatímco Wokna tam chodí parádně :)
V některých učebnách je napevno RedHat (možná i jiné OS tam kde jsem ještě nebyl), to je fakt super funkční, poprvé sem se tam seznámil s placenou verzí, pracuje se na tom velmi dobře.deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Já nevim co tam všichni kouzlíte :) Prostě vypneš quick login a vybereš kódování ;)To je sice pekny, ale vubec se mi stav nezapamatuje do dalsiho prihlaseni, takz(e s(pate(nka nebo jak to tam dycky je...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free