Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Protože moje stará Armada M700 se odebrala do věčných lovišť a tohle se na desktop moc nehodilo, udělal jsem na podzim investici do té šedesátky.
Konfigurace:
Ke každému bodu se pokusím stručně vyjádřit.
dd if=/dev/sda | gzip > output
jsem si udělal image disku, který se z původních 80GB smrskl na 10. Oddíl s Windows jsem smazal a nainstaloval Debian. Časem jsem se rozhodl, že když už mám tu licenci na Widle, tak si je tam na nějakej malej oddíl dám (abych si mohl někdy zahrát CS-ko Možná něco vyznělo hodně kriticky, ale jinak je s noťasem spokojenost. Když se rozhlédnu kolem sebe a vidím vrzající Acery, připadám si jako král.
Huge thanks to ThinkWiki...
Tiskni
Sdílej:
Ad 2) mam 1.5GB RAM (IBM r51e) a nepoužívam swap a výsledek je momentálně následující ... (přijde mi to tak celé svižnější)
$ free -m total used free shared buffers cached Mem: 1390 1232 158 0 37 485 -/+ buffers/cache: 709 680 Swap: 0 0 0
Ad 3) větší disk - v přenosnym usb šuplíku mam něco a v noťasu 40GB. Zatim musí stačit. Na hda5 mam MDV2006 a na hda6 MDV2007. Ale taky nic extra nedělam. Když třeba dělam kopie instalčních dvd Mandrivy pro kamaráda, tak přes ten usb disk.
Ad 7) jak pozoruju v diskusích o wifi, je nutný firmware. Možná je muj Atheros zabugovanej, zatim mi maká.
Ad 10) replikátor je "docking station", takový to s extra konektorem na jedný a mrakem vývodů na druhý straně? O tom si mohu nechat zdát. Low end jsem bral a musí stačit.
Ad 11) rescue jsem jednou použil - mam někde ty tři dvd vypálený, obnovily systém komplet se všim všudy, obě partišny. Akorát to obnovení trvalo dost dlouho. Už ani nevim, proč jsem to zkusil. Čili wokna mi tam vydržely ze začátku snad dva dny a pak asi 6 hodin.
Podrobnosti viz zdejší HW záznam.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
7) WiFi Intel PRO/Wireless 3945ABG 802.11a/b/gMě funguje out-of-the-box v Ubuntu, jak Dapper 6.06, tak Edgy 6.10. A protože Ubuntu je tak trochu Debian ... tak by to snad v Debianu neměl být problém
vim ~/.emacs
Rychlejší disk = větší provozní teplota. Mj. A zase pomalejší disk, víc paměti, aspoň trochu se to kompenzuje.
Ale to by asi nešiel zaklopiť displej.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Nechtěl jsem přispívat k flejmu. Pro mne je pocit z práce s noťasem teď už rozhodující. Možná nejsou Thinkpady top špičkou co do výčtu vybavení. Ohledně praktické použitelnosti u mne vedou.
OK, T60 neni dokonala, stale ma sve mouchy, ale proste na trhu nic lepsiho pro praci neni.hm, jak jsem nepřímo řekl, to je subjektivní ... například pro mě je lepší prakticky cokoliv s lepším rozlišením než 1024*768 (a tím nemyslím 1280*800
Navic srovnavate neporovnatelne, jak autor podotknul, kupoval drive,sorry, přehlédl jsem slůvka "na podzim" - nějak mě nenapadlo, že takovýto nadšený objevitelský blog se objeví s takovým zpožděním nicméně jelikož jsem juknul na aktuální cenu nejen u toho Asusu, ale i toho T60, nemyslím si, že to srovnání je úplně mimo ... prostě jsem našel T60 s konfigurací co mi od oka přišla skoro stejná kolem 50 kKč a k tomu že 1 GB RAM stojí 3700 kKč, krát dva, dohromady skoro 60 kKč ...
Mel jste nekdy v ruce Thinkpad po delsi dobu? Pokud totiz ano, ani by jste se nesnazil nabizet neco takoveho, jako AsusJá v práci používám R31 a teď pokukuji po nějakém NB domů jako náhrada za desktop. Žádné velké přenášení neplánuju, jen občas po bytě. Když jsem se podíval na ceny Thinkpadu, tak se mi vůbec nelíbily. V limitu 40k Kč žádná sláva. Potřebuji něco dostatečně výkoného (Gentoo), s AMD a nVidií a bez OS. A nic takového Lenovo nenabízí. Takže momentálně uvažuji o ASUS F3T-AP008. Dokoupím další GB RAM a myslím, že s výkonem problémy mít nebudu. Trochu se obávám, jestli si zvyknu na jiné rozložení klávesnice, umístění PgUp a spol se mi moc nelíbí, ale v nejhorším k tomu přidám nějakou externí. Asus sice není Thinkpad, ale od Asusu mám už router a šlape pěkně, tak věřím, že mě nezklame. Navíc jak to tak sleduji, cena pořád příjemně klesá. Ale co bych si určitě nekoupil je Acer![]()
Ale Asus by som aj tak nebral :)
Pri rozhodovaní závisí, čo od toho človek očakáva. Pre mňa bola, okrem iného, dôležitá výdrž baterky, preto som kúpil Lenovo (cca 4 - 5 hodín). Nabudúce kupujem Dell alebo MacBook :)