Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Před časem jsem psal na ministerstvo zemědělství ohledně kauzy iLPIS, dnes přišla jejich odpověď, nic extra nového, ale podělit se můžu.
Můj mail:
Dobry den Asi to neni prvni email na stejne tema, ale preci pisu, doufam ze to alespon zdurazni vaznost situace. Nechali jste vytvorit web iLPIS ktery byl zaplacen z dani obcanu CR (tedy i z mych) a tudiz mam plne pravo ten system pouzivat, jenze vy (presneji receno firma ktera portal vyrobila, potazmo i ministerstvo jako zadavatel, ktere prevzalo nefunkcni vysledek) mi pristup k tomuto systemu odpirate, cimz porusujete zakony CR, zejmena ten o svobodnem pristupu k informacim. V mem prohlizeci (FireFox 1.0) se zobrazi nasledujici veta: Váš prohlížeč není podporován! Je vyžadován Microsoft Internet Explorer minimálně verze 5.5! Ano, onen "Microsoft Internet Explorer minimálně verze 5.5" skutecne nemam, jelikoz je to placeny produkt, jedna se o komercni produkte jedne soukrome firmy a nemate zadne pravo me nutit pouzivat tento placeny produkt. Ja pouzivam pouze svobodne programy, navic i bezpecnejsi a s lepsi funkcnosti. Dodavatelska firma vam k tomu ze sve kapsy mela zaplatit nekolik stovek licenci programu windows, ktery by jste mohli rozdavat zajemcum. Zadam cas tedy o napravu veci a o oficialni vyjadreni k teto veci.
Jejich odpověď:
Vážený pane Štěpánku, v odpověd na Váš e-mail ze dne 4.4.2005 Vám sděluji: MZe ČR je vedeno snahou zpřístupnit pro registrované uživatele zemědělské půdy evidenci půdy on-line dle uživatelských vztahů. Portál iLPIS byl zpřístupněn k 1.4.2005 pouze registrovaným uživatelům, kteří získají uživatelské jméno a heslo prostřednictvím místně příslušné Zemědělské agentury a pozemkového úřadu. Softwarové požadavky byly stanoveny s ohledem ke skutečnosti, že cca 90% uživatelů počítačů vlastní prohlížeč Microsoft Internet Explorer. V žádném případě však nebylo úmyslem MZe kohokoli diskriminovat, proto od pátku 8.4.2005 je hlavní stránka portálu iLPIS přístupná z libovolného internetového prohlížeče. Přístup k dalším údajům je podmíněn registrováním uživatele, který po obdržení přístupového jména a hesla má možnost nahlížet na své půdní bloky či díly a zobrazí se mu aktuální informace v aktuálním čase. Takto získaný přístup k digitalizovaným mapám má pomoci uživatelům k zařazení jednotlivých půdních bloků a následnou kontrolu při případném požadavku na jednotlivé dotační tituly. Portál samořrejmě umožní také tisknout informativní výpisy o evidovaných údajích. Jelikož využívání těchto mapových souborů vyžaduje větší technickou podporu, je autorem tohoto portálu doporučeno hardwarové vybavení vyšší úrovně (počítač s procesorem IntelR PentiumR o frekvenci 200 MHz nebo vyšší, nejméně 32 MB paměti RAM (doporučeno 96 MB), monitor s rozlišením 1024x768 VGA nebo kvalitnější, rychlost připojení k internetu minimálně 48 Kbps).
Tiskni
Sdílej: