Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Před časem jsem psal na ministerstvo zemědělství ohledně kauzy iLPIS, dnes přišla jejich odpověď, nic extra nového, ale podělit se můžu.
Můj mail:
Dobry den Asi to neni prvni email na stejne tema, ale preci pisu, doufam ze to alespon zdurazni vaznost situace. Nechali jste vytvorit web iLPIS ktery byl zaplacen z dani obcanu CR (tedy i z mych) a tudiz mam plne pravo ten system pouzivat, jenze vy (presneji receno firma ktera portal vyrobila, potazmo i ministerstvo jako zadavatel, ktere prevzalo nefunkcni vysledek) mi pristup k tomuto systemu odpirate, cimz porusujete zakony CR, zejmena ten o svobodnem pristupu k informacim. V mem prohlizeci (FireFox 1.0) se zobrazi nasledujici veta: Váš prohlížeč není podporován! Je vyžadován Microsoft Internet Explorer minimálně verze 5.5! Ano, onen "Microsoft Internet Explorer minimálně verze 5.5" skutecne nemam, jelikoz je to placeny produkt, jedna se o komercni produkte jedne soukrome firmy a nemate zadne pravo me nutit pouzivat tento placeny produkt. Ja pouzivam pouze svobodne programy, navic i bezpecnejsi a s lepsi funkcnosti. Dodavatelska firma vam k tomu ze sve kapsy mela zaplatit nekolik stovek licenci programu windows, ktery by jste mohli rozdavat zajemcum. Zadam cas tedy o napravu veci a o oficialni vyjadreni k teto veci.
Jejich odpověď:
Vážený pane Štěpánku, v odpověd na Váš e-mail ze dne 4.4.2005 Vám sděluji: MZe ČR je vedeno snahou zpřístupnit pro registrované uživatele zemědělské půdy evidenci půdy on-line dle uživatelských vztahů. Portál iLPIS byl zpřístupněn k 1.4.2005 pouze registrovaným uživatelům, kteří získají uživatelské jméno a heslo prostřednictvím místně příslušné Zemědělské agentury a pozemkového úřadu. Softwarové požadavky byly stanoveny s ohledem ke skutečnosti, že cca 90% uživatelů počítačů vlastní prohlížeč Microsoft Internet Explorer. V žádném případě však nebylo úmyslem MZe kohokoli diskriminovat, proto od pátku 8.4.2005 je hlavní stránka portálu iLPIS přístupná z libovolného internetového prohlížeče. Přístup k dalším údajům je podmíněn registrováním uživatele, který po obdržení přístupového jména a hesla má možnost nahlížet na své půdní bloky či díly a zobrazí se mu aktuální informace v aktuálním čase. Takto získaný přístup k digitalizovaným mapám má pomoci uživatelům k zařazení jednotlivých půdních bloků a následnou kontrolu při případném požadavku na jednotlivé dotační tituly. Portál samořrejmě umožní také tisknout informativní výpisy o evidovaných údajích. Jelikož využívání těchto mapových souborů vyžaduje větší technickou podporu, je autorem tohoto portálu doporučeno hardwarové vybavení vyšší úrovně (počítač s procesorem IntelR PentiumR o frekvenci 200 MHz nebo vyšší, nejméně 32 MB paměti RAM (doporučeno 96 MB), monitor s rozlišením 1024x768 VGA nebo kvalitnější, rychlost připojení k internetu minimálně 48 Kbps).
Tiskni
Sdílej: