Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Sám jsem člověkem více než cokoli jiného rozporuplným, a bohužel i mé texty jsou začasté plny rozporů. Když si jich někdy všimnu a snažím se o vysvětlování, čitelnost obvykle povážlivě klesá. Celé to je jen snaha zdokonalovat svoje vyjadřování, snaha vměstnat notně zkurvenou poezii do schémat hovorové řeči. A snad i já mohu věřit, že hledat krásná slova je lepší než zabíjet a vraždit.
Když se v poslední době při svojí četbě věnuju fantastice, jde o knížky převážně z produkce plzeňského nakladatelství Laser-books (asi si pořídím čtenářské konto ). To vskutku není patriotismus, jen sázka na osvědčenou kvalitu. A o jedné takové kvalitě, tentokrát z nové ediční řady Moderní díla fantasy, hodlám v tuhle chvíli vyprávět, takže se pohodlně posaďte, otevřete lahvinku Bikavéru (případně Austeršalinské brandy, pro znalce), manželku s její Chardonkou pošlete kam slunce nesvítí a připravte se na zběsilý závod městem, které kdyby bylo Benátkami, Shakespeare by se z něj nejspíš posral.
Martin Šust se v medailonku autora pozastavuje nad tím, že nováčkové žánru mají dnes u nakladatelů otevřené dveře hned s plánem na mnohadílnou sérii, i když ještě nic nepublikovali. Uvědomuje si ovšem, že taková je doba, a kromě románů, které jsou "pouze" skvěle řemeslně zvládnuté (vzpomeňme například Eragona, kterým sice někteří opovrhují, ale podle mého skromného názoru vůbec nejde o špatnou fantasy), se takto mohou prosadit i skutečně talentovaní autoři, jejichž budoucnost je přinejmenším slibná a pokud svým plánům dostojí, na konci série se dočkáme vpravě mistrovského díla. Osobně jsem přesvědčen, že právě to je případ jednatřicetiletého amerického autora Scotta Lynche, který u nás debutuje svým románem Lži Lockeho Lamory, jenž je prvním dílem zamýšlené sedmidílné ságy.
A naplno: je to pecka, vážení! Když Richard Morgan mluví o vysokooktanové fantasy zápletce, vůbec nepřehání. Locke Lamora je pravým fantasy hrdinou pro postmoderního čtenáře, vychytralým až sofistikovaným (čti vychcaným) podvodníkem, garristou jednoho malého pouličního gangu, který se rozhodl porušit Tajný mír, mír mezi šlechtou a Řádným lidem, mír dávno ujednaný vévodovým Pavoukem a Capou, mír, který všichni zločinci osmdesátitisícového města Camorru dodržují. Podvedení a oškubaní šlechticové se sice ke své hanbě přiznat nechtějí, ale někdo o ní přece ví. Do Camorru přichází Šedý král, v patách mu jde Nájemág Sokolník se svým štířím jestřábem Vestris, a celé město se v rytmu pomsty otřásá v samých základech.
Ještě před první stranou prologu, na mapce, která dává jasně najevo, že město je tvořeno víc než tuctem ostrovů a převozníci jsou stejně důležití jako povozníci, poznáte zběsilé kouzlo Benátek, ve slově Camorr zase najdete neapolskou Camorru. Podle jisté recenze jméno hlavního hrdiny odkazuje na severského lstivého boha Lokiho, což je taky docela dobře možné, jeho pověst Trna z Camorru pak jako by z oka vypadla Robinu Hoodovi – ale pozor na to, že celá takhle přehlídka fantazie rozhodně není vykradená. Je to skvělá dobrodružná fantasy s propracovaným, nápaditým, kontrastujícím jazykem, kterou bychom, být napsána aspoň před desíti lety, mohli označit za zatraceně výživnou a spletitou součást podhoubí new weirdu. Přinejmenším já bych ji s klidem srovnal se skvělými romány Steph Swainstonové!
Krátce k řemeslu: obálka je vyloženě krásně zpracovaná (a podle obrázku čeká totéž i další kus v edici, Zjizvenou noc Alana Campbella), obvyklá laserovská sazba v LaTeXu nepřekvapí ani neurazí, a překladu Romana Tilcera téměř nelze nic vytknout (na necelých pěti stovkách stran jsem zaznamenal snad tři drobné úlety, které ale rychle blednou ve srovnání s tím, jak se vypořádal s překlady vlastních jmen i zločineckého argotu – takové slovo uličnice pro označení kuše je vyloženě nádherné).
Krátce řečeno: začátek je možná trochu pomalý, autor střídá současnost s Lockeho dětstvím a jeho výchovou v péči otce Okova, ale ještě před polovinou děj nabere takový spád, že zbylé asi tak dvě třetiny knížky přečtete za jediný den na jeden zátah. A navrch – koncem se opravdu příběh románu uzavírá a epilog má daleko do těch žalostných pokusů, které vídáme pohříchu tak často, snad proto, že bylo předem jasné, že příběhy Lockeho Lamory, který se vlastně nejmenuje Locke Lamora, budou pokračovat. A závěrečné souboje jsou hned dva! Kromě pochopitelného souboje mezi Šedým králem a Lockem je tu ještě jeden, vylíčený mnohem dřív a podle mne mnohem lépe. Zvrhlé sestry Raiza a Cheryn Berangiasovy, nejlepší camorrské contrarequially, a proti nim Zvrhlé sestry Jeana Tannena… inu, to je podívaná, při které se neopovážíte hlasitě vydechnout.
A drobný bonus k tématu: co takhle edice Moderní díla sci-fi? neoAddix Jona Courtenaye Grimwooda i Zakalená Elizabeth Bearové jsou běsnící skvosty kyberpunku třetího tisíciletí, rozmazané obrazy pochmurné budoucnosti, a úprk od první k poslední stránce doprovází sevřený žaludek a v předvečer pracovního dne také obrovská nechuť přestat a jít spát. Navíc Zakalená je jen prvním dílem v trilogii, jejíž druhá kniha je už plánována k vydání (stejně jako druhá kniha příběhů Lockeho Lamory, ta je ovšem na stránce edičního plánu až kdesi hluboko dole, smutník).
Krom toho se v medailonku Elizabeth Bearové dočtete o ambiciózním románovém projektu The Promethean Age vyprávějícím historii pětisetleté tajné války mezi Férií a mágy z Prométheova klubu. Mám rád alternativní historii, a tohle hlavně není série, každý román je samostatný a knihy ani nevycházejí v chronologickém pořadí… Opravdu toužím, že to u nás někdy někdo vydá, inu, uvidíme. Jediným problémem teď zůstává, že skvělé fantastiky prostě vychází tolik, že, skoro se to stydím říct, ji, spolu s mými odbornými knížkami, klasickou krásnou literaturou, i staršími ještě nepřečtenými fantastickými kousky, už skoro nestíhám číst. A to je… inu, krásný problém!
Tiskni
Sdílej: