Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Poměrně často jsou v diskuzi u komponent vidět otázky "jaký to má chipset?" a odpovědi "tento parametr bohužel výrobce neudává".Rozumný člověk si v takovém případě napíše výrobci o požadované informace. Pokud je neposkytne, tak nemá cenu od takového výrobce něco kupovat.
Vir říkám důmyslnému kusu kódu, který dokázal modifikovat spustitelné soubory tak, aby i nadále prováděly původní činnost, ale součastně spustily daný kód, který se rozšířil do všech ostatních souborů. Nejlepší viry dokázaly měnit samy sebe (a tím oklamat antivirus). Přibližně od 1995 snad takové ani neexistují.
A když defaultně nainstalované Windows XP (pravda, raději nějaké starší, bez SP2) připojíš k Síti, máš nakoupeno během minuty
Tak to nevím, tam zřejmně bude důležitá ta podmínka "nějaké starší". Někde jsem četl test s defaultní instalací nějaké distribuce, která byla ve výchozím stavu napadnuta (úspěšně), behěm tří dnů - útočník ji použil na rozesílání spamu. Čemuž bych i věřil, četné útoky na naše ssh (brute force nebo co), to dokládají.
Pod to bych se klidně podepsal.
Tiskni
Sdílej: