Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tak právě jsem se rozhodl udělat možná největší krok svého života. Po minulém týdnu, který jsem kompletně celý propil a prohýřil, jsem se rozhodl skoncovat se životem, který jsem dosud vedl. Tak mi držte palce.
Jelikož jsem člověk zvýdavý a hračičkářský, tak musím mít vše nejnovější. Což má někdy své výhody, ale často taky nevýhody(bezpečnostní chyby, nestabilita...).
Dnes píši poslední blog v tomto měsíci. Zítra totiž odjíždím na deset dní pryč. Jedu pracovat na jižní moravu, přesněji do Velkých Pavlovic. Budu zde na „meruňkové brigádě“. Asi se ptáte, proč je to v uvozovkách. Je tomu tak, proto že se tam sbírají višně a ne meruně, název je zažitý z minulých let. A proč je v uvozovkách i slovo brigáda, pochopíte později.
Tato brigáda se koná každé prázdniny. Zajišťuje nám ji náš trenér atletiky Květoslav Vykydal. Já jsem tam byl zatím jen jednou a to v loni. Jak to tam vypadá a chodí vám teď popíši.
1 :D
prá vě jsem dopsal snad nejdeší text svěho životy byl to blog o Jedničce jak jsem sliboval jenže jse mi zhrotil epiphany a já stih dát náhled a ne ulozit nedá se to nejak obnovit asi ne ja se zabiju. Proč???
cestina 5 matika 2 fyzika 1 linux 1 Aj 1 zbytek 5 chovani 5
No tak si tak sedím u svého komplu, když to zazvoní zvonek. Říkám si, co kdo zase chce, a když sejdu dolů po schodek a uvidím dědu, tak je mi to hned jasné, zase mě čeká nějaká práce. Když jsem se ho zeptal, o co jde, tak mi odpověděl, že mě potřebuje tak na nejvýš půl hodinky. "Ok", řekl jsem si, to není zas tak dlouho. Co ode mě potřebuješ. No potřeboval bych shrabat kousek louky, mám tam seno pro koně a nedostanu se tam s obracečem. Slíbil mi malou odměnu, a tak jsem šel.
Když jsem začal s linuxem a postupně si an nej zvykal a seznamoval se s jeho programy, tak jedním s prvních programů, se kterými jsem se seznámil, byl wget a jeho parametr -c. Tento program mě na tolik uchvátil, že jsem jej používal i ve woknech.