Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
3 největší české kecy: -jdeme na jedno -dopijeme a jdeme -je mi blbě, od zítra nepijuhned na to mi volal kámoš jestli jdeme na jedno, šli jsme. Kolem třetí v noci začal jiný kamarád že dopije a půjde... byl tam s námi do 5 do rána. A ráno mě tak napadlo že mi neni dobře že bych mohl přestat pít a... druhý den telefon: "čus negře, jdeš na jedno..."
-jdeme na jednoTo klidně může být pravda. Třeba na jedno desetipivo
-dopijeme a jdemeJeště spíš pravda. Většinou se skutečně odchází až po dopití, byla by škoda to nechat nedopité
-je mi blbě, od zítra nepijuTohle skutečně skoro vždycky kec. Jen naprosto výjimečně se to splní.
To nemusí být vždycky pravda, jelikož je sice specifikováno, kdy se začne s nepitím, ale již není nic řečeno o tom, kdy tento stav pomine. :)-je mi blbě, od zítra nepijuTohle skutečně skoro vždycky kec. Jen naprosto výjimečně se to splní.
(třebas pivo) dokonce skvěle chutnáTo teda ani náhodou :o)
Ja jsem nekdy v polovine lonskeho roku zacal s fitkem a pozdeji s aikidem a dalo se to vydrzet pri juicu, nebo kofole, aji klidne na celou noc v hospudce s kamosema ..
Bohuzel po statnicich se dlouho slavilo, zadne dojo nebylo nikde po ruce (s fitkem jsem kvuli aikidu prestal ) a tak jsem se vratil (ale tentokrat uz nastesti s rozumem) mezi vesele pijici
No hodne pevne vule ti preju ..
Jak se řiká:„Pij s Mírou!“ Mirků pojď na jedno
Tiskni
Sdílej: