Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Nedávno jsem psal, jak si hraji s rozcházením FreeBSD na své PC. Výsledek byl, že se mi povedlo zprovoznit prakticky vše co jsem potřeboval. Ale nenabízelo mi to nic navíc, a také to bylo děsně pomalé, a k tomu se mi ještě nepodařilo donutit můj cdma modem pracovat vyšší rychlostí jak 256 kb/s.
Poslední dobou si všímám čím dál tím, více článků o *BSD, a tak jsem si řekl, že to zkusím a napíšu sem pár poznatků.
Včera jsem si po dlouhé době chtěl rozchodit 3D pracovní plocu pomocí compiz + XGL. Zjistil jsem, že existuje projekt Beryl, pro který existují v mé distribuci balíčky i návod na wiki. Takže jsem neváhal a jal se díla. Už někdy dříve jsem s tím experimentoval, ale nebylo to tenkrát zrovna moc stabilní. Počítal jsem stím, že budu potřebovat XGL, jelikoš AIGLX jede jen se svobodnými ovladači, a já používám binární nvidia ovladač. Celkem mě překvapilo že nepotřebuju XGL, a že vše potřebné k provozu Berylu, už mají ovladače nvidia v sobě.
Není to tak dlouho co jsem psal blog o tom, že jsem přešel na KDE. Ale pokud jste si dneska četli některé mé blogy nebo příspěvky, mohli jste si všimnout, že pokud jsem někde vystavoval screenshot, tak na něm bylo prostředí GNOME. Byli tu tací, kteří si toho všimli a právem se ptali, jak to teda je.
Dnes jsem si hrál se vzhledem mého GNOME a opery, celkem se mně to dařilo, ale potřeboval jsem vyřešit vzhled abclinuxu.cz, jelikož standartní styl nějak nezapadal do mého tmavého stylu opery. Tak jsem zkusil použít zdejší tmavý styl, ale ten nebyl úplně pšesne to co jsem potřeboval, a tak jsem po pár pokusech stvořil něco vlastního. A rád bych se sváma o to podělil. A slyšel váš názor.
Už dříve jsem psal, o mém pokusu ztvořit GUI pro pacmana. Tenkrát jsem měl jen představu jak má vypadat GUI. Dokonce jsem nevěděl, ani jak to pojmenovat. Pod delší době jsem napsal pár řádků kódu, a taká jsem se rozhodl, jak to pojmenovat. S největší pravděpodobností se to bude jmenovat KozziMan( tento název vymyslel Sadlo, tím mu děkuji).
Pokud vás zajímá, jak na tom KozziMan je, tak zatím umí:
A kdy vynde první verze? No přeci až bude hotová :-D.
Jo a ještě screenshot.