Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Včera jsem si po dlouhé době chtěl rozchodit 3D pracovní plocu pomocí compiz + XGL. Zjistil jsem, že existuje projekt Beryl, pro který existují v mé distribuci balíčky i návod na wiki. Takže jsem neváhal a jal se díla. Už někdy dříve jsem s tím experimentoval, ale nebylo to tenkrát zrovna moc stabilní. Počítal jsem stím, že budu potřebovat XGL, jelikoš AIGLX jede jen se svobodnými ovladači, a já používám binární nvidia ovladač. Celkem mě překvapilo že nepotřebuju XGL, a že vše potřebné k provozu Berylu, už mají ovladače nvidia v sobě.
Rozchodit 3D prostředí trvalo pár minut. A vše nádherně fungovalo a funguje. A to mám celkem shit stroj. No, ale to všechno mě vedlo k tomu, že jsem si řekl, k čemu je vlastně XGL, když ho nepotřebuju a pro opensource ovladače tu je AIGLX? Co by mi XGL nabýdlo navíc?
No a ještě nejakej screenshot, ale to už je poslední, alspoň tak pro následující dva měsíce.
Tiskni
Sdílej:
Nezavyt ty panelakovy povalecuUž nevím v jakém to bylo kontextu ale tu větu si asi hudu pamatovat do smrti...
GLX_EXT_texture_from_pixmap
AIGLX jede jen se svobodnými ovladačia to jsi vzal kde?
Takovy technicky -- na jake grafice to provozujes? Ja zkousel Beryl pred nekolika dny (pravda -- z Gentoo overlaye XEffects) a ackoli jsem se domnival, ze moje -- byt dychavicna, porad pomerne funkcni -- GF4Ti4600 by mela postacovat, Beryl mi v podstate neustale padal (v lepsim pripade zpatky do KWin, v horsim to s sebou vzalo cely Xka). Ke stabilite pomohlo az nastaveni renderovaci cesty na Copy (misto Auto/Texture from pixmap), ale pak mi to zase prislo nejake "line"...
Navic jsem si vsiml, ze se mi do Berylu nejak michaly nastaveni poctu ploch z KWin a to tak, ze pro kazdou jednu plochu KWin jsem mel dany pocet ploch v Berylu, takze moje pokusy nastavit si moje oblibene 4 plochy z KWinu take v Berylu melo vpravde necekane nasledky.