Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Včera jsem si po dlouhé době chtěl rozchodit 3D pracovní plocu pomocí compiz + XGL. Zjistil jsem, že existuje projekt Beryl, pro který existují v mé distribuci balíčky i návod na wiki. Takže jsem neváhal a jal se díla. Už někdy dříve jsem s tím experimentoval, ale nebylo to tenkrát zrovna moc stabilní. Počítal jsem stím, že budu potřebovat XGL, jelikoš AIGLX jede jen se svobodnými ovladači, a já používám binární nvidia ovladač. Celkem mě překvapilo že nepotřebuju XGL, a že vše potřebné k provozu Berylu, už mají ovladače nvidia v sobě.
Rozchodit 3D prostředí trvalo pár minut. A vše nádherně fungovalo a funguje. A to mám celkem shit stroj. No, ale to všechno mě vedlo k tomu, že jsem si řekl, k čemu je vlastně XGL, když ho nepotřebuju a pro opensource ovladače tu je AIGLX? Co by mi XGL nabýdlo navíc?
No a ještě nejakej screenshot, ale to už je poslední, alspoň tak pro následující dva měsíce.
Tiskni
Sdílej:
Nezavyt ty panelakovy povalecuUž nevím v jakém to bylo kontextu ale tu větu si asi hudu pamatovat do smrti...
GLX_EXT_texture_from_pixmap
AIGLX jede jen se svobodnými ovladačia to jsi vzal kde?
Takovy technicky -- na jake grafice to provozujes? Ja zkousel Beryl pred nekolika dny (pravda -- z Gentoo overlaye XEffects) a ackoli jsem se domnival, ze moje -- byt dychavicna, porad pomerne funkcni -- GF4Ti4600 by mela postacovat, Beryl mi v podstate neustale padal (v lepsim pripade zpatky do KWin, v horsim to s sebou vzalo cely Xka). Ke stabilite pomohlo az nastaveni renderovaci cesty na Copy (misto Auto/Texture from pixmap), ale pak mi to zase prislo nejake "line"...
Navic jsem si vsiml, ze se mi do Berylu nejak michaly nastaveni poctu ploch z KWin a to tak, ze pro kazdou jednu plochu KWin jsem mel dany pocet ploch v Berylu, takze moje pokusy nastavit si moje oblibene 4 plochy z KWinu take v Berylu melo vpravde necekane nasledky.