V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Koukám jako blázen! Co se to s tím NetBeans IDE děje?
Někdy v prehistorii se zdrojáky formátovaly tak, že programátor každejch x (kde často x = 80) znaků ručně zalomil řádek. Ale upřímně — kdo občas mrkne kolem sebe, vidí, že ta prehistorie pro hodně lidí vůbec neskončila. Tehdy to mělo nějakej smysl, teď nemá. No co, každýmu halt není dáno… To se ale nás netýká, že ne?
NetBeans IDE je tak nějak nejmíň idiotský vývojový prostředí. Má fakt hodně funkcí, a většina z nich je na houby. Třeba různý vizuální návrháře grafickýho rozhraní a další pseudoautomatika jsou nádhernejma exemplářema zlověcí.
Ale teď se chlapci fakt pochlapili a přidali i něco užitečnýho, takže už (!) v roce 2011 si můžeme v NetBeans IDE nastavit virtuální zalamování řádků. Hustý. Přidávat průměrně jednu novou dobrou funkci za tři léta je podle mě víc než slušný — může tohle říct KDE, GNOME nebo Firefox?
Takže všichni obraťte zraky na tuhle cestu: nabídka Tools → nabídka Options → karta Editor → karta Formatting → volba Line Wrap. Já to nastavil na After Words (nezalamuje vprostřed slova).
Krása!
Tiskni
Sdílej:
To je spis problem GUI knihoven nez JVM.Já to vidím na nějakej problém programu nebo dat. Ale takhle to nejde moc dobře posoudit. Když řeknu, že se mi na pár minut seknul BASH, taky nepůjdeme hned hledat problém do kompilátoru C...
IMO jsou swing/awt v ramci javovske manie napsane take v jave misto aby pouzivaly vykonejsi nativni knihovny.Hodně, hodně obecně a nepřesně řečeno: Swing je "jenom v Javě", AWT je "nativní".
BTW aplikace v pythonu pouzivajici PyQt slapou na mem hw jako vino, ackoliv je vm cpythonu mnohem pomalejsi nez jvm.Osobně jsem nikdy nepozoroval, že by Swing byl pomalejší než GTK, Qt nebo cokoli jinýho.
Hodně, hodně obecně a nepřesně řečeno: Swing je "jenom v Javě", AWT je "nativní".Ano, AWT se chova kapku lepe, ale "nativni" bych ho radeji nenazyval
Tak já nevím - to, že je rok 2011 znamená, že se může plýtvat výpočetním výkonem? Tenhle názor nezastávám, protože pak to vypadá tak, jak to dnes vypadá. Počítače jsou 200x výkonnější než před 20 lety, ale rychlost práce je stále podobná, protože se stále čeká na software, který o mnoho dokonalejší není.To je dost povrchní pozorování. Před 20 lety by se Vám ani nezobrazil desktop v tom rozlišení jaké máte teď, nemluvě o přehrávání nějakých mp3 (vzpomínáte, že na přehrání mp3 bylo potřeba aspoň pentium?). Práce kterou počítač vykonává je nepoměrně větší. Pak si myslím že se nejedná o plýtvání ale prostě o nějakou ekonomickou rovnováhu. Větší práce znamená složitější programy. Složitější program můžete buď napsat složitě a pak zaplatíte brutální částku za jeho údržbu a nebo ho můžete napsat jednoduše a budete mít režii na výkonu, který lze ale poměrně levně koupit.
To je dost povrchní pozorování. Před 20 lety by se Vám ani nezobrazil desktop v tom rozlišení jaké máte teď, nemluvě o přehrávání nějakých mp3 (vzpomínáte, že na přehrání mp3 bylo potřeba aspoň pentium?). Práce kterou počítač vykonává je nepoměrně větší.Máte pravdu. "Problém" je v tom, že počítače jsou využívaný zároveň k mnoha činnostem, ale jen jejich zlomek je považovanej za "produktivní práci". Některý lidi maj tendenci vidět zvýšenej výkon počítačů, ale stále jen tu "produktivní práci", ne už zbytek, kterej ale taky žere výkon (třeba to přehrávání hudby, který může bejt provozovaný souběžně s "prací").
Uvědomuji si, že dnes si mohu dovolit mít puštěnou hudbu, IDE a ještě editovat 90MB obrázek zároveň a dopad na výkon bude neznatelný, což by před 20 lety bylo nemyslitelné. Ale tohle jsem záměrně v úvahu nebral.Asi jsem se úplně nevyjádřil přesně: přehrávání mp3 je prostě jeden z příkladů, kde narostla práce kterou dělá počítač - dříve šlo přehrát jen nekomprimovaný zvuk. Pokud byste pracoval se zvukem tak byste nemohl říct že na 100x výkonnějším stroji dnes děláte totéž jako dřív. Přehrávání hudby při práci je samozřejmě zcela jiný, ale rovněž platný případ.
Měl jsem na mysli spíše výpočetně nenáročné aplikace, které už z podstaty spíše čekají na vstup od uživatele než na dokončení vnitřních výpočtů.Ani Word ani IDE nežerou moc výkonu když *čekají*, ale žerou ho když se dočkají. Spell check při psaní, vyhledávání všech volání metody, nahrazování bloků kódu, to vše musí fungovat tak, aby se toho uživatel dočkal (nebo "on the fly"), a to samozřejmě žere příslušný výkon počítače.
A takhle je to dnes s většinou software a to mi vadí.Mně taky vadí když je SW nepoužitelný ale tomu se vyhýbám. Řekl bych že tak smýšlí většina lidí, a proto je jednou z hlavních deviz dnešního SW rychlost a použitelnost. Funguje to skvěle v dobře vyvinutém konkurenčním prostředí - prohlížeče, IDE, dejme tomu i office programy. Nefunguje to tam kde tlak konkurence není - průmyslové aplikace a bohužel i spousta free SW (KDE, ...)
Vám to nevadí, že byste si měl pro zachování rychlosti práce kupovat co 2 roky nový počítač, přičemž komfort práce zůstává už 10 let stejný (silnější HW, ale nenažranější SW, který toho o mnoho více nenabízí)?Já vidím že každé 2 roky dělám s novým HW a SW o spoustu věcí navíc, o kterých se mi předtím ani nesnilo, takže ten komfort je úplně někde jinde. Před rokem koupený počítač na vývoj s 8G paměti je dnes tak tak a vím že za 1-2 roky už bude za zenitem. A upřímně mi to nevadí, protože kdyby se zastavil vývoj HW, tak by se zastavil i vývoj SW.
Ale rozumím tomu, že se s tím v komerční sféře nedá moc nadělat, protože je HW zkrátka levnější než pracovní síla programátorů.To je jedna věc a navíc v mnoha případech ani nelze takovou pracovní sílu pořídit. Problémy pro lidi musí zůstávat více méně stejně složité, zbytek musí řešit počítač.
Já vidím že každé 2 roky dělám s novým HW a SW o spoustu věcí navíc, o kterých se mi předtím ani nesnilo, takže ten komfort je úplně někde jinde. Před rokem koupený počítač na vývoj s 8G paměti je dnes tak tak a vím že za 1-2 roky už bude za zenitem.Evidentně máme oba jiné požadavky na počítač. Můj způsob využití počítače se v čase příliš nemění, proto bych si vystačil s jedním počítačem léta, pokud by se nové verze SW chovaly slušně. Největší skok byl, když jsem začal virtualizovat kvůli testování. To mě prostě donutilo upgradovat a zde jsou nároky opodstatněné. Ale globálně mě prostě nikdo nevymluví, že ty nároky běžných programů jsou opodstatněné, protože na starším počítači je nový SW prostě pomalejší i když nevyužívám ty super nové funkce
Zkoušel jsem Eclipse a bylo hrozně neintuitivní ovládání a pro PHP mnohonásobně složitější instalace debuggeru. NetBeans se mi zdá jako poměrně dobré vývojové prostředí, teda alespoň pro PHP.
Ještě mi chybí mi skládat (folding) všechen kód ve složených závorkách, nejen skládání kódu funkcí, metod a tříd.
šíleněDlouhýchNázvůMetodATříd
, nebo různých delegátů nestačí prakticky nikdy. Třeba jenom prosté čtení ze souboru sebere 97 znaků
BufferedInputStream bufferedInput = new BufferedInputStream(new FileInputStream("filename.txt"));
Jaký jsou vaše důvody pro to, aby se řádky zalamovaly skutečně, fyzicky ve zdrojáku? Nebo je nezalamujete a jen používáte horizontální posuvník, abyste ten kód "víc vpravo" viděl?duvod je jednoduchej - kdyz se v tom programu chces vyznat tak nestaci to zalomit kdekoliv, potrebujes to zalomit na spravnym miste a na dalsim radku vhodne odsadit. A to za tebe zadnej edior spravne neudela... automaticky zalamovanej program logicky bude jedna velka prasarna ve ktery se nikdo nevyzna...
ha ha ha Při editaci třeba 300 MB sql skriptu už vim používám jen opravdu v nouzi. Protože opravdu ale opravdu to nemá lagy (ironie).Zkuste ":syntax off", zvýrazňování syntaxe je ve vimu skutečně bída. Pokud Vám to dělá i bez zvýraznění syntaxe, tak mě udivujete. Ale SQL bez syntaxe ... to jsem o deset let zpátky
Co preferujete? Netbeans? Eclipse? Idea? Vim?IntelliJ IDEA, osobně oceňuji spoustu věcí, např:Podelte se prosim o zkusenosti. Zatim pouzivam nb, ale rad prejdu na neco lepsiho.
NetBeans a Eclipse stridave pouzivam a v praci a muzu rict ze ani jedno neni zrovna idealni, rychlostne me nejvice vyhovovalo kdevelop, ale to zase melo dalsi chyby a neprijemnosti, takz ebylo nepouzitelne. Netbeans mi bralo menen pameti nez eclipse ale zase bylo mirne pomalejsi v doplnovani a celkove rekace mi prisli oproti eclipse horsi. Nove eclipse indigo mi ted celekm svizne frci, ale to zrani RAMky je opravdu neprijemne, ale pokud jsem si nainstaloval 32bit system tak to bylo v pohode, to pak NetBeans i Eclipse brali do 400MB, na 64bit si vezmou klidne pres 1GB