Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »konfrontován s Aptem, kladu si otázku, zda se apt dnes nějak aktině vyvíjí. Jako uživatel zvyklý na opensuse a zypper si s aptem připadám tak trochu jako ryba na suchu. V manuálu k aptu se mi nepovedlo nalézt nic jako "repository management". Když pak chce člověk pracovat s repozitáři, připadá mu Apt jako velmi chudý příbuzný zypperu.
Přečetl jsem si řadu zdejších diskuzí na téma účtu root, ssh, povolení rootovi přihlásit se atd. Nejinspirativnější byla diskuze Michal Kubeček vs. Azurit. Michal Kubeček razil cestu nejmenšího odporu s co největším teoretickým výdělkem. Tedy, že nejúčinější cesta, jak zvýšit bezpečnost serveru není vícestupňové přihlšování se zakázaným přímým loginem na roota, ale zvýšení délky hesla z N na N+1 znaků. Azurit na proti tomu oponoval, že samotná filozofie vícestupňové bezpečnosti je lepší než filozofie jednosttupňové. Tedy, že když zlepšení tak user s heslem N+1, root s heslem N+1. Celá diskuze ze poněkud zvrtla v přihazování +1 na všechny hromady, ale něco zajímavého jsem si odnesl...
Tento týden je zajímavý. V KDU-ČSL to vře. Premiér chce odvolat neschopného Čunka. Čunek se nechce svého koryta vzdát, a raději by odvolal schopného Kalouska. Podle zkrachovalého hejtmana Juránka, je Kalousek prý výborný ministr pro ČR, ale špatný pro KDU-ČSL.Tento výrok je pro bezpáteřní patolízalskou stranu, která už od roku 1948 seděla ve více vládách než komunisté, velmi názorný!
Přepisuje ještě Yast konfigurační soubory, které si uživatel mnohdy pracně zeditoval k obrazu svému?